آکادمی تهمتن

تیپ شخصیتی احساسی ۴ انیاگرام

همان طور که قبلا بیان کردیم، انیاگرام علمی است که شخصیت افراد را به 9 دسته تقسیم می کند و ابعاد شخصیتی افراد را به خوبی در اختیارتان قرار می دهد. در این جا به تیپ شخصیتی 4 انیاگرام می پردازیم. از نظر روانشناسی افراد هنرمند و احساسی در این دسته بندی از اینیاگرام قرار می گیرند و در شغل هایی چون نقاش، بازیگر، خواننده و مجسمه سازی می توانند موفق باشند.

تیپ 4 اناگرام
تیپ 4 اناگرام

تیپ ۴ انیاگرام

ویژگی های افراد تیپ شخصیتی 4 انیاگرام شامل، حساس، هنرمند، خاص، خیال پرداز، عاشق پیشه، عزلت طلب، نمایشی، دراماتیک، خلاق، اندوهگین، وابسته، خوش خلق، درک شهودی بالا و خود ابراز کننده هستند.

افراد تپ 4 صمیمی و از نظر عاطفی صادق هستند. ایشان نوسان های خلق و خو ولی با خودآگاهی بالایی دارند. تیپ 4 از آسیب دیدن بیزار هستند و تمایل دارند روش زندگی شان خاص و متفاوت باشد. جستجوی همیشگی ایشان برای لحظه های ناب و پیوندهای عمیق و اصیل در واقع، فرم کاذبی است از دریافت ها و ادراکات شهودی و اتصال با ذات و گوهر درونی. انگیزه این جستجو باور عمیقی است که به ایشان می گویند چیزی فراتر از زندگی معمولی خود وجود دارد.

ترس اصلی تیپ 4 انیاگرام این است که هرگز هویتی نداشته باشند.

میل اساسی تیپ 4 این است که خودشان و هویتشان را پیدا کنند.

انگیزه های اساسی تیپ شخصیتی 4 اینیاگرام، سعی در ابراز فردیت خودشان را دارند و زیبایی خاصی به اطرافشان می دهند. ایشان روحیه و احساسات خاص به خود را دارند و سعی دارند این مسئله را  برای حفظ کنند. بسیار از نیازهای احساسی خود مراقبت می کنند و آن ها را در اولویت خود قرار می دهند.

 

افراد مشهور تیپ ۴ انیاگرام

ایزابل آلنده، هرب آلپرت، عکاس دایان آربوس، نقاش فرانسیس بیکن، جان باریمور، چارلز بودلر، اینگمار برگمن، شاعر جان بریمن، بیورک، کیت بلانشت، مارلون براندو، ریچارد براوتیگان، نیکلاس کیج، پرنس چارلز، اریک کلپتون، نیل دیاموند، مارتا گراهام، مایکل جکسون، آنجلینا جولی، جانیس جاپلین، نائومی جاد، هاروی کایتل، جک کرواک، شاعر فیلیپ لارکین، چارلز لاتون، پگی لی، ویوین لی، سارا مک لاچلان، مرلین مانسون، رودولف نوری یف، گری اولدمن، لورنس اولیویه، پترارک، ادیت پیاف، موسیقی پینک فلوید، سیلویا پلاث، ادگار آلن پو، رمان نویس آن رایس، آلن ریکمن، آرتور ریمبو، مریل استریپ، ادنا سنت وینسنت میلایی، آگوست استریندبرگ، خواننده جیمز تیلور، اسپنسر تونیک، وینسنت ون گوگ، نویسنده رابرت جیمز والر، آلن واتس، اورسون ولز، رمان نویس استرالیایی پاتریک وایت، ویرجینیا وولف.

افراد هنرمند
افراد هنرمند

مشخصات تیپ ۴ انیاگرام

تیپ4 غرق در احساسات است و با همه ی احساساتش با دیگران وارد ارتباط می شود. ایشان با پیوند قلب ها، احساس می کنند که کامل شده اند. تیپ 4 معمولا افسردگی ذاتی خاصی دارند. ارتباط احساسی ایشان با دیگران و جهان هستی به طور مکرر خاموش می شو و دوباره برقرار می گردد. ارتباط تیپ 4 آکنده از رنج و لذت است.

وقتی دیگران شادند و تیپ 4 در حسرت آن می باشد، غبطه خوردن همانند خنجری است که در قلب شان فرو می ورد. از نظر تیپ 4 دیگران از شغل، خانواده و در کل از زندگی خود شاد و راضی هستند اما ایشان از آن محروم هستند. ایشان حسود نیستند و فقط با مشاهده شادی دیگران احساس می کنند که خودشان شاد نیستند.

تیپ 4 در جستجوی دست نیافتنی ها می باشد و پس از بدست آوردن، همان ها را کنار می گذارد. پس از کنار گذاشتن روابطی که زمانی جذاب به نظر می رسیدند دوباره خواستار همان ها می شود، زیرا بار دیگر در نظرش جذاب می آیند و این چرخه مادام تکرار می شود. اگر خصلت جذب و دفع در روابط به شکل عادت درآید، درون نگری تیپ4 متوقف می شود. ایشان متوجه نمی باشد که به طور انتخابی تنها بر جنبه های مثبت روابطی که دور از دسترس شان قرار گرفته است، توجه دارند.

تیپ 4 ظاهری متفاوت از دیگران به خود می گیرد و با این ظاهر متفاوت، احساس خود کم بینی درونی ایشان از دید دیگران مخفی می ماند. در درون خود را فردی کم اهمیت و کوچک می پندارد و این حس درونی خود را در پشت حفاظ یک ظاهر فرهیخته و عالمانه قرار می دهد. لباس های متفاوت می پوشند، سبک خاصی برای دکوراسیون منزل خود در نظر می گیرند و علاقه خاصی برای زیبایی محیط اطرافشان قائل می شوند.

زندگی بیرونی ایشان سبکی هنری و متفاوت دارند تا جبرانی برای نقصان درونی باشند. این سبک خاص با مضامین مبتکرانه، بدیع و متمایز سروکار دارند. تیپ 4 زندگی به سبک معمولی را برای خود عار می داند و پذیرش معیارهای تجاری و عامه پسند را توهین به خود تلقی می کند. آداب و حرکات موقرانه، طرز تکلم بدیع و منحصر به فرد، نور شمع و… همگی عواملی هسند که او را از چیزهای معمولی دور نگه می دارند.

اوج هیجانات و احساسات را در تیپ 4 می توان دید. مسائلی غیر منتظره مثل موقعیت ها یا مرگ یا زندگی تیتر اول خودکشی ها، موقیت های خلاقانه و مدیتیشن های گروهی هستند. ایشان جذب موقعیت های خاص می شود که بر خلاف عادات و روزمرگی ها باشند، در جستجوی درونیات و مسائل عتیقه جات، مراسم و تشریفات مختلف ایشان را به خود جذب می کنند.

تیپ شخصیتی احساسی
تیپ شخصیتی احساسی

تحلیل رابطه تیپ ۴ انیاگرام با تیپ 1

در این حالت تیپ 4، اندوهشان زایل می شود و حس تضاد با دیگران درونشان تقلیل می یابد. ارتباطات جنبه واقع گرایانه پیدا می کند و ایشان هر دو جنبه مثبت و منفی روابط شان را می بینند. در این شرایط، به جای نیمه خالی، نیمه پر لیوان را می بیند و به جای اندوه از نداشته ها، از احساس رضایت خود لذت می برند.

هرگاه به امنیت دست پیدا کند دیگر برایشان مهم نیست که دیگران چه چیزهایی دارند. امنیت برای ایشان یعنی داشتن به حد کافی. رضایت کافی از کار و یا رابطه، تضمین کننده مشارکت و تعهد ایشان است. در شرایط امنیت و آسایش، به جای تمرکز بر افکار و مسائل شخصی، به دیگران و محیط اطراف توجه دارند. در حالی که از بند خود بینی رهایی پیدا کرده اند، به طور کامل با دیگران مشارکت و همکاری می کنند.

آنچه در تیپ شخصیتی 4 انیاگرام بسیار به چشم می آید، سبک ظاهر خاص ایشان است. این بدان معنا نیست که ایشان نسبت به سایر تیپ های شخصیتی، از ذوق و استعداد بیشتری برخوردار است، بلکه مشغله ذهنی ایشان در خصوص متفاوت بودن از سایرین و ابراز آن، سبب می شود که فرد خاصی به نظر برسند. این تفاوت به هنگام رضایتف شادی و کارآمدی جلوه دیگری پیدا می کند.

در شرایطی که اهداف تیپ 4 به ثمر نشسته باشد، گرایش به سمت تیپ 1 در ایشان شکل می گیرد و نوع دیگری از تعالی و نو آوری در کارهای ایشان به چشم می خورد. کارها و روابطش به بار می نشینند. در نتیجه دقت و موشکافی در تداوم و پیگیری امور، کارها به خوبی پیش می روند و ایده های میتکرانه ایشان به واقعیت تبدیل می شوند. افراد تیپ 4 می گویند که در حین انجام دقیق کارها، از ظرافت و شفافیت افکارشان لذت می برند.

جنبه منفی گرایش شخصیتی به تیپ 1 این است که تیپ 4 هر مسأله کوچکی را به شکل یک مشکل بزرگ می بینند با این فکر که دست دیگرن هم کاری ساخته نیست. خستگی و بی حوصلگی در ایشان ریشه می دوانند و نسبت به داشتن یک زندگی معمولی بسیار حساس می شوند. در چرخه جاذبه و دافعه، دافعه ایشان شدت پیدا می کند. افسردگی از ایشان یک انسان پر طعنه و کنایه می سازد. با کینه توزی، شروع به بدگویی از دیگران می نماید و آن ها را مسئول عزت نفس پایین خود می شمارد، این بد گویی ها به قصد تلافی از دیگران است.

شاید عجیب بنظر برسد ولی شرایط قابل پیش بینی و مطمئن اغلب به شکل گیری تنش در تیپ 4 می انجامد. برای آن دسته از افراد تیپ 4 که بارها با بی اعتنایی مواجه شده اند، مهر و محبت ممکن است تنش زا یاشد و به برهم زدن رابطه بیانجامد. تیپ 4 در شرایط آرام و مطمئن ممکن است رابطه خوب خود را کنار بگذارد. ایشان با یادآوری تجربیات تلخ گذشته، تصمیم می گیرد که زودتر رابطه را برهم بزند، قبل از اینکه دوباره طرد شود.

لایه های مختلف انیاگرام تیپ ۴

لایه ناسالم تیپ ۴ انیاگرام

هرگاه رویاهای ایشان شکست بخورند دچار افسردگی می شوند و با خودشان و دیگران بیگانه می شوند. احساس شرمندگی از خود، خسته و از کار افتاده و در نهایت فلج عاطفی درونشان تشکیل می شود. در این شرایط تقریباً هر چیز برای تیپ 4 منبع عذاب است، عذابی ناشی از تحقیر خود، نفرت از خود و افکار روحی است. ایشان دیگران را مقصر می دانند و از افرادی که قصد کمک به آن ها را دارند، دوری می کنند. بسیار حس نا امیدی دارند و برای فرار از این احساس به سمت مصرف الکل و مواد مخدر روی می آورند. بسیار افراطی هستند و می تواند دچار اختلالات شخصیتی خودشیفته و افسردگی شوند.

لایه متوسط تیپ چهار انیاگرام

در این لایه احساسات تیپ 4 پرشور و تخیلات بلند پروازانه دارند. دارای جهت گیری هنری می باشند و عاشقانه زندگی می کنند. تمرکز ایشان  برای پرورش احساسات شخصی خود می باشد که در همین راستا محیط اطرافشان را زیباتر می کنند تا احساساتشان بهتر رشد کنند.

تیپ 4 در این لایه شخصیتی خجالتی، حساس و درونگرا می شوند. برای ارتباط با احساسات خودشان هم چیز را در درون خود نگه می دارند و مسئولیت کارها را خودشان به عهده می گیرند. فکر می کنن با دیگران متفاوت هستند و زندگی شان مانند دیگر افراد جامعه نیست. افکار نامناسبی به سراغشان می آید و دچار فروپاشی احساسی می شوند. در این حالت ایشان از کار افتاده می شوند و نسبت به خود ترحم دارند. گاهی در ترحم به خود بسیار افراطی عمل می کنند. معمولاً در این لایه شخصیتی، تیپ 4 در دنیای تخیلی زندگی می کنند.

لایه سالم تیپ چهارم انیاگرام

تیپ 4 در این لایه شخصیتی عمیقاً خلاق هستند و توانایی تجدید و بازسازی خود را دارند. می توانند تجربیات خودشان را به چیزهای با ارزش تبدیل کنند. در این لایه بسیار هنرمند خوبی هستند. خودآگاهی و درونگرایی مناسبی دارند و مادام در مورد هویت خودشان در جستجو هستند. نسبت به احساسات خود آگاه هستند و انگیزه های درونی دارند. ایشان ملایم، با حوصله و دلسوز می باشند.

گاهی دچار فردگرایی و خودرأی می شوند. ایشان شخصیتی با احساسات صلدقانه دارند. نسبت به خود و زندگی شان نگاهی غیر قانونی دارند. در عین شوخ طبعی، جدی نیز می باشند. ایشان هم می توانند آسیب پذیر باشند و هم از نظر احساسی قوی.

افراد احساسی
افراد احساسی

پیشنهاد برای رشد شخصیت تیپ ۴ انیاگرام

  • توجه خودتان را از احساساتتان کمتر کنید و یادتان باشد که احساسات شما فقط گویای حال شما هستند. نیازی نیست در احساسات خود غرق شوید چون احساسات ممکن است تغییر کند و لازم نیست خودتان را با احساساتی که دارید همسو کنید.

 

  • بهتر است خودتا را به انجام یک کار معنادار متعد کنید. از دست روی دست گذاشتن پرهیز کنید و به دنبال کشف استعدادهای خود حرکت کنید. شما باید زمینه ای را برای کشف استعدادهایتان فراهم کنید. خوشحالی شما هنگامی به وجود می آیند که کاری انجام می دهید بنابراین کار کنید و با دنیای واقعی ارتباط برقرار کنید.

 

  • عزت نفس خود را تقویت کنید. این کار با انجام کارهای درست به وجود می آید. خودتان را در معرض انجام کارهای خوب قرار بدید. ممکن اسن احساس کنید به زمان بیشتری نیاز دارید و هنوز آمادگی ندارید اما به خاطر داشته باشد تا دیر نشده است اقدام کنید. کاری را انجام بدهید که حس و نتیجه مطلوبی برای شما به همراه داشته باشد.

 

  • منظم و مرتب باشد. داشتن نظم و برنامه مشخص مغایرتی با فردیت و آزادی ندارد و می تواند خیلی حس خوبی در شما ایجا کند. از مصرف مواد مخدر دوری کنید. ساعات خواب و بیداری خودتان را تنمظیم کنید و حتماً وقتی را برای ورزش کردن اختصاص دهید.

 

  •  گفت و گوهای درونی تان را کمتر کنید. این مسئله که شما مدت طولانی در تصوراتتون با خودتان صحبت می کنید بسیار در زندگی واقعی شما مؤثر خواهد بو به ویژه اگر این گفت و گوهای طولانی منفی یا بیش از حد عاشقانه باشند. بجای اینکه در خیالات خود غرق شوید و با خودتان گفت و گو کنید با  افراد واقعی صحیبت کنید و تلاش کنید به جای وقت گذراندن در تصوراتتان، برای دنیای واقعی وقت بگذارید. روابط واقعی را شروع کنید.

نتیجه گیری:

در این مقاله با تیپ شخصیتی 4 انیاگرام آشنا شدید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات دیگر در مورد تیپ های شخصیتی، رجوع کنید و با جزئیات بیشتری آشنا شوید. شناخت تیپ های شخصیتی راهی است برای یافتن درک بیشتر و زندگی با معنا تر. انسان های آگاه قطعاً تصمیمات درست تر و کم آسیب تری می گیرند و به همین سبب احساس رضایت از زندگی و حال درونی شان بیشتر خواهد بود. بعید است کسی نقشه ی راه را داشه باشد و در مسیر گم شود، مگر اینکه خود ارزش نقشه را نداند. پس از نقشه های موجود برای رسیدن به مقصد و بیراهه نرفتن اشتفاده کنید. امیدوارم موفق شاد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.