آکادمی تهمتن

تیپ شخصتی (9 انیاگرام) افراد صلح طلب

مشخصات تیپ شخصتی 9 انیاگرام چیست؟ در این جا می خواهیم با علم شخصیت شناسی 9 گانه انیاگرام به معرفی تیپ شخصیتی 9 اناگرام بپردازیم. علم انیاگرام یا اناگرام به بررسی دقیق تری از ابعاد شخصیتی می پردازد و ما می توانیم توسط این آموزش به خودشناسی و دیگرشناسی بهتر و دقیق تری برسیم. درک دنیای اطراف در رشد و توسعه فردی ما بسیار اهمیت دارد. برای آگاهی بیشتر نسبت به تیپ های شخصیتی 9 گانه انیاگرام می توانید به دیگر مقالات به آدرس https://tahamtancoach.ir مراجعه کنید.

تیپ شخصیتی 9 انیاگرام در یک نگاه

ویژگی اصلی این افراد خوش بین، سازگار، خونسرد، خلاق، معتمد، راحت طلب و حامی هستند. سازگاری تیپ 9 انیاگرام به گونه ای است که می تواند بیش از حد با اطرافیان خود همراهی کند. این افراد مادام به دنبال صلح و سازش هستند و تمایل دارند که همه چیز در آرامش و صلح پیش رود. معمولاً با بزرگ کردن مشکلات مخالف است و سعی در لجبازی ندارند. آن ها میل شدیدی به آرامش خاطر و ثبات درونی دارند.

تیپ 9 اناگرام توانایی فوق العاده ای در جمع کردن افراد به درو هم و رفع کدورت ها و درگیری ها را دارد.

ترس اساسی تیپ 9، از دست دادن و جدایی می باشد.

افراد خونسرد
افراد خونسرد

افراد مشهور تیپ شخصیتی 9 اناگرام

جان اف کندی، ملکه الیزابت دوم، جرالد فورد، پرنسس گریس موناکو، جان گودمن، آبراهام لینکلن، مورگان فریمن، رونالد ریگان، سوفیا لورن، کارل یونگ، والت دیسنی و کلود مونه.

خصوصیات کلی تیپ شخصیتی 9 انیاگرام

تیپ شخصیتی 9 انیاگرام در دوران کودکی، احساس می کند نادیده گرفته شده است. بنابراین برای اینکه مورد فراموشی دیگران قرار نگیرد، می آموزد که خود را با مسائل دیگران بیامیزد و برنامه های خود را کنار بگذارد. یا باید به خاطر موافقت با دیگران، نظر شخصی خود را کنار بگذارد و یا در صورت مخالفت، کنار گذاشته شود. تیپ 9 با کوتاه آمدن از معیارهای خود، با دیگری موافقت می کند. او برای نظرات دیگران ارزش بیشتری قائل است و به همین دلیل برنامه و انتخابی از خود نخواهد داشت.

تنبلی یعنی دست به کار نشدن. این افراد قادر هستند تا تمامی جوانب یک مسأله را در نظر بگیرند و در این میان، معیارها و نظرات شخصی شان از دیذشان پنهان می ماند. تیپ 9 بجای توجه به مسائل اصلی به مسائل حاشیه ای می پردازد و انرژی شان را صرف مسائل ضروری نمی کنند. انرژی شان بجای پرداختن به اولویت ها و اهداف شان صرف سر و کله زدن با مشغله های جانبی و پراکنده می گردد.

راحت طلبی

افراد تیپ 9 همواره از بودن با دیگران لذت می برند. جدایی را دوست ندارند، تمایل دارند که به عنوان یک میانجی عمل کنند و موضع گیری نداشته باشند. به انجام کارهای قابل پیش بینی و تکراری علاقمندند زیرا در چنین شرایطی، فشاری بر آن ها وارد نمی آید و ذهن شان با موضوعات مختلف سرگرم می شود. دوست دارند در افکار خود غرق شوند و چیزهای مختلفی را از ذهن خود بگذرانند. به اوقات فراغت علاقه دارند و روزی که در آن هدفی نداشته باشند، خوشایند آن ها می باشد.

اجتناب از تضاد و ناسازگاری یکی از راهکارهای تیپ 9 برای نپرداختن به مسائل مهم زندگی است. او در مدیریت انرژی، فرد باهوشی است. حتی پرداختن به کارهایی که وقت و انرژی بالایی می طلبد نیز خوشایند اوست به شرط آنکه چنان وقت و توان او را مشغول کند که دیگر هیچ زمان و توانی برای پرداختن به برنامه های مسائل فردی اش باقی نماند.

تأیید دیگران

انسان ها همگی خواهان پذیرفته شدن از سمت دیگران هستند، اما تیپ 9 می خواهد که این پذیرش برجسته باشد و او را به رسمیت بشناسند. این افراد بر این باور هستند که دیگران را همان گونه که هستند می پذیرند، اما واقعیت این است که با پیوند زدن خود با برنامه های شخص دیگر، در صورت خوب پیش نرفتن اوضاع می توانند او را سرزنش کنند.

وقتی تیپ 9 انیاگرام هدف و اولویتی را برای خود انتخاب می کند، ممکن است آن هدف، از دید اطرافیان چیز کوچک، کم اهمیت و نا مطمئنی به نظر برسد، اما او خود چنین انتخابی را مستحکم و مطمئن می داند. نزدیکان فرد تیپ 9، زمانی که معیار جدیدی در او در حال شکل گیری است، باید به دقت به او توجه کنند، زیرا تأیید آن ها به تیپ 9 امید و پشت گرمی می دهد تا به پیش برود.

پرحرفی

تیپ 9 به تغییرات 180 درجه ای بدون اعلام قبلی، شهرت دارد. او در واقع مدت ها روی ایده خود فکر کند و فقط زمانی که با نظرات متضاد ذهنی خود کنار بیاید، ناگهان تصمیم خود را اعلام می کند. اظهار نظر ناگهانی او، اطرافیان را شوکه می کند. وقتی از تصمیم خود مطمئن باشد با یکدنگی بر آن اصرار می کند و در برابر هرگونه اعتراضی می ایستد. او می خواهد مطمئن باشد که حرف هایش به گوش اطرافیان رسیده است. در چنین شرایطی به شدت به پرگویی روی می آورد تا به دیگران اجازه مزاحمت و دخالت نداده باشد.

تصمیم گیری

تیپ شخصیتی 9 انیاگرام، به راحتی درباره مسائل سیاسی یا نیازهای جامعه، اظهار نظر می کند اما تصمیم گیری شخصی برای او امری دشوار است و به معنای جدا کردن نظرات خود از نظرات دیگران می باشد. تفکر وسواس گونه در خصوص مسائل شخصی، از ویژگی های اوست. پی بردن ب خواسته های شخصی به جای اینکه به او انرژی بدهد، احساس جدایی او از دیگران را به همراه دارد و تهدید کننده به نظر می رسد. او با انجام کارها بر اساس نظرات شخصی خود، بیگانه است زیرا تنهایی او را به همراه خواهد داشت. نقطه شروع تصمیم گیری، حذف مسائل و گزینه های غیرضروری شماست.

وابستگی شدید

تیپ شخصیتی 9 همانند افراد تیپ 2 انیاگرام، آن ها خود را با نیازهای دیگران یکی می کنند. هرکس با هر تیپ شخصیتی می تواند به فرد دیگری وابسته باشد، اما موضوع این است که این وابستگی براساس تیپ شخصیتی فرد به طرق مختلفی خود را نشان می دهد. در پشت رفتار یکسان، انگیزه های مختلفی وجود دارد.وابسنگی تیپ 9 به شکل یکی شدن با زندگی فردی دیگر و دست کشیدن از خود است. اما بسیاری از افراد تیپ 9، در عین وابستگی بیرونی و ظاهری به فرد دیگر، در درون خود از او جدا و بی تعهد و در کل بی طرف می بینند. باید به انگیزه هر فرد دقت داشته باشید و برای هر کدام از آن ها ارزش قائل شوید.

خشم پنهان

تیپ شخصیتی 9 انیاگرام از تضاد و ناسازگاری واهمه دارد، دست به هر کاری می زند تا عصبانیتی بروز نکند. او بر این باور است که تضاد با دیگران به مخالفت، جدایی و خشونت خواهد انجامید و تمامی این عوامل، برهم زننده آسایش او هستند. اما خشم افراد تیپ 9 به صورت غیرمستقیم و منفعلانه ابراز می شود. تأخیر، پرداختن به کارهای دیگر، معطل کردن دیگران، ناسازگاری، سماجت و یکدندگی از شگردهای معمول آن ها به شمار می رود. آن ها تا مدت کوتاه یا طولانی از آنچه باعث دلخوری و خشم درونی شان شده، بی خبرند. به هنگام خشم و نارضایتی درونی می توانند مدت ها یک جا بنشینند و دست به هیچ کاری نزنند. در این مواقع، اصلاً جر و بحث نمی کنند، دیگری را تهدید نمی کنند و حتی به گوشه ای نیز پناه نمی برند. او در تلاش است تا با این عملکرد یکدندگی دیگرن را خشمگین کند تا حرکتی از آن ها سربزنند که احمقانه به نظر بیاید.

راهکار

تیپ 9 با سرکوب خواسته ها یا احساسات خود برای حفظ آرامش احتمالاً دارند دچار فروپاشی شوند. تلاش مادام آن ها برای ایجاد راحتی و هماهنگی می تواند باعث خفه شدن نیازهای شخصی شان شود. به جای ابراز ناراحتی و یا صحبت در مورد رنج شان از دیگران سعی در سکوت می کنند. پس بهتر است برای رفع ناراحتی و رنجش شان به صحبت بپردازند و از نادیده گرفتن نیازهای خود جلوگیری کنند.

ارتباط موفق و خوب داشتن یکی از بخش های مهم زندگی هر فردی است اما این ارتباط باید به لحاظ عمقی هم درست باشد و به شما آسیبی وارد نکند. اگر بخواهید بخاطر حفظ افراد در اطراف خود نیازهای اصلی و درست خودتان را نادیده بگیرید، قطعاً پس از مدتی خسته می شوید و کم کم خودتان را از دست خواهید داد و در این حالت دیگران هم خواهان شما نخواهند بود.

افراد مهرورز
افراد مهرورز

پیشنهاد برای رشد شخصیتی 9 انیاگرام

  • درست است که تمایل دارید که برای حفظ آرامش خود و دیگران با خواسته های دیگران همراهی کنید و خواسته های خود را نادیده بگیرید؛ آیا تا به حال از خود پرسیده اید که تا چه مدت این وضعیت می توانند جوابگو باشد؟ آیا این گونه رابطه و ارتباط با دیگران می تواند رضایت همیشگی شما را ایجا  کند؟ به خاطر داشته باشید که محبت به دیگران فقط پذیرش تمام درخواست های آن ها نیست. بهتر است شما بیاموزید که استقلال خودتان را حفظ کنید و اگر دیگران به کمک شما نیاز داشتند با آن ها همراهی کنید و کنارشان قرار بگیرید.
  • روی خودتان کار کنید و سعی داشته باشید که خودتان را اصلاح کنید. روی خواسته ها و مشکلات تان تمرکز داشته باشید تا بتوانید راه حل های مناسبی را برای آن ها بیابید. بهتر است تلاش کنید که کمی عمیق تر به خودتان رسیدگی داشته باشید.
  • شما هم همانند دیگران دچار اضطراب و احساسات منفی می شوید و لازم است که با این احساسات رو به رو شوید و آن ها را بپذیرید. گاهی اوقات ممکن است که احساسات منفی شما سهواً ابراز شوند و مانع ایجاد صلح و برقراری آرامش شود، بنابراین بهتر است به خودتان اجازه دهید تا با آن ها آشنا شوید و به موقع این احساسات را تخلیه کنید.
  • بهتر است برای آگاهی بیشتر از بدن و احساسات تان به طور منظم به ورزش روزانه بپردازید. زیرا با این کار شما می توانید به رشد و تمرکز بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و بر روی زمینه های دیگر زندگی خودتان تمرکز کنید. ورزش یکی از راه های مناسب برای تخلیه احساسات و پرخاشگری می باشد پس بهتر است آن را جدی بگیرید. 
نتیجه گیری

در این جا با برخی از ویژگی های تیپ شخصیتی 9 انیاگرام آشنا شدید. آشنایی با تیپ های مختلف شخصیتی در موفق بودن ما تأثیر بسیاری خواهد داشت. انتخاب شغل، دوست، تصمیم کیری های مهم و بسیاری از دیگر مسائل روزمره تان با داشتن این اطلاعات موفق تر خواهید بود. برای آشنایی بیشتر با تیپ های شخصیتی دیگر می توانید به مقالات دیگر در همین سایت مراجعه فرمایید. قطعاً زندگی شما ارزش آگاهی بشتر را دارد. موفق شاد باشید. 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.