آکادمی تهمتن

کاربرد اناگرام در زندگی

کاربرد اناگرام در زندگی چیست؟ چگونه با روش شخصیت شناسی اییاگرام با همسر و خانواده خود ارتباط بهتری برقرار کنیم؟ بعد از شناخت تیپ های شخصیتی ممکن است این سؤال در ذهنتان ایجاد شود که اکنون که تیپ شخصیتی خودم را شناختم، متوجه شدم که چه نقاط ضعف و قوتی دارم، قرار هست چه چیزی را بدست بیاورم؟ چه چیزی در زندگی من تغییر خواهد کرد؟ دانستن این اطلاعات چه کاربردی برای من خواهد داشت؟ همانطور که در کتاب آموزش رایگان انیاگرام گفتیم انسان ها در یکی از 9 تیپ شخصیتی قرار می گیرند که در ادامه به آنها می پردازیم.

برای پاسخ به این سؤالات، مطالب زیر را مطالعه کنید.

کاربرد اناگرام در زندگی

مهمترین کاربردهای اینیاگرام:

  1. کسب آرامش بیشتر
  2. افزایش عزت نفس
  3. کاهش گفتگوهای منفی ذهن
  4. ایجاد روابط بهتر
  5. افزایش صمیمیت در روابط عاطفی
  6. راهنمایی بهتر فرزندان برای آینده ای بهتر
  7. رضایتمندی و افزایش بهره وری در محیط کار

کسب آرامش بیشتر

هنگامی که انسان ارزش های شخصیتی خود را می شناسد، کمتر دچار عذاب وجدان و درگیری های درونی می شود و به آرامش عمیق تری خواهد رسید. مثلاً برای تیپ چهار، انزوا و تنهایی بسیار اهمیت دارد و اگر از این فضا زمان زیادی فاصله بگیرد دچار آشفتگی درونی می شود.

 افزایش اعتماد به نفس

در ادامه مقاله کاربرد اناگرام در زندگی به بخش عزت نفس می رسیم. کسی که دارای عزت نفس بالایی باشد میتواند ارتباط عمیقی با دیگران برقرار کند. عزت نفس یعنی عزیز دانستن خود حتی وقتی هیچ کس مرا نمی خواهد. این احساس ارزشمندی درونی برای همه ی انسان ها بسیار اهمیت دارد. اگر شما عزت نفس داشته باشید در کارهایتان موفق تر خواهید بود. فراموش نکنید که اگر ظرف عزت نفس شما پر باشد، هیچ کس نمیتواند آن را خالی کند. پس نباید به سادگی از این موضوع عبور کنید.

اناگرام چگونه به افزایش عزت نفس کمک می کند؟

با شناخت تیپ شخصیتی خود، ابتدا شما بهتر با استعدادهای درونی خود آشنا می شوید و بنابراین بهتر می توانید مسیر رسالت خود را پیدا کنید. گاهی انسان با وجود داشتن خیلی چیزها مثل موقعیت و جایگاه اجتماعی، روابط عاطفی خوب، دوستان زیاد و… ، حال درونیش خوب نیست. در این حالت احساس رضایت درونی ندارید و جای خالی چیزی را در زندگی خود احساس می کنید. این موضوع نشانگر این است که شما در مسیر رسالت خود نیستید. رسالت همان مأموریتی است که مختص ماست و انجام آن باعث می شود که ما به احساس رضایت درونی برسیم.

وقتی شما استعدادهای درونی خودتان را می شناسید و مسیر رسالتتان را کشف می کنید، به تعادل روانی دست پیدا می کنید و این آرامش درونی باعث شروع حرکت و اقدام شما می شود و از طرفی سرعت پیشرفت در این مسیر بالاست، زیرا این مسیر مختص شماست و قطعا در این شرایط احساس عمیق مفید بودن می کنید و همین موضوع باعث می شود که عزت نفس شما بالا برود.

ارتباط موثر انیاگرام

کاهش گفتگوهای منفی ذهن

حجم وسیعی از ذهن ما درگیر قضاوت های منفی در مورد خود و دیگران می شود. و این باعث عدم درست عملکرد در زندگی می شود. زیرا بخشی از انرژی روزانه خود را صرف بررسی های نادرست می کنیم. ممکن است این سؤال در ذهنتان ایجاد شود که گفتگوهای منفی ذهن، چه ارتباطی به تیپ شخصیتی دارد؟ شما وقتی تیپ شخصیتی خود را می شناسید، به پذیرش بهتری از خود خواهید رسید.

لطفا به مثال زیر توجه کنید:

یکی از ویژگی های مهم تیپ 2 مهر طلب بودن آن است. فردی که دارای این خصوصیات است، بسیار به دیگران خدمت رسانی می کند. همدلی بسیار بالایی دارد ولی در بیشتر اوقات دچار خودخوری می شود که چرا کسی از من قدردانی نمی کند. و همین موضوع باعث می شود  که او هر روز دلخورتر و ناراحت تر شود.

یا تیپ یک که اگر نسبت به خود شناخت و آگاهی نداشته باشد، همواره خود را سرزنش می کند و بخاطر کمالگرایی بالا مادام از خود ناراضی هست. و چون در تلاش است که دیگرن را اصلاح کند، معمولاً در روابطش دچار ضعف هست. با خود می گوید: چرا دیگران متوجه دلسوزی های تو نمی شوند؟ چرا خودت را یک فرد سنگدل نشان می دهی؟ و این افکار باعث افزایش شدت عصبانبت در او می شود.

آگاهی و شناخت نسبت به تیپ شخصیتی خود باعث می شود از برچسب زدن منفی به خود، خودداری کنید. در این حالت ناخودآگاه باورهایتان دچار تغییرات مثبتی می شود و همین امر سبب رشد شخصیتی شما می شود.

وقتی فردی خودش را با تمام وجود بپذیرد، به خود برچسب منفی نمی زند و همین امر باعث می شود که کمتر خودش را با دیگران مقایسه کند و عزت نفسش حفظ می شود.

فردی که به این درک کامل برسد، دیگر قضاوت های دیگران باعث آزارش نخواهد شد. زیرا هنگامی که فرد تمام ویژگی های شخصیتی خود را کامل بشناسد، متوجه می شود که هر شخصی باتوجه به ویژگی های خودش قضاوت می کند و اصلاً این قضاوت، ملاک خاصی ندارد. قطعاً در این صورت فرد به آرامشی عمیق و درونی دست پیدا خواهد کرد.

ایجاد روابط بهتر

وقتی شما تیپ شخصیتی خود را کامل بشناسید، به درک و پذیرش بهتری از آدم ها نیز می رسید. وقتی به نقاط ضعف و قوت خود مسلط باشید و نسبت به نقاط ضعف و قوت اطرافیانتان آگاه باشید، می توانید تشخیص دهید آنان از چه طریقی ممکن است به شما آسیب بزنند. اینگونه شما هوشیارتر و حواس جمع تر می شوید. پس برای جلوگیری از ضربه خوردن از نقاط ضعفتان، حد و مرزهایتان را دقیق تر مشخص می کنید و در واقع شما مدیر روابطتان می شوید.

مثلاً تیپ شخصیتی دو اینیاگرام بسیار مهرطلب است و به همین سبب با اطرافیان خود به گونه ای خدمات ارائه می دهد که دچار آسیب می شود تا جایی که خشمگین شده و تصمیم می گیرد خدماتش را قطع کند. به این می اندیشد که برای خود وقت کافی نگذاشته است و همین امر سبب کاهش عزت نفس در او می شود.

اگر تیپ دو از وضعیت خود آگاه شود، می تواند بر ارتباطات خود مسلط شده و به خوبی آن ها را مدیریت و کنترل کند.

افزایش صمیمیت در روابط عاطفی

احتمالاً تجربه کرده اید یا شنیده اید که افراد در زمان آشنایی در رابطه عاطفی، رفتارهای رو مانتیک و عاشقانه ای از خود بروز می دهند و در این دوران صمیمیت در بالاترین حد خود می رسد و به این دوره، دوران شیفتگی می گویند. بعد از مدتی که دوران شیفتگی به پایان رسید کم کم اختلاف نظر ها و بحث بین دو طرف شروع می شود. حالا یا این رابطه رسمی شده یا بسیار عمیق شده است. لازم است این را بدانید که افراد در زمان آشنایی، در لایه های سالم شخصیتی خود قرار دارند و ناخود آگاه رفتارهای مورد پسند طرف مقابل را بروز می دهند اما پس اتمام دوران شیفتگی، ضمیر ناخودآگاه، ما را به سمت رفتارهای اصلی شخصیت خود سوق می دهد و اینجاست که طرفین متعجب می شوند که فرد مقابل، آن کسی نبوده است که من فکر میکردم.

نکته ی قابل توجه این است که دوران شیفتگی برای افراد مختلف، متفاوت است.

با شناخت تیپ های شخصیتی، متوجه تیپ شخصیتی فرد مقابل شده و بهتر می توانید او را درک کنید. در این صورت یاد میگیرید که چگونه با او برخورد کنید و به چه شکل خواسته های خود را مطرح کنید تا موجب کمتر شدن مشکلات رابطه شود و بهتر و صحیح تر مسائل پیش آمده را حل کنید.

مثلا ممکن است شما تیپ شخصیتی سه انیاگرام باشید و کاملاً برونگرا و عاشق حضور در جمع باشید در حالیکه همسر شما تیپ شخصیتی 5 باشد و به عکس شما کاملاً درونگرا و عاشق تنهایی باشد.

قطعاً در این حالت اگر شما آگاه نباشید، دچار مشکل خواهید شد. در صورتی که اگر شما علم اینیاگرام را بلد باشید، کاملاً می توانید همسر خود را درک کنید و صمیمیت بین شما افزایش یابد.

راهنمایی بهتر فرزندان برای آینده ای بهتر

همیشه والدین نگران فرزندان خود و آینده ی آنان هستند. معظلی که بیشتر والدین با آن درگیر هستند، این است که فرزندانشان به حرف های آنان توجه نمی کنند و به دنبال گرفتن پاسخ از محیطی به جز خانواده می باشند و این باعث افزایش نگرانی والدین می شود. در اینجا تشخیص تیپ شخصیتی فرزند بسیار کمک کننده است. مثلاً اگر فرزند شما تیپ 4 باشد، باید تلاش کنید او را به سمت مشاغل هنری و موسیقی هدایت کنید. وقتی که شما راه درستی را پیش روی فرزندتان بگذارید و او آن را دنبال کند قطعاً احساس بهتری را تجربه خواهد کرد و در نتیجه عزت نفس او هر روز بیشتر رشد خواهد کرد. در این حالت اعتمادشان به شما هم بیشتر خواهد شد.

رضایتمندی و افزایش بهره وری در محیط کار

بیشتر زمان روز ما صرف محل کار و محیط کاری می شود. اگر شما به عنوان همکار، تیپ شخصیتی سایر همکارانتان را بدانید، خیلی بهتر با هم تعامل خواهید کرد و اوقات شما در محل کار با لذت بیشتری سپری خواهد شد.

شخصیت شناسی برای مدیران بسیار کاربرد دارد. زیرا شما به عنوان یک مدیر متوجه خواهید شد که کارمندان شما در چه جایگاه هایی بهتر و عالی تر عمل می کنند.

مثلاً اگر شما یک فرد تیپ 2 رو برای پاسخگویی به مراجعان قرار دهید بهتر نتیجه خواهید گرفت تا یک تیپ 7. زیرا تیپ هفت به تنوع بیشتری احتیاج دارد و از یک جا ماندن لذت نمی برد.

اگر تیپ یک را برای امور حسابداری انتخاب کنید، دقیق تر عمل خواهد کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله شما را برای آگاهی بیشتر راهنماییی نموده ایم. برای داشتن زندگی بهتر و لذت بخش همه ی ما نیازمند آگاهی هستیم بدین گونه به درستی رشد خواهیم کرد و موفق شاد خواهیم بود.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.