آکادمی تهمتن

مشخصات تیپ 1 انیاگرام و خصوصیات های رفتاری آن ها

تیپ 1 یک انیاگرام چه ویژگی هایی دارد؟مشاغل مناسب تیپ 1 انیاگرام چیست؟ همان طور که قبلاً هم گفته شد، علم شخصیت شناسی 9گانه انیاگرام، علمی است که به ما درک بهتری از شخصیت های مختلف ارائه می دهد. آموزش این علم برای رشد و پیشرفت در زندگی فردی و اجتماعی بسیار مؤثر است.

لطفاً تا فرا گرفتن کامل مطالب صبور باشید و مراقب باشید با آموزش های مختلف به یک انسان قضاوت گر تبدیل نشوید. تأکید دارم که در نظر داشته باشید تیپ های شخصیتی هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارند.

در این جا می خواهیم با ارائه مطالب لازم برای شناخت تیپ شخصیتی یک انیاگرام به شما کمک کنیم که افراد تیپ 1 انیاگرام در اطرافتان را بشناسید. یا حتی اگر خودتان تیپ 1 هستید، بهتر به شناخت خود دست پیدا کنید.

تیپ ۱ انیاگرام

عالی طلب یا کمالگرا، منظم و منضبط، عصبانی، قانونمند، سخت کوش، انتقادگر، خود کنترگر، هدفمند، سخت گیر و… از ویژگی های اصلی تیپ یک می باشند.

افراد تیپ یک انیاگرام اصلاح طلب های بسیار خوبی هستند و برای رسیدگی به تصحیح امور مختلف بسیار گزینه های خوبی هستند. تا جای ممکن کارها را بی عیب و نقص انجام می دهند و در اکثر مواقع بالانرین استاندارها را برای انجام امور در نظر می گیرند. زندگی آن ها بر مبنای نظم می باشد. بسیار متعهد هستند و می توانید به قول های آنان اعتماد کنید. انتقادگرهای خوبی هستند و در حالت نامطلوب خود را از دیگران برتر می دانند.

ویژگی های مثبت تیپ یک شامل، منظم بودن و درست انجام دادن کارها، وظیفه شناس، مسئولیت پذیر و باهوش بودن است. این افراد اخلاق مدار هستند و در این مسیر می توانن یک قهرمان واقعی باشند.

ویژگی های منفی این تیپ شامل، خشم حق به جانب، کنترل احساسات، وسواس بیش از اندازه، تفکر سیاه و سفید، تأخیر و تعلل است. اگر آن ها در مسیر وسواس قرار بگیرند متأسفانه بیمار خواهند شد و زندگی در کنار آن ها سخت خواهد بود.

تمایل اساسی این افراد، کمال طلبی، اصلاح طلبی  و خوب بودن است.

افراد مشهور تیپ یک انیاگرام:

استیو جابز، الون ماسک، ریچارد برانسون، مارک زوکربرگ، بیل گیتس، جف بزوس، ایلان ماسک، سارا بلیکلی، کارلوس سلیم، ماریون ایزنهاور، میشل اوباما، نلسون ماندلا، ماهاتما گاندی، هیلاری کلینتون، مریل استریپ، الیزابت وارن، کیت میدلتون، آرتور میلر، اما واتسون، افلاطون.

 

مشخصات تیپ ۱ انیاگرام

آن ها براین باور هستند که انسان باید زیبا و جذاب باشد، باید آرامش داشته باشد و از زندگی خود لذت ببرد. عمل های زیبایی در این تیپ بیشتر دیده می شود. برای ظاهر و آراستگی خود وقت می گذارند. تیپ یک انیاگرام را معمولاً مرتب و تا حدی با تناسب اندام خواهید دید.

این افراد بیشتر عملگرا و دقیق هستند و به همین دلیل در کار و حرفه خود پیشرفت چشم گیری خواهند داشت. مدیر بودن ذاتی شان سبب می شود که اطرافیان ناخودآگاه برنامه های خود را با ایشان هماهنگ کنند. ایشان به راحتی می توانند نقاط ضعف افراد را پیدا کنند و به همین دلیل در ارتباطات خود ناخودآگاه اول نقطه ضعف افراد را خواهند دید.

بسیار منطقی هستند و اگر مطلبیف کاری و مسئله ای با منطق شان هماهنگ نباشد نمی توانند آن را بپذیرند. شما نمی توانید نظر ایشان را به راحتی تغییر دهید پس بهتر است با او وارد بحث نشوید و او را با باورهای خود رها کنید. این افراد اندکی خشم در برخورد و رفتارهایشان دارند و همین امر سبب می شود که ایشان در ارتباطات فردی سخت بنظر برسند.

با اینکه تیپ یک خود فردی انتقادگر است، انتقاد دیگران سبب خرد شدن آن ها می شود. ایشان حفظ ظاهر برایشان بسیار با اهمیت است. مثلاً با خود فکر می کند که دیگران در مورد من چگونه فکر می کنند؟ همسایه ها، پدر و مادر و… در بعضی مواقع اگر از ایشان تعریف کنید آن را یک انتقاد می پندارد. به طور مثال اگر به ایشان بگویید: «امشب خیلی زیبا شده ای.» ممکن است، این طور برداشت کند که من دفعه قبل زیبا به نظر نمی رسیدم.

 

ارتباط انیاگرام تیپ یک با 7 هفت

هنگامی که زندگی تیپ 1 از امنیت مناسبی برخوردار باشد، درگیری های فکری او کاهش می یابد، ذهن قضاوت گر او آرام می گیرد. استراحت برایش آسان تر می شود و به راحتی به خود اجازه تفریح می دهد. تیپ 1 با تغییر شرایط، خود به خود به تیپ 7 گرایش شخصیتی پیدا می کند و مشابه ایشان می شود. آنچه به هنگام مسافرت و تعطیلات از ایشان سر می زند، کاملاً متفاوت از چیزی است که در زندگی روزمره شان به چشم می خورد.

افراد تیپ یک به این تغییرات 180 درجه ای شهرت دارند. به هنگام تعطیلات، از مسئولیت های خود فاصله می گیرد و همانند تیپ 7، شوخ طبع و با نشاط می شود. به این معنی نمی باشد که تیپ 1 در آسایش و امنیت به تیپ 7 و بالعکس، در فشار روحی و تنش به تیپ 4 تبدیل می گردد؛ بلکه با تغییر شرایط، فقط رفتار ظاهری اش تغییر می کند. به عنوان مثال، به هنگام گرایش شخصیتی به تیپ 7، ایشان به جستجوی گزینه های مختلف می پردازد تا بهترین را انتخاب کند. نه اینکه همانند تیپ 7 درمیان گزینه ها و آرزوهای مختلف گم شود.

جنبه مثبت گرایش شخصیتی تیپ یک انیاگرام به تیپ هفت انیاگرام این است که تیپ یک خود را فردی سالم و درست می بیند. به آسانی به خواسته های خود پی می برد و آن ها را به انجام می رساند. براساس خواسته ها و آرزوهای خود و نه براساس باید و نباید ها تصمیم می گیرد و در کل، زندگی بسیار آسان تری دارد.

فرد تیپ یک بالغ و رشد یافته، علاوه بر جدیت و انظباط، مانند یک تیپ 4 سالم خود را اصیل و ناب می بیند و همچنین آسایش خیال و روحیه جستجوگرانه تیپ 7 را دارا می باشد.

مشخصات تیپ 1 انیاگرام
مشخصات تیپ 1 انیاگرام

تجزیه انیاگرام تیپ یک به چهار

اولین واکنش همه تیپ های شخصیتی در برابر تنش و استرس، تشدید حالت تدافعی آن ها می باشد. در مورد نیپ یک، اوقات فراغت به نگرانی ایشان دامن می زند. کار حالت اجباری به خود می گیرد و خوشی و لذت از برنامه زندگی حذف می شود. انتقادهای درونی او حالت تنبیهی پیدا می کنند. کنترل احساسات به اوج خود می رسد و خشم درونی افزایش می یابد.

با ادامه داشتن تنش ها، میزان نگرانی های تیپ 1 از حد خود کارها فراتر می رود و در ادامه این مسیر ناسالم، مشغولیت های ذهنی تیپ چهار در ایشان شروع به شکل گیری می کند. از اینکه مبادا خطاهای فردی به تنها ماندن او از دیگران منتهی شود، واهمه دارد و از طرفی، از اینکه در حد کمال و تعالی ظاهر نشود، اندوهگین می گردد. در یک افت احساسی شدید، یأس و اندوه او را فلج می کند.

در این حالت ایشان بسیار خشمگین است، زیرا هرچه تلاش می کند، میسر واقع نمی شود. در چنین شرایطی بهتر است این خشم درونی را آن قدر دنبال کند تا به خواسته ها و نیازهای پنهان خود پی ببرد.

جنبه مثبت گرایش شخصیتی به تیپ 4 این است که تیپ 1 متوجه می شود که باید احساسات خود را در تصمیم گیری هایش دخیل کند. آنچه خود می خواهد نسبت به آنچه باید انجام دهد، اهمیت بیشتری دارد. این نقطه عطفی برای زندگی ایشان است تا به احساسات خود توجه کند.

اما جنبه منفی این گرایش به تیپ چهار، خودبینی (فقط من هستم که زجر می کشم) و یأس (هیچ چیز معنی ندارد) است. در این جا غبطه؛ میل نفسانی تیپ 4؛ در ایشان نمایان می شود. دیگر برای خود ارزشی قائل نمی شود و خود با افراد موفق و شاد مقایسه می کند و به آن ها غبطه می خورد.

لایه مختلف شخصیت یک انیاگرام

لایه سالم تیپ ۱ انیاگرام

در این لایه شخصیتی ایشان بسیار دانا و باهوش می باشند. کاملاً واقع گرا می شوند و همه چیز را به درستی بررسی می کنند. پذیرش ایشان افزایش یافته و تابع حقیقت است. با وجدان عمل می کند و نسبت به درست و نادرست بودن کارها بسیار دقیق می شوند. برای ارزش های دینی و اخلاقی احترام قائل است و اعتقادات و معنویات شخصی خودشان را دارند. تلاش می کنند در همه ی کارهایشان منطقی، معقول و بالغ باشند.

در این لایه شخصیتی، تیپ یک بسیار اصول گرا می باشد. در تلاش هستند که اخلاق مدار و عادلانه برخورد کنند و به ارزش هایی چون صداقت، عدالت، احساس مسئولیت و تعهد پایبند هستند. در این حالت ایشان به چشم اطرافیان خود معلمان حقیقت تبدیل می شوند.

لایه متوسط تیپ ۱ انیاگرام

در این لایه تیپ شخصیتی یک اینیاگرام، ازز حقیقت ناراضی می باشد؛ در این حالت به شدت ایده آل گرا و پر مشغله می شوند به گونه ای که فکر می کنند می توانند همه ی مشکلات را بهبود ببخشند. آن ها به طرز جدی و سلطه گرایانه ای می خواهند به دیگران بگویند که اوضاع باید چگونه پیش برود.

ایشان در این لایه شخصیتی به شدت از اشتباه کردن هراس دارند. همه چیز باید مطابق با آرمان ها و تفکرات شان باشد. هرچقدر در نظم و مرتبی عمیق شوند در هاطفه و احساسات شان سردتر می شوندو سعی در کنترل کردن انگیزه های خود می کنند. در این حالت در نظر دیگران ایشان فردی دقیق، سریع و محم است.

کمال گرایی بالای ایشان سبب می شود که به شدن دست به انتقادگری بزند. چه در مورد خودشان و چه در مورد دیگران فرقی ندارد. بی اندازه قضاوت گر و حساس می شوند. احساس رضایت درونی ندارند مگر اینکه همه چیز طبق میل ایشان پیش برود. در این لایه شخصیتی، تیپ یک بسیار متعصب و عصبی می باشد.

ازدواج تیپ 1 اناگرام
ازدواج تیپ 1 اناگرام

لایه ناسالم تیپ ۱ انیاگرام

در لایه ناسالم شخصیتی تیپ یک غیر قابل تحمل می شود. انعطاف پذیری و تحمل بسیار پایینی دارد و به دیگران هم آسیب می زنند. ایشان دیگر بجز خود هیچ احد دیگری را در دنیا قبول ندارد. بسیار خشک و شدید اطرافیان خود را قضاوت می کند و بر این باور است که رفتارش کاملاً منطقی و صحیح است.

به شدت وسواسی و حساس عمل می کنند و با همین تفکر وسواس گونه بر روی عیوب و نقص های دیگران تمرکز می کند. در این حالت رفتار خودشان به شدت متناقض است و اصلاً طبق گفته های خود عمل نمی کنند. فقط آ ن ها را برای دیگران تجویز می کنند.

متأسفانه در این لایه شخصیتی تیپ 1ف تنبه گران سختی خواهند شد و افرادی که در نظر ایشان خطاکار هستند باید به شدت مجازات شوند. در این حالت ایشان دچار افسردگی شدید می شوند و بسیار عصبی و پرخاشگر رفتار می کنند. در این مرحله ممکن است فرد دچار اختلال رفتاری شخصیتی مثل وسواس، افسردگی و… باشند.

پیشنهاد برای رشد شخصیت تیپ یک انیاگرام

  • از آنجایی که تیپ یک به شدت معتاد به کار است و تفریح را نوعی هدر دادن وقت می داند، باید بر این حس و تفکر غلبه کرده و یاد بگیرند که استراحت و تفریح بخشی از زندگی انسان است. شما به این دنیا نیامده اید که تا لحظه ی آخر فقط کار کنید. برای داشتن سلامتی و تندرستی استراحت لازمه ی زندگی انسان است.

 

  • درست است که شما به خوبی متوجه خطاها و اشتباهات می شوید اما شما ناجی انسان بر روی زمین نیستید. اجازه دهید دیگران هم کمی اشتباه و خطا داشته باشند. ذهن شما پر از ایده و نظرات زیادی است که علاقه دارید به دیگران ارائه دهید ولی انتظار نداشته باشین که مردم از شما استقبال کنند و ایده های شما را عملی کنند. این ایده ها و نظرات در ذهن شما بدیهی هستند اما برای دیگران این موضوع ملموس نیست. یا شاید نظرات آن ها کاملاً با شما متفاوت باشند، دلایل خودشان را دارند و نمی توانند نظرشان را به میل شما تطبیق دهند.

 

  • دست از تفکر خود عالی بودن بردارید. سعی نکنید همه ی کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید،بهتر است در انجام کارهای جمعی، به دیگران هم اجازه ی مشارکت بدهید. همکاری دیگران فشار را بر شما کاهش می دهد. اگر بخواهید فقط به خودتان اعتماد داشته باشید کم کم دچار فرسودگی می شوید. همین امر سبب افزایش خشم شما شده و به تدریج استرس شما افزایش می یابد.
  • برای آرامش خودتان تلاش کنید. دست از کنترل کردن اطرافیان خود بردارید زیرا این امر سبب می شود دیگران شما را فردی خشک و انعطاف ناپذیر بداند و احساس کنند شما می خواهید به زور آن ها را به کار درست وادار کنید در نتیجه از شما فاصله می گیرند و این کار فقط شما را بیشتر اذیت خواهد کرد. نگاهی به گذشته ی خود بیندازید و بررسی کنید ببینید تا کنون چقدر اطرافیانتان از شما فاصله گرفته و دوری کرده اند؟ پس بهتر است کمی مهربانی و لطافت را در گفتار و رفتار خود قرار دهید. اصلاً توصیه نمی کنم خش خود را سرکوب کنید زیرا همین امر باعث بروز آسیب های دیگری خواهد بود.

نقطه تمرکز و توجه

تفکر سیاه و سفید دارند؛ چه چیزی درست است و چه چیزی غلط.

سبک صحبت کردن

تیپ ۱ اینیاگرام بسیار دقیق، واضح، مستقیم، صادق و نکته بین هستند و به همین دلیل ممکن است دیگر افراد حرف های این تیپ شخصیتی را انتقادی، داوری، سخنرانی و یا حتی حاصل ذهنی بسته بدانند.

درس زندگی که باید بگیرند

هرچیزی که قابل تغییر هست را تغییر بدهید و هرچیزی که غیرقابل تغییرهست را قبول کنید! آگاهی خودتان را افزایش بدهید تا تفاوت و درک اتفاقات قابل تغییر و غیر قابل تغییر برایتان روشن‌تر باشد.

نتیجه گیری

در این جا مطالبی از شخصیت شناسی تیپ یک اینیاگرام را در اختیار شما قرار دادیم تا به درک بهتری از خود و دنیای اطراف خود برسید. امیدوارم موفق شاد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.