آکادمی تهمتن

تیپ شخصیتی 5 انیاگرام | افراد منطقی

همان طور که قبلاً بیان کردیم علم انیاگرام ابزاری قدرتمند برای شناخت انسان ها می باشد. شما با این علم هم خودتان و هم انسان های اطرافتان را بهتر می شناسید. یکی از کارهایی که می تواند باعث موفقیت سریع و بیشتر شما در زندگی شود، شناخت تیپ های شخصیتی انیاگرام می باشد. در این جا به معرفی تیپ شخصیتی 5 انیاگرام می پردازیم. برای اطلاعات از تیپ های شخصیتی 9 گانه انیاگرام می توانید به دیگر مقالات در این سایت مراجعه کنید.

افراد پژوهشگر
افراد پژوهشگر

تیپ شخصیتی 5 انیاگرام

ویژگی های تیپ پنج، پژوهشگر، اهل مطالعه، محقق، خردمند، گوشه نشین، مبتکر، کنجکاو، ژرف اندیش، روشن بین، متمرکز، ریزبین و مستقل هستند.

این افراد به راحتی می توانند بر روی توسعه ایده ها و مهارت های پیچیده تمرکز کافی و لازم را داشته باشند، به طور خلاصه افرادی هوشیار می باشند. در بهترین حالت افراد تیپ 5 از درک بالایی برخوردار هستند. ایشان فردی است که می توانند با امکانات پایه و ساده زندگی کنند. نسبت به انسان های اطراف خود، از دانش بلاتری برخوردار است.

ترس اصلی این افراد، بی فایده بودن، ناتوان بودن و وابستگی به دیگران است. از اینکه به کسی وابسته باشد یا کسی به ایشان وابستگی داشته باشند بیزارند.

تمایل اساسی تیپ 5، تلاش می کنند که فردی شایسته و توانا باشند.

نحوه ی صحبت کردن ایشان، کاملاً منطقی می باشد. تمایل دارند در مورد تخصص خودشان گفت و گو کنند و از پرداختن به حواشی دوری می کنند. تیپ 5 شخصیتی اینیاگرام کم حرف و آرام است.

انگیزه های اساسی تیپ شخصیتی 5، دلبستگی همیشگی به کسب دانش و اطلاعات دارند. از هر فرصتی برای مطالعه در خلوت و تنهایی استفاده می کنند. علم و دانش برای ایشان یک راه دفاعی از خود در برابر تهدیدات محیط پیرامون شان است.

 

افراد مشهور تیپ شخصیتی پنج انیاگرام

آلبرت اینشتین، بیل گیتس، آگاتا کریستی، استفن کینگ، جین آستین، کلیوو بارکر، مارک زاکربرگ، امیلی دیکینسون، تیم برتون، استفن هاوکینگ، تی اس الیوت، آلبر کامو، ساموئل بکت، آنتون چخوف، ادوارد مونک، چالرز داروین، رابرت دنیرو، رنه دکارت، هرمان هسه، پیتر گابریل، فرانتس کافکا، استنلی کوبریک، دیوید لینچ، کیانو ریوز، فیلیپ راث، ژان پل سارتر، نیکولا تسلا، آلفرد هیچکاک

تیپ شخصیتی 5 انیاگرام
تیپ شخصیتی 5 انیاگرام

مرور کلی بر تیپ شخصیتی 5 انیاگرام

تیپ شخصیتی 5 انیاگرام بیشتر از سایر تیپ های دیگر به دنبال چرایی مسائل مختلف هستند بنابراین ایشان را محقق نام گذاری کردند. به شدت تمایل دارند بدانند که دنیا چگونه است و در علوم تخصصی خود بسیار دقیق عمل می کنند. ایشان همیشه به دنبال کسب اطلاعات می باشند و مادام در حال جستجو و تحقیق هستند.

خانه برای تیپ 5، همانند یک قلعه است؛ مکانی برای دور ماندن و پنهان شدن از دیگران است. ایشان سطح ارتباط با دنیای بیرون را کنترل می کنند و زمان خود را برای خودشان صرف می نمایند. ایشان افکار خود را با دیگرن در میان نمی گذارند. زندگی ذهنی ایشان به طرز قابل توجهی، خدکفا و مستقل از دیگران است. تا زمانی که آرزو و خواسته ای نداشته باشند، احساس محرومیت نمی کنند.

تیپ 5 انیاگرام از اینکه به دیگران وابسته و نیازمند باشند، بیزار هستند. خواهان رهایی از نیاز هستند ولی طبیعت زندگی تا حدی انسان را آزادی خواهد داد. و همچنین از اینکه دیگران به ایشان وابسته باشند گریزان هستند و تا جای ممکن خود را در دور دست ها نگه می دارد.

افراد تیپ 5 اجتماعی در مکان هایی گرد هم می آیند که مختص مطالعات سخت و جدی است. آن ها را می توان در باشگاه های شطرنج، دپارتمان علوم ریاضی، مراکز تغلیم یوگا و فستیوال های موسیقی یافت. ایشان به تعالی افکار خود در کنار افراد صاحب نظر علاقه مند هستند، فضایی که در آن صحبت های سطحی و پراکنده خبری نباشد.

کنار کشیدن برای تیپ 5 بسیار آسان است. برای ایشان ادامه یک رابطه، دشوارتر از کنار کشیدن از آن می باشد. تیپ 5 برای زندگی در یک فضای مشترک در کنار شخصی دیگر، مسئولیت و تعهد فراوانی را روی دوش خود احساس می کنند. به طور معمول، عمق و شدت تعهداتش را سبک و سنگین می کند، با خود می گویند: من بدون این وضعیت هم می توانم زندگی کنم و به تنهای نیز شاد خواهم بود. سخت ترین مسأله، تصمیم گیری در خصوص ادامه رابطه است. ادامه رابطه برایشان ورود درد و رنج به زندگی است، اما از سوی دیگر، با فقدان رابطه خلأ درونی شان نمایان می شود.

تیپ شخصیتی 5 انیاگرام تمایل دارد خود را با وظایف و انتظاراتی که دیگران از او دارند، از قبیل شغل، خانواده و موقعیت اجتماعی، تطبیق دهد. ایشان سازگاری ظاهری را راحت ترین شیوه برای زندگی در کنار دیگران می دانند. اما در عین حال برای فاصله گرفتن از آن ها، افکاری را در ذهن خود می پرورانند که در تصور هیچ کس نمی گنجد. ایشان گاهی زندگی خود را به قسم های مختلف تقسیم می کنند تا به یکدیگر مرتبط نباشند. ممکن است علائق و دوستان مختلف و متفاوتی داشته باشند، بدون اینکه آن ها را به یکدیگر معرفی کرده باشند.

تیپ 5 انیاگرام
تیپ 5 انیاگرام

تحلیل رابطه تیپ پنج انیاگرام به تیپ هشت

همان طور که گفتیم، تیپ 5 انیاگرام در قلعه ای که برای خود می سازند احساس امنیت می کنند؛ آن را قلمرو خود می دانند و تا حدودی تمایل به کنترل شرایط اطرافشان می شوند. تیپ پنج می توانند در خانه همانند تیپ 8 رفتار کنند. اگر این احساس امنیت و آرامش را در محل کار خود داشته باشند دوست دارند که کارهای روزمره را کنترل کنند. در این شرایط تیپ 5 به تیپ 8 تبدیل نمی شوند اما حالات تدافعی آن ها کاهش می یابند و حالتی ریاست طلبانه به خود می گیرند.

آمیزش جنسی، عملی است که تیپ 5 در انجام آن احساس امنیت دارند. این یک ارتباط غیرکلامی است که در مدت زمان مشخصی انجام می پذیرد. با اینکه فردی ذهن گرا هستند اما در حین امنیت و آرامش به جسم و تن خود نیز توجه دارند و دوستدار شور و هیجان جسمانی، ورزش و مسائل جنسی می شوند و حتی گاهی از جر و بحث و دعوا استقبال می کنند.

از جنبه مثبت، این احساس امنیت زندگی او را غنی می کند و احساسات او نیز شکوفا می شوند. ممکن است به فردی خونگرم تبدیل شوند، در مواردی خشمگین گردند و در جر و بحث ها با جدیت به موضع خود پایبند بمانند. در این حالت موجی از قدرت را در خود حس می کنند که ایشان را بیدار کرده و به ایشان زندگی می بخشند. همانند تیپ 8، بدون تأمل و فکر کردن، بلافاصله دست به کار می شوند. جنبه منفی گرایش به سمت تیپ8 این است که از تیپ شخصیتی 5 یک انسان زورگو می سازد، کسی که کمتر محبت می کند اما بر نظرات خود اصرار می ورزد.

تحلیل رابطه تیپ پنج انیاگرام به تیپ هفت

هنگامی که شیوه های دفاعی تیپ 5، مانند گوشه گیری و جدایی، مؤثر واقع نشوند، رفتارهایی مشابه تیپ 7 در ایشان نمایان می شود. ظاهری که خوشایند اجتماع است، اما ایشان خود از آن لذت نمی برند. این تصویر خونگرم و به ظاهر شاد، روی تنش های درونی ایشان سرپوش می گذارند. اطرافیان متوجه نمی شوند که ایشان در عین شادابی ظاهری، از درون در تنش و اضطراب است. ایشان از انجام یک کار بدون آمادگی ذهنی قبلی، بسیار واهمه دارند. مواجهه با شرایط آزاد، نامحدود و گزینه های فراوان ایشان را به ستوه می آورند زیرا باید در مورد هر چیزی ابتدا اطلاعات کافی در دست داشته باشند و زمانی را به فکر و تصمیم گیری اختصاص دهند تا بتوانند خود را برای آن آماده کنند.

استقبال اطرافیان از خونگرمی و صمیمیت ایشان، حس بیگانگی از دیگران را در ایشان تقویت خواهد کرد. با خود می گویند: «دیگران فقط ظاهر را می بینند و نمی توانند فراتر از آن بروند، چقدر سبک و سطحی فکر می کنند.» جنبه منفی گرایش شخصیتی به تیپ 7، یک همهمه درونی از اطلاعات مختلف است. آسایش فکری ایشان از بین می رود و در عین حال، می ترسند که درگیر مسائل دیگران شوند. این احساس به ایشان دست می دهد که انسان پر حرفی شده است و نمی تواند جلوی خود را بگیرد. سراسیمه به دنبال هر راه حل سریعی است تا به ذخیره زمان و قابلیت های خود بپردازد.

جنبه مثبت گرایش شخصیتی به تیپ 7 توانایی ویژه ای را در تیپ 5 به وجود می آورد تا به جای موضع گیری دفاعی در برابر اتفاقات غیرمنتظره، از جریان وقایع لذت ببرد. نگرانی اجتماعی ایشان به تدریج از بین می رود. مجبور می شود تا همانند تیپ 7 به سرعت دست به کار شود، قبل از آنکه از نظر ذهنی خود را برای آن آماده کرده باشد.

افراد منطقی
افراد منطقی

راهکارها

تیپ شخصیتی 5 انیاگرام، بلافاصله از خود واکنش نشان نمی دهند. احساساتشان را با تأخیر و در خلوت و تنهایی خودشان بیرون خواهد زد. ایشان ترجیح می دهند با منطق و استدلال پیش بروند. احساسات نرم و لطیف ممکن است بدون نیاز به کلمات و روابط حضوری در او رشد کنند.

گوشه گیری تیپ 5 ممکن است این احساس را در ایشان به وجود آورد که کلاً از دیگران جدا مانده و این نیاز که دیگران و یا شخص دیگری ایشان را از تنهایی در بیاورد. تیپ 5 می خواهد هم تنها باشد و هم رابطه شان با دیگران حفظ شود.

تیپ 5 خود را درگیر احساسات نمی کند بنابراین شما باید قادر باشید به شناسایی علائم منفی ایشان همچون خشم، حسادت، رقابت و همچنین علائم مثبت ایشان مانند میل جنسی و مهر و محبت او باشید و بدانید که تمامی این علائم نشان دهنده افزایش سطح ارتباط ایشان با شما می باشد.

 

لایه های مختلف شخصیت تیپ 5 انیاگرام 

لایه ناسالم

در این لایه تیپ 5 بسیار ناپایدار هستند. معمولاً منزوی و پوچ گرا می باشند. ایشان هرگونه دلبستگی را رد و دفع می کنند. به دلیل افکار و ایده های نامناسبی که در ذهن خود دارند، دچار ترس و اضطراب شده و اغلب درگیر فوبیا هستند. از واقعیت ها گریزان می شوند و در مواجهه شدن با حقیقت دچار اضطراب روانی شده و ممکن است اقدام به خودکشی کنند. اختلال شخصیتی اجتناب ناپذیر و اسکیزوتایپال مربوط به تیپ شخصیتی 5 در لایه ناسالم است.

لایه متوسط

این افراد در لایه میانه یا متوسط، قبل از شروع هر کاری سعی می کنند آن کار را مفهوم سازی، تصور و تجسم کنند و اغلب مواقع راه های پذیرفته شده را قبول ندارند و آن ها را به چالش می کشند. در این لایه باز امکان منزوی شدن این افراد موجود است. زیرا درگیر عقاید پیچیده و یا دنیای خیالی می شوند. بیشتر از واقعیت با دیدگاه ها و تفاسیر مختلف مشغول هستند. نسبت به هر چیزی که با دنیای درونی و دید شخصی آن ها تداخل داشته باشند، موضع گیری می کنند و عمدتاً دیدگاه های افراطی و بدبینانه دارند.

لایه سالم

تیپ شخصیتی پنج انیاگرام در لایه سالم افرادی هستند که جهان را عمیقاً و به درستی درک می کنند. واقع بین می شوند و همه چیز را به طور متفکرانه همان گونه که می باشند در نظر می گیرند. در اکتشافات پیشگام هستند و روش هایی کاملاً جدی برای انجام و درک کارها پیدا می کنند. همه چیز را با درک و فهم فوق العاده در نظر میگیرند. در این حالت هوشیار، کنجکاو و جستجوگر هستند و هیچ چیز از توجه آن ها دور نمی ماند. اهل پیش بینی و دور اندیشی هستند. قدرت تمرکز بالایی دارند و اگه چیزی نظر آن ها را جلب کند به طور مصمم به دنبالش می روند. بر روی هرچیزی که به آن علاقمند شوند، تسلط پیدا می کنند. علم و انش آن ها را هیجان زده می کند و اغلب در یک زمینه مهارت و تخصص پیدا می کنند. مبتکر و خلاق هستند. آثار اصیل و ارزشمند تولید می کنند. بسیار مستقل هستند.

نکاتی در برقرای ارتباط با تیپ 5 انیاگرام

  • در برقراری ارتباط با تیپ 5 کمی صبور باشید و به آرامی به ایشان نزدیک شوید. سعی کیند به خلوتشان احترام بگذارید و اجازه دهید تا در مورد همه ی امور فکر کنند.
  • سعی نکنید ایشان را برای تصمیم گیری تحت فشار قرار بدید و از این کار خودداری کنید.
  • در مورد ایده ها و ارزش های زندگی درونی با تیپ 5 مشورت کنید.
  • بهتر است با این افراد ارتباط مستقیم داشته باشید و بر اساس فرضیات خودتان رفتار نکنید. مستقیم از ایشان سؤال بپرسید. در این شرایط از درگیری احتمالی در امان خواهید بود.
  • برای اینکه تیپ 5 انیاگرام احساسات و عواطف خود را بروز بدهند بهتر است به آن ها احساس امنیت کافی بدید. در این شرایط به رشد این افراد هم کمک کردید. به ایشان کمک کنید تا با حس پوچی خودشان مقابله کنند.

نتیجه گیری:

داشتن طلاعات و آگاهی لازمه ی رشد و پیشرفت تمام انسان هاست. در گذشته امکانات و تجهیزات آگاهی بسیار اندک بود. امروزه بسیاری از منابع برای آگاهی و پیشرفت شما موجود است و می توان از این اطلاعات استفاده نمود و به صورت آسانسوری رشد و پیشرفت کرد. موفق شاد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.