آکادمی تهمتن

مشخصات تیپ 2 شخصیت شناسی انیاگرام

مشخصات تیپ دو شخصیت شناسی انیاگرام و خصوصیت های رفتاری آن ها چیست؟ بهترین و موفق ترین نوع ازدواج بین کدام تیپ های شخصیتی اناگرام است؟ افراد مشهور تیپ دو اینیاگرام در دنیا کدامند؟ امروزه انسان های زیادی به دنبال پیش بینی هستند. پیش بینی آینده، هواشناسی و… که در این بین پیش بینی شخصیت انسان ها جذاب ترین آن ها می باشد. شخصیت شناسی های زیادی مثل طالع بینی ماه چینی، سال چینی، رنگ و… در دسترس عموم قرار گرفتند اما هیچ کدام از این ها کامل و جامع نبودند و بخشی خیلی کمی با افراد تطابقت دارد. علم انیاگرام، علم شخصیت شناسی 9گانه ای است که می تواند دقیق تر به شما کمک کند که خودتان و اطرافیان تان را بهتر بشناسید. در این جا به معرفی تیپ 2 شخصیت شناسی اینیاگرام پرداختیم.

 

تیپ شخصیتی مهرطلب
تیپ شخصیتی مهرطلب

تیپ ۲ انیاگرام

 ویژگی اصلی تیپ دو شخصیتی انیاگرام، مهرطلب، خودبزرگ بین، پشتیبان، غم خوار دیگران، حساس، یاری دهنده، برونگرا، مشتاق و خوش برخورد هستند.

تیپ دو شخصیتی انیاگرام فردی است بسیار دلسوز و مهربان. ایشان در کمک رسانی و یاری دادن اطرافیان خود همیشه آماده و حاضر است. اطرافیان تیپ دو به راحتی می توانند به ایشان تکیه کنند. تیپ دو با این کمک رسانی در واقع به خواسته های درونی خود پاسخ می گوید.

در بهترین حالت تیپ2 اینیاگرام فردی است مهروز که بی توقع به دیگران مهر و عشق می ورزد.

ترس اصلی تیپ دو انیاگرام، طرد شدن و عدم دوست داشته شدن از سمت دیگران است.

نحوه ی صحبت کردن تیپ 2، مهربانانه، با محبت و دوستانه است و با دل و جان آماده ی مشاوره و راهنمایی دادن است.

تمایل اساسی تیپ دو، به هرقیمت دیگران آن ها را دوست بدارند.

انگیزه‌های کلیدی تیپ دو انیاگرم 

به شدت تمایل دارند که احساسات خود را بروز دهند و دوست داشته شوند. با کمک کردن به اطرافیان خود خواهند به این دوست داشته شدن برسند و بخاطر کمک هایشان به دیگران از ایشان بسیار قدردانی شود.

برخی از افراد مشهور تیپ ۲ اناگرام

رابرت شولر، نانسی ریگان، فلورانس نایتینگل، مایا آنجلو، مدونا، ریچارد سیمونز، ویتنی هیوستون، ایوانکا ترامپ،  آندره دورکوین، ملیسا گیلبرت، سلین دیون، مادر ترزا.

 

 

افراد مهرطلب
افراد مهرطلب

مشخصات تیپ ۲ انیاگرام

همان طور که گفتیم تیپ دو شخصیتی انیاگرام آماده باش برای خدمت رسانی و کمک به اطرافیان خود است که این کار را بدون چشمداشت انجام نمی دهد بلکه او توقع دارد که مورد تقدیر و محبت واقع شود. همه ی ما برای خود ارزش قائل هستیم و در حالت افراطی و اغراق آمیز این حس تبدیل به غرور می شود. تیپ دو برای تأیید و جلب رضایت دیگران، ارزشمندی خود را فراموش می کند و بر ارزش های خود پا می گذارد. خلاصه مطلب این افراد معمولاً از عزت نفس پایینی برخوردار هستند. برای افزایش عزت نفس می توانید به مقاله راه های تقویت عزت نفس مراجعه کنید.

از آنجایی که احساسات تیپ 2 وابستهخ به رفتارهای دیگران است، به روابط عاطفی خود به شکل پایدار نگاه نمی کند. معمولاً باتوجه به شرایط خود را با دیگران سازگار می کند مثلاً اکنون دلسوز باشد یا جدی؟ او قصد فریب دادن دیگرن را ندارد فقط می خواهد با آن ها همراهی لازم را داشته باشد. در اکثر مواقع وقتی در مقابل چند راه قرار می گیرد گیج و سردرگم می شود و نمی داند کدام راه را انتخاب کند. زیرا هر راه نتیجه ی خود را در بر خواهد داشت.

جذابیت برای تیپ 2 بسیار اهمیت دارد و به او انرژی می دهد و در نظرش احساسات به هر چیزی طعم و رنگ تازه ای می بخشد. ذهن تیپ 2 برای آینده نقشه ها می کشد. دروازه های قلبش در لحظاتی که انتظارش را ندارد به طور ناگهانی گشوده می شود. ارتباطات او از طریق کلام  و احساساتش گسترش پیدا می کند. به طور کلی برای افراد تیپ دو احساسی به شدت سخت و غیر قابل کنترل است که در مواقع لزوم برای ذهنش دلایل منطقی بیاورد و احساسات بر تصمیم های آن ها تأثیر می گذارد.

 

 

تیپ شخصیتی 2 انیاگرام
تیپ شخصیتی 2 انیاگرام

رابطه تیپ 2 انیاگرام به تیپ هشت

اگر تیپ دو از زیر پا گذاشته شدن احساسات واقعیش خشمگین شود و برای رفع آن بجنگد، گرایش شخصیتی به تیپ 8، برای او آزادی و رهایی را به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد تیپ 2 بر این باورند که مورد بی عدالتی قرار گرفته اند. آن ها دقیقاً می دانند که چه می خواهند، زیرا خواسته هایشان از آن ها دریغ شده است. به سادگی از کنار نیازهای دیگران می گذرد، در حالی که کماکان به آن ها توجه دارد.

جنبه منفی گرایش شخصیتی به تیپ 8، خشونت و تنبیه دیگران به دلیل ناشکری و عدم قدردانی آن ها می باشد. خشونتی قاطعانه و از روی اراده، علیه میل و خواسته دیگران، با این ادعا که او ضررهای زیادی را متحمل شده است و عدالت باید برقرار شود.

رابطه تیپ 2 انیاگرام به تیپ چهار

گرایش شخصیتی به تیپ 4، زمانی رخ می دهد که تیپ 2 از آنچه خود می خواهد، آگاه باشد. در چنین شرایطی آماده است تا به عمق احساسات خود فرو رود. علایقی همچون علایق تیپ 4 در او شکل می گیرد، یعنی توجه خود را به خودش معطوف می کند تا به اطرافیان. خود نا متغیر و پایداری در او شروع به شکل گیری می کند. با خود ارتباط درستی برقرار می کند و با توانایی های خود بیشتر آشنا می شود و یاد می گیرد برای آن ها ارزش قائل شود. در شرایط آرام، با اینکه احساسات دیگران را درک می کند و متوجه است، می تواند با میل و اراده ی خود، از احساسات آن ها جدا شود.

جنبه منفی این گرایش به تیپ 4، همین احساس تأسف نسبت به خود می باشد زیرا متوجه می شود که توجه به دیگران از توجه به خود، برایش کاری آسان تر است. اما این اندوه و حسرت می تواند برای تیپ 2 سازنده و مفید باشد. از خود می پرسد چرا باید غمگین باشد؟ و چرا باید حسرت بخورد؟ چنین جستجویی به کشف و احیای نیازهای سرکوب شده می انجامد ویا همانند تیپ4، به یافتن عنصر گم شده در زندگی منتهی می شود. این گمشده، احساسات واقعی خود اوست که باید آن را پرورش دهد.

لایه های مختلف شخصیت تیپ ۲ اناگرام

لایه ناسالم تیپ 2 شخصیتی انیاگرام

در این لایه شخصیتی، تیپ دو بسیار خودخواهانه و پرخاشگرانه رفتار می کنند. با اطرافیان خود مانند یک طلبکار برخورد می کنند و باعث ایجاد شرم در اطرافیان خود می شوند. به شدت زورگو و حق به جانب عمل می کنند و توقع دارد هرچیزی از دیگران طلب کنند و آن ها بپذیرنند. تصور می کنند که با بهانه تراشی کارها و رفتارهای خود را منطقی جلوه بدهند زیرا احساس می کنند قربانی شده اند و مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.

لایه متوسط تیپ 2 شخصیتی انیاگرام

ایشان در این لایه شخصیتی، تلاش می کنند به دیگران نردیک شوند و آن ها را از خود راضی نگه دارند. ارتباط بی انداره دوستانه داشتن، چاپلوسی و تظاهرات عاطفی می کنند. دائماً در مورد عشق صحبت می کنند زیرا عشق ارزش والای آن هاست. صمیمیت آن ها بیش از حد می شود و مداخله گر هستند. علاقمند هستند که دیگران به وجود آن ها نیازمند باشند و با به وجود آوردن صمیمیت بی حد و اندازه در زندگی دیگران دخالت نمونده و آن ها را کنترل می کنند. تمایل دارند که افراد را به خود وابسته کنند. در بده و بستان های ارتباطی زیادی متوقع می شوند. حضور خودشان را در زندگی دیگران ضروری می دانند و تا حد زیادی از خودراضی می شوند.

لایه سالم تیپ 2 شخصیتی انیاگرام

در این لایه شخصیتی، تیپ دو انیاگرام فرشته ای برروی زمین است. بسیار فروتن و نوع دوست می باشند. بدون توقع و انتظار به دیگران عشق می ورزند و حضور خودشان را در کنار دیگران برایشان امتیاز محسوب می شود. همدلی و دلسوزی درستی با دیگران دارند. مراقب نیازهای اطرافیان خود هستند. ایشان صمیمت درست، خونگرم، متفکر و بخشنده می باشد. مشوق های خوبی برای اطرافیان خود هستند و به خوبی می توانند نقاط مثبت دیگران را ببینند. در حالی که به خود اهمیت می دهند به دیگران را هم در حد لازم خدمت می کنند. در این لایه شخصیتی تمرکز درستی بر درونیات خود دارند.

 

تیپ 2 اناگرام
تیپ 2 اناگرام

پیشنهاد برای رشد شخصیت تیپ دو انیاگرام 

 •  انسان برا اینکه بتواند نیازهای دیگران را به درستی رفع کند، ابتدا باید بیاموزد که نیاز خود را رفع و برآورده کند. این امر در مسائل مختلف دیگر هم صدق می کند مثلاً باید خودتان را دوست داشته باشید تا بتوانید دیگران را دوست داشته باشید. یا اینکه باید مراقبت کردن از خود را بلد باشید تا بتوانید از دیگران هم مراقبت کنید. پس ابتدا بهتر است تیپ دو برای خود و نیازهایش تلاش کنند و دیگران را در اولویت های بعدی خود قرار دهد. اولویت بودن خودتان برای خود، نشان از سلامت روان هر فردی است.

 

 • بهتر است قبل از اینکه به دیگران کمک کنید از نیت و انگیزه ی درونی خودتان آگاه شوید. اگر کاری برای دیگران انجام می دهید که از شما قدردانی کنند، این کار بی ارزش است. انسان باید در کمک رسانی و خدمات توقع جبران و قدردانی نداشته باشد زیرا اگر دیگران از شما قدردانی نکنند ممکن است دچار دل شکستگی و نا امیدی شوید. این امر می تواند سبب خشم درونی شود.

 

 • برای کمک کردن به دیگران بهتر است اول از آن ها بپرسید و مطمئن شوید که آن ها پذیرای کمک شما هستند. درست است که شما می توانید درک خوبی از احساست و نیازهای دیگران داشته باشید اما بهتر است خودسرانه تصمیم نگیرید. هرکس شیوه ی خودش را دارد و شاید آن ها تمایل نداشته باشند که کسی در امورشان دخالت کند. در این حالت اگر آن ها در پاسخ کمک شما تشکر کردند، پاسخ شان منفی بود و پیشنهاد شما را نپذیرفتند ناراحت نشوید. این بدان معنانیست که آن ها شما را دوست ندارند بلکه فقط تمایلی به پذیرش کمک و پیشنهاد شما را ندارند.

 

 • بهتر است از اینکه مرتب به دیگران یادآوری کنید که چه کار خوبی برای آن ها انجام داده اید، دست بردارید. به دیگران اجازه دهید خودشان مهربانی شما را به خاطر آورده و قدردان لطف و مهربانی شما باشند. اینکه شما به دیگران یادآوری کنید که چه لطفی به آن ها کرده اید نه تنها حس خوبی برایشان نخواهد داشت که باعث معذب شدن آن ها می شود و این برای ارتباط مؤثر شما با دیگران اصلاً مناسب نخواهد بود.

 

 • عشق و ابراز علاقه ی دیگران را همان گونه که هست پذیرا باشید. توقع نداشته باشید که دیگران براساس میل و سلیقه تان به شما محبت کنند. پذیرش تان را از عشق بالا ببرید زیرا هرچه پذیرش شما بیشتر شود میزان دریافت شما از عشق هم افزایش خواهد یافت.

نکاتی در برقرای ارتباط با تیپ ۲ انیاگرام

 • برای ایجاد رابطه با افراد تیپ دو انیاگرام، بهتر شما قدم اول را بردارید.
 • در ارتباط با آن ها خون گرم باشید.
 • به احساسات و عواطف ایشان توجه کنید زیرا عدم توجه باعث آزار تیپ 2 می شود.
 • بلافاصله از ایشان تقدیر و تشکر کنید.
 • برای کمک به رشد این افراد، تلاش کنید آن ها خود را فراموش نکنند و حد و مرزهای خود را حفظ کنند.
 • هرچند مدت یکبار از ایشان بخواهید که در مورد احساساتش با شما صحبت کند. انباشتگی احساسات ایشان، می تواند منجر به بحث های زیادی شود.

انیاگرم یا Enneagram یکی از بهترین علمی است که می تواند نزدیک ترین حالت ممکن افراد را توصیف کند. موفق شاد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.