آکادمی تهمتن

بهترین راه شناخت دیگران چیست؟

بهترین راه شناخت دیگران چیست؟ امروزه اناگرام به عنوان یکی از شاخص ترین علوم شخصیت شناسی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. شما با مطالعه این مقاله قادر خواهید بود تا خود را بهتر بشناسید، با موانع و قابلیت های درونی خود آشنا گردید و همچنین با شناسایی اطرافیان، به خصوص نزدیکان خود، روابط عاطفی و یا کاری بهتری با آن ها برقرار نمایید. اگر می خواهید به یک خودشناسی و دگرشناسی علمی دست پیدا نمایید و راهی مطمئن برای پیشرفت در زندگی خانوادگی و حرفه ای خود را پیش بگیرید و اگر می خواهید جواب چراهای خود را در رابطه با عملکردتان به دست آورید، من به شما این مقاله را توصیه می کنم.

شناخت آدمها از روی رفتارشان

در هر 9 تیپ شخصیتی انیاگرام، سه مدل وجود دارد. در این جا به ترتیب تیپ های شخصیتی را توضیح خواهیم داد.

سه مدل تیپ 1 انیاگرام

1. افرادی که در روابط عاطفی از سر حسادت، سریع خون شان به جوش می آید

این افراد به تعبیر امروزی، غیرتی هستند و خشم آن ها حالتی مالکانه دارد و هر چیزی که رابطه آن ها را تهدید کند، خون شان را به جوش می آورد. این نوع حسادت، حالتی خشن و مالکانه  دارد. این افراد با مشاهده تزلزل در رابطه خشمگین می شود. این طور احساس می کنند که خوشی و شادی به حق آن ها مورد تهدید قرار گرفته است: « چطور جرأت می کنی که حق مرا از من دریغ کنی؟» از آنجایی که از انتظارات خود بی خبرند و نم دانند که چطور باید از رابطه خود لذت ببرند، هر عامل برهم زننده رضایت، می تواند رابطه آن ها را به طور کل نابود کند.

شناخت آدمها از روی رفتارشان

2. افرادی که در روابط اجتماعی با دیگران از خود سازگاری نشان نمی دهند

خشم درونی این افراد در طرفداری از آرمان های ایده آل اجتماعی نمود پیدا می کند. طرفداری شدید از یک آئین، مذهب و یا سیاست خاص. در بحث های اجتماعی به هنگام پافشاری بر روی عقاید شخصی و حمایت از مواضع خود رو در روی یکدیگر قرار می گیرند. آن ها قادر به مسامحه و کنار آمدن نیستند و فقط کسانی را دوست خود می دانند که عقاید مشترکی داشته باشند. نتیجه این نوع سرسختی، سیاه و سفید دیدن قضایا، نادیده گرفتن نقاط ضعف و ایرادهای دیدگاه های متعصبانه است. به خیال خود به یک ایدئولوژی، تفکر و یا عقیده کامل و بی عیب و نقص دست یافته اند، بنابراین، با اطمینان کامل از آن دفاع می کنند.

شناخت همسر آینده

3. افرادی که نگرانند مبادا به اندازه کافی کارآمد نباشند

تضاد بین آنچه خود می خواهد و آنچه باید بخواهد، آن ها را نگران می کند. مثلاً خواهان یک شغل پر شور و هیجان هستند اما ریسک انجام چنین کاری آن ها را دو دل می کند. نادانسته ها و تمامی آنچه می تواند به اشتباه بیانجامد، به ذهن شان سرازیر می شود. مجبورند یک راه را انتخاب کنند: یک شغل مطمئن و آسوده و یا صرف زمان برای یافتن آنچه خود خواهان آن هستند. از اینکه در قبال چیزی امنیت خود را از دست بدهند، واهمه داشته و از بروز یک اشتباه جبران ناپذیر در هراسند. آن ها تصمیم گیری های شغلی را بسیار حیاتی می دانند، زمانی که باید و نبایدها در برابر خواسته های فردی آن ها قرار می گیرد. آن ها خواسته های خود را سرکوب می کنند زیرا دقیقاً نمی داند که چه می خواهند. آن ها نمی دانند که خشم آن ها در واقع به این دلیل است که مجبور شده اند به خاطر امنیت مالی، ارزش ها و معیارهای خود را زیر پا بگذارد.

روش شناخت رفتار همسر

سه مدل تیپ 2 انیاگرام

1. افرادی که فریبندگی وسوسه آمیزی در روابط عاطفی از خود نشان می دهند

به طور کلی، وقتی کسی توجه خود را به دیگری معطوف کند و خود را با علایق و سلیقه های آن شخص همدم و همراه نشان دهد، او را به خود جذب خواهد کرد. اما تیپ 2 استعداد خاصی در جذب دیگران دارد. او حتی قادر است رضایت افراد مشکل پسند را به خود جلب کند. در واقع تیپ 2 از اینکه مطلوب، خواستی و مورد اعتماد به نظر برسد و بتواند یک وضعیت دشوار را سرو سامان دهد، به خود می بالد. آن ها از راه های مختلف به دنبال جلب احترام و توجه از سمت دیگران می باشند، بنابراین با روش های متفاوتی، با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنند.

2. افرادی که از راه حضور در کنار دیگران، خود را از نظر اجتماعی بالا می کشند

غرور فرد تیپ 2 اجتماعی، در گرو داشتن یک جایگاه اجتماعی جاه طلبانه است. افرادی که می شناسد، مکان هایی که در آن ها حضور پیدا می کند، اینکه چه کسانی به سمت او می آیند و آیا تحت تأثیر او قرار می گیرند، برایش اهمیت دارد. در کل داشتن یک وجهه اجتماعی برای او حیاتی است. دیگران از روی القاب و شهرتش، او را می شناسند. او افراد مشهور و معتبر را به سمت خود جذب می کند و میزبانی مراسم و مهمانی ها را به عهده می گیرد.

3. افرادی که با کسب یک جایگاه ویژه، بقای خود را حفظ می کنند

یک تیپ 2 فردگرا بر این باور است که دیگران به کمک او نیاز دارند ولی او نیازی به کمک دیگران ندارد. اما در واقع، فداکاری و بخشندگی او بر نیازش به تأیید و حمایت از سمت دیگران سرپوش می گذارد. او ار استقلال خود و این باور که دیگران به کمک های او وابسته هستند، احساس غرور می کند.

سه مدل تیپ 3 انیاگرام

1. افرادی که تصویر یک مرد یا زن جذاب را در روابط عاطفی از خود به نمایش می گذارند

تیپ 3 در حفظ ظاهر، تبحر زیادی دارد. در روابط عاطفی، ظاهر خود را به گونه ای نمایش می دهد که از نظر جنس مخالف، نهایت جذابیت را دارا باشد و در روابط کاری نیز ظاهری بسیار جذاب به خود می گیرد: یک فرد کارآمد و موفق، کسی که دیگران از او راضی باشند، یک عاشق جذاب، یک جفت ایده آل. حفظ ظاهر برایش بسیار مهم است. می خواهد بداند که یک رقیب قدرتمند چگونه رضایت دیگران را در یک جلسه یا مهمانی جلب می کند؟ مدل موی یک عاشق واقعی چگونه باید باشد؟ بهترین مکان برای یک شام عاشقانه کجاست؟ و یک فرد رده بالا چه کتاب هایی می خواند؟ تا همان ها را به خود بگیرد.

2. افرادی که در روابط اجتماعی از شهرت بالایی برخوردارند

گمنامی، تیپ 3 را آزار می دهد. تیپ سه باید در چشم دیگران کسی باشد، وگرنه برای خو کسی نیست. اغلب بین بهترین حالت و حالتی که مردم آن را بهترین می دانند، سردرگم هستند. برای یک تیپ 3 اجتماعی، شهرت اجتماعی از اعتبار فردی، اهمیت بیشتری دارد. آن ها برای گواهی و تقدیر نامه ها، عناوین، القاب، تشریفات و ارتباط با افراد بانفوذ، ارزش زیادی قائلند. اینکه در کدام مدرسه و دانشگاه درس خوانده باشند، روزانه چند نامه دریافت کنند و با کدام یک از افراد معتبر و مشهور در ارتباط باشند.

3. افرادی که به جمع آوری هر آن چیزی می پردازند که به آن ها امنیت دهد

با پول می توان همه چیز داشت. این باور، مشغولیت ذهنی آن دسته از افراد تیپ 3 است گه به بقای فردی می اندیشند. چنین باوری موجب می شود که آن ها برای حفظ امنیت شغلی، مهارت های مختلفی را در خود پرورش دهند. حتی اگر از ثروت خوبی برخوردار باشند، باز هم از اینکه ناتوان شوند و قادر به ادامه کار نباشند، وحشت دارند. بقای خود را در گرو کسب درآمد می بینند و جمع آوری دارایی ها و مایملک، فکر آن ها را به خود مشغول می کند. بر این باور ند که ارزش انسان ها بسته به میزان ثروت های مادی آن هاست. با نمایش یک فرد ثروتمند، قادرند خود را موفق جلوه دهند و خود و دیگران را بفریبند.

سه مدل تیپ 4 انیاگرام

1. افرادی که روابط زناشویی میدان رقابت آن هاست

غبطه درونی تیپ 4 در روابط زناشویی، حس رقابت را در او بیدار می کند. احساس رقابت نیرویی نشاطآور است که افسردگی و احساس گم گشتگی او را درهم می شکند. این انرژی عظیم، با پیام « خود را نشان خواهم داد.» قادر است که کوه ها را جا به جا کند. این رقابت به دو شکل خود را نشان می دهد: رقابت به قصد تأیید شدن از جانب دیگران با این طرز فکر که در صورت توجه ویژه دیگران، ارزش او بالا خواهد رفت، و رقابت با کسانی که مورد توجه دیگران هستند، همان توجهی که او برای خود می خواهد.

2. افرادی که از آنچه هستند احساس سرافکندگی و خجالت می کنند

زمانی که تیپ 4 در یک جمع و گروه، خود را فردی ارزشمند و در حد دیگران به حساب نیاورد، احساس خجالت به او دست می دهد. اینجاست که به دلیل مقایسه خود با دیگران، دچار غبطه می شود. این طور احساس می کند که از شایستگی های دیگران برخوردار نیست.خجالت و سرافکندگی او زمانی تشدید می شود که علی رغم عزت نفس پایین خود، شاهد خصوصیاتی باشد که برای دیگران ارزش و احترام را به همراه دارد. این احساس به او دست می دهدکه تنها دیگران می توانند از موهبت هایی بهره مند باشند و او نقصی در درون خود دارد که در نهایت بروز پیدا خواهد کرد.

3. افرادی که نسبت به زندگی و بقای خود بی اعتنا هستند

این افراد با این باور که به بن بست رسیده اند، دیگر چیزی برای شان اهمیت ندارد. مدام، بین یأس و امید در تلاطم اند، دل به دریا می زنند و حتی گاهی به خودکشی می اندیشند. بحران درونی حاصل از چرخه های یأس و امید موجب می شود که با بی اعتنایی نسبت به روزمرگی ها، از دام زندگی یکنواخت ماشینی رها می گردند. این بی اعتنایی برای آن ها شور و معنایی را به همراه دارد که بدون آن، زندگی شان یکنواخت و عادی به نظر می رسید.

سه مدل تیپ 5 انیاگرام

1. افرادی که در روابط عاطفی خلاصه و کوتاهی دارند و آن را به صورت یک راز نگه می دارند

از نظر این افراد، روابط خصوصی باید به صورت محرمانه باقی بماند و با سایر افراد به اشتراک گذاشته نشود. آن ها تنهایی خود را حفظ می کنند ولی میل شدیدی به برخوردهای عمیق، کوتاه مدت و پر محتوا دارند. معیار آن ها رابطه ای است که در آن درونیات طرفین آشکار شود و علاقه بین دو نفر به قدری قوی باشد که حتی در دوره های طولانی که طرفین پیش هم نیستند نیز پابرجا بماند. از نظر او فقط می توان تعداد کمی از افراد را محرم راز خود دانست زیرا درک و تفاهم متقابل فقط با آن ها میسر است. او به دنبال یک مشاوره شخصی، فرصت خصوصی و عشق مخفیانه است.

2. افرادی که قدرت را در اطلاعات می بینند

میل شدید آن ها برای کسب قدرت از راه اطلاعات موجب می شود تا مجذوب افراد و ایده های تأثیرگذار بر اجتماع شوند. آن ها جذب مکتب هایی می شوند که رفتار و شخصیت انسان را مطالعه و بررسی کند، به دنبال کشف قواعد ریشه ای که کل یک رشته علمی را در بر می گیرد و شناخت افرادی که در تاریخ علم تأثیرگذار بوده اند. افراد تیپ 5 اجتماعی در مکان هایی گرد هم می آیند که مختص مطالعات سخت و جدی است. آن ها را می توان در باشگاه های شطرنج، دپارتمان علوم ریاضی، مراکز تعلیم یوگا و فستیوال های موسیقی یافت.

3. افرادی که خود را برای حفظ بقای فردی در یک فضای شخصی قلعه وار مخفی می کنند

چنین فردی در حالی که دنیای بیرون را مزاحم می داند و از زندگی فردی خوود لذت می برد، میزان ارتباطات و مال و اموال خود را در حد پایین نگه می دارد. تجملات کوچک را اسراف و ولخرجی می داند. صرفه جو ترین افراد. دسر غذا را در حکم پرخوری می بیند و یک فنجان چای کوچک، برایش کافی است. از اینکه با حداقل امکانات از پس زندگی بر می آید به خود می بالد. بنابراین دارایی هایش در واقع چیزهایی است که برایش اهمیت بالایی دارند.

سه مدل تیپ 6 انیاگرام

1. افرادی که ریبایی زنانه و یا قدرت مردانه را در روابط عاطفی از خود بروز می دهند

این دسته از افراد تیپ 6 با ابراز محبت به دیگران، خودشان دچار آشفتگی و سرگردانی می شوند. در چنین شرایطی، فکر می کنند که احساس شان آن ها را به بازی گرفته است. با خود می گویند: « اگر دیگران واقعاً مرا دوست نداشته باشند، چه؟ اگر نظرشان برگردد؟» در اینجا، سخت به دنبال اطمینان خاطر دوباره هستند و این حالت در نظر خودشان تحقیرآمیز به نظر می رسد. ترس از کنار گذاشته شدن، آن ها را ضعیف می کند. بدون آنکه خود متوجه باشند، به صداقت دیگران شک می کنند.

2. افرادی که در روابط اجتماعی، مطیع قانون و مقرراتند

در افراد تیپ 6 اجتماعی، ترس موجب می شود که مجبور به انجام وظایف و متعهد به مسئولیت ها باشند. نیازهای گروه، تعیین کننده رفتارهای آن هاست. در صورت حمایت افراد صاحب قدرت، شک درونی آن ها کاهش می یابد. با ماندن در گروه، تهدیدی احساس نخواهند کرد.

تیپ 6 اجتماعی ممکن است خود را وقف خانواده و یا گروه های اجتماعی، از قبیل اتحادیه های مختلف، احزاب سیاسی، گروه های خود درمانی و تشکل های مذهبی نماید. آن ها دلبستگی عمیقی به یک آرمان یا تشکل اجتماعی دارند. آن ها تعهد خود را به طرق مختلف، با تشریفاتی که خود را به انجام آن ملزم کرده اند، ابراز می دارند.

3. افرادی که برای حفظ بقای فردی، از خود محبت و ملایمت نشان می دهند

ترس این افراد در کنار دوستان از بین می رود. در کنار کسانی که آن ها را می شناسد و تأید می کند، احساس راحتی دارد. چنین فردی به دلیل سابقه های مثبت قبلی، دوستان خود را به خوبی می شناسد، بنابرای، نیازی به حالات تدافعی در خود حس نمی کند. در کنار کسانی که او را دوست داشته باشند، احساس آرامش و در غیر این صوزت احساس خطر خواهد کرد. به طور مداوم به اطمینان مجدد نیاز دارد. می خواهد مطمئن باشد که کماکان دوستش دارند.

سه مدل تیپ 7 انیاگرام

1. افرادی که در روابط عاطفی، مجذوب دیگران می شوند

لذت جویی در این دسته از افراد تیپ 7 موجب می شوند که شیفته دیگران شوند به طوری که هرکس را منبع بی پایان کشش و جاذبه می دانند. تنها یک جرقه، کافی است تا به سرعت، جذب کسی شود. تصور اینکه این رابطه به کجا خواهد کشید، برای او لذتبخش و هیجان برانگیز است: « همینه، خودشیفته!» یک برخورد کوتاه، او را مسحور می کند و مجذوب ماجراهای مخاطب خود می شود. اولین مرحله آشنایی که در آن، مخاطب خود را کشف می کند و با چهره و ماجراهای تازه رو به رو می شود، برای او نشاط آور است.

2. افرادی که علائق خود را فدای علائق گروهی می کنند که به آن تغلق دارند

این دسته از افراد، خوشی های لحظه ای خود را در راه تحقق رویای های آرمان گرایانه آینده گروه، قربانی می کنند و علائق دور و درازی برای گروه یا مجموعه خود در نظر می گیرند. لذت جویی در فرم اجتماعی خود به شرکت در گروه هایی از افراد هم سلیقه می انجامد. او دوستدار کسانی است که انعکاس دهنده حس خود ارزشی او باشند، ایده آل های مشترکی داشته باشند و از فعالیت های مشابه علائق او لذت ببرند.

3. افرادی که برای حفظ بقای فردی، خود را کنار افراد هم سلیقه خود پناه می دهند

این دسته از افراد تیپ 7، برای آرام کردن ترس های درونی، دوستان و اطرافیان خود را از میان کسانی انتخاب می کنند که بتوانند رویاهای خود را با آن ها به اشتراک بگذارند. زمانی احساس راحتی و آسایش خواهند داشت که افرادی با ارزش های یکسان و شاد، انعکاس دهنده درونیات آن ها باشند. این افراد هم سلیقه، تعداد محدودی از افراد قابل اعتماد هستند که برای به ثمر رسیدن آمال و آرزوها، می توان روی آن ها حساب کرد.

سه مدل تیپ 8 انیاگرام

1. افرادی که در روابط عاطفی یا بر دیگری مسلط می شوند یا تسلیم می گردند

شهوت در روابط عاطفی به صورت حس مالکیت نسبت به همسر و نزدیکان صمیمی بروز پیدا می کند. او می خواهد که از همه چیز مطلع باشد و هیچ چیزی از او مخفی نماند. او می خواهد از همه چیز سر در بیاورد، نصیحت کند، در تصمیم گیری ها سهیم باشد و مورد مشورت قرار بگیرد. اغلب مسئولیت زندگی فرد مورد علاقه خود را به عهده می گیرد.این دسته از افراد تیپ 8 از بین همه تیپ های شخصیتی، از بیشترین میزان انرژی درونی برخوردار هستند.

2. افرادی که در روابط اجتماعی به دوستان و رفقای خود بسیار اهمیت می دهند

دوستان خوب، همواره اوقات خوش را با خود به همراه خواهند داشت، دوستانی که قاطعانه به مواضع خود پایبند باشند. برای این دسته از افراد تیپ 8 رفاقت چایگاهی است که در آن  میزان وفاداری طرف مقابل خود را می سنجند، وقتی کسی طرف آن ها باشد، به او اعتماد می کنند و از خود، برای او می گویند و در کمال آسایش، اطلاعات رد و بدل می کنند. زمانی که یک دوست به نقاط ضعف آن ها اشاره می کند، این احساس به آن ها دست نمی دهد که تحت کنترل رفیق خود قرار گرفته باشند، زیرا یک دوست از نقاط ضعف آن ها به نفع خود استفاده نمی کند و اطلاعات خصوصی را به بازی نمی گیرد.

3. افرادی که برای حفظ بقای لذت بخش، کنترل خاصی روی فضای شخصی خود اعمال می کنند

این دسته از افراد تیپ 8 بر تمام چیزهای شخصی خود اعم از مکان، امکانات و عوامل رفاهی کنترل خاصی اعمال می کنند. داشتن یک سیستم امنیتی در خانه، تحت نظر داشتن همسایگان و چک کردن تمامی در و پنجره قبل از خواب ضروری است. آن ها تنها به بقا فکر می کنند، حلقه دفاعی محکمی در برابر حملات دیگران شکل می دهند، جای امنی که هیچ کس نتواند وارد آن شود و امکاناتی که کس دیگری نتواند به آن دسترسی داشته باشد.

سه مدل تیپ 9 انیاگرام

1. افرادی که در روابط عاطفی خواهان یکدلی کامل با طرف مقابل هستند

این دسته از افراد تیپ 9 خواهان یک پیوند تمام و کمال با فردی دیگر می باشند. فرد مورد علاقه به کانون توجه آن ها بدل می شود. یکی شدن، به معنای زیستن برای یکدیگر است و استقلال فردی معنایی ندارد. او بر این باور است که با یکی شدن با دیگری، نادیده گرفته نخواهد شد و حس طردشدگی نخواهد داشت. تیپ 9 این طور احساس می کند که با داشتن افکاری همانند افکار شخصی دیگر و سعی برای درک نقطه نظرات او، آگاهی خود را افزایش می دهد.

2. افرادی که خواهان مشارکت در فعالیت های اجتماعی مختلف هستند

شرکت در فعالیت ها و گروه های اجتماعی، با این احساس که جزئی از کل شده است و به او محبت می شود، برای تیپ 9 اجتماعی، آسایش و راحتی را به همراه خواهد داشت. این، اوج راحتی و بی خیالی است، زیرا به جای آنکه انرژی خود را صرف تحقق اهداف و برنامه های خود کند، به شرکت در فعالیت های اجتماعی می پردازد.

3. افرادی که میل زیادی به بی کاری و بی عاری دارند

توجه همه افراد تیپ 9، همواره به موضوعات حاشیه ای و کم اهمیت می شود. اما آن دسته از افراد این تیپ شخصیتی که بقای فردی برای شان در اولویت قرار می گیرد، مسائل مهم زندگی خود را کلاً کنار می گذارند و فقط به خوردن و خوابیدن، مسافرت، برنامه های تلویزیون و مواردی از این قبیل اولویت می دهند و از کنار گذاشتن این عادن ها هراس دارند. در حالی که مثل همه افراد، زمان و توان کافی برای پرداختن به موضوغات اصلی زندگی دارند، ولی فقط با اشتهای فراوان به مسائل جزئی و کم اهمیت می پردازند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با سه مدل مختلف از 9 تیپ شخصیتی انیاگرام آشنا کنیم. امیدواریم که در مسیر آکاهی موفق شاد یاشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.