آکادمی تهمتن

تیپ شخصتی (7 انیاگرام ) افراد تنوع طلب

در این مقاله، تعریفی جامع تر از تیپ شخصیتی هفت انیاگرام و خصوصیات رفتاری آن ها ارائه می دهیم. انیاگرام علمی راحت و در دسترس برای شناسایی تیپ های شخصیتی افراد است. این علم شخصیت دقیق تر و نزدیک تر به افراد را برای ما روشن می کند و دارای کمترین خطا در معرفی شخصیت افراد می باشد. قبل تر در مقاله ای کلی تر برایتان 9 تیپ شخصیتی انیاگرام را ارائه داده ایم. اکنون با ما همراه باشید و در مورد تیپ شخصیتی 7 انیاگرام بیشتر آگاه شوید.

تیپ شخصیتی 7 اناگرام
تیپ شخصیتی 7 اناگرام

تیپ شخصیتی7 انیاگرام

 ویژگی های اصلی تیپ شخصیتی 7 اناگرام شامل، شاد، خوش بین، خلاق، مشتاق، پرکار، خوش نیت، تنوع طلب، چشم های کنجکاو و درخشان،

سر به هوا، دوست‌ داشتنی و محبوب در بین هم‌‌ سن و سالان، خوش گذران، پر حرف، ولخرج، پر انرژی، خوش خلق، شلوغ، برون گرا، اجتماعی، خوش قلب و چابک هستند.

این افراد در تلاش هستند که نقطه اوج هر چیز را تجربه کنند. به شدت از محدودیت گریزان است. از اینکه در یک مسیر بمانند، خسته و آشفته می شوند و ترجیح می دهند برای تنوع بیشتر، گزینه های بیشتری را  در دست داشته باشند. ایشان به شدت خوش بین است و ترجیح می دهند بیشتر بر روی نقاط مثبت تمرکز کنند. به کارهای یهویی بسیار اهمیت می دهند و در اکثر مواقع غیرقابل پیش بینی هستند.

تمایل اساسی این افراد، راضی و خشنود بودن و برآورده شدن نیازهای خودشان است.

ترس اصلی تیپ 7، از درد و رنج است.

نحوه ی صحبت کردن تیپ 7 انیاگرام به صورت داستان پردازی شخصی که می تواند بسیار سرگرم کننده باشد.

افراد مشهور تیپ شخصیتی هفت انیاگرام

جان اف کندی، کیتی پری، ساشا بارون کوهن، رابین ویلیامز، رچارد فاینمن، جیم کری، سیلیو برلوسکونی، بروس ویلیس، کامرون دیاز، لئوناردو دی کاپریو، لئوناردو داوینچی، استیو جابز، هیو جکمن، رابرت داونی جونیور، جورج کلونی، جو بایدن، برد پیت، بنیامین فرانکلین، گالیله، مایلی سایرس، بریتنی اسپیرز

تیپ شخصیتی 7 انیاگرام
تیپ شخصیتی 7 انیاگرام

مشخصات تیپ شخصیتی7 انیاگرام

دنیای تیپ 7 انیاگرام پر از گزینه ها، انتخاب های مختلف، ماجراحویی، ایده و نقشه های گوناگون برای آینده است. تیپ 7 بسیار از معاشرت با دیگران لذت می برد. گفت و گوهای او بیشتر مربوط به خاطرات کودکی شان است و بسیار سرگرم کننده می باشد. معمولاً خاطرات شیرین خود را به یاد می آورد و خاطرات منفی را فراموش می کند.

تیپ 7 فردی خوش بین که آینده را راحت و هموار می بیند. لذت جویی، در واقع چشیدن طعم هر چیزی است، انباشتن برنامه هفتگی از کارهای گوناگون و پر کردن ذهن از نقشه های مختلف. یأس و ناامیدی به ندرت بروز می کند. گزینه های مختلف همگی جذاب به نظر می رسند و یک ایده جدید، به طور ناگهانی به ذهنش خطور می کند.

تیپ 7 برای خود ارزش قائل است و به پشتوانه این حس درونی، علائق خود را دنبال می کند و جذب افراد و مکان هایی می شود که او را مورد تحسین قرار می دهند. با این حس درونی، بدون اینکه از ناراحتی و مسائل دیگران مطلع باشد، به زندگی خود ادامه می دهد. از دید او دیگران سرگرم کننده هستند و هر روز، تجربیات تازه خود را به همراه خواهد داشت. او به موارد و گزینه های بعدی توجه می کند و زندگیش اینگونه به پیش می رود.

با تداوم احساس شایستگی راجع به خود، درون نگری تیپ 7 متوقف خواهد شد. دیگر متوجه افکار بیش از حد مثبت خود نیستند و تصویر واضحی از واقعیت و توانایی های خود نخواهند داشت. در کل هر نوع اجبار را مزاحم خود می داند و محدودیت ها را ناشی از کوته فکری دیگران قلمداد می کند. از نظر او قوانین و مقررات، آزار دهنده و حتی بی اهمیت هستند و در صورت محدود شدن گزینه ها، احساس زوال به آن ها دست می دهد.

ایستادگی و پایداری به جای رها کردن وظایف و همچنین، تجربه درد و ناراحتی به رشد تیپ 7 کمک می کند. اگر پس از مدتی، متوجه عدم جدیت خود نسبت به تعهدات شود، بهتر است به جای رها کردن آن ها، برای چند دقیقه ایستادگی کند. حضور نزدیکانی که در روابط خود، هم لذت و هم ناراحتی را می پذیرند، به نیازها و ارزش های دوستان خود توجه می کنند و به احساسات عمیق بها می دهند، برای افراد تیپ شخصیتی 7 انیاگرام بسیار مفید است.

افراد تنوع طلب تیپ 7
افراد تنوع طلب تیپ 7

 

مشکلات اصلی تیپ شخصیتی 7 انیاگرام

تنوع طلبی

ایده اصلی تیپ 7 این است که همیشه در لذت و هیجان باشد. آنقدر چیزهای مختلف برای فکر کردن و انجام دادن دارد، که به ندرت با کسالت و ملالت مواجه می شود. او علائق شخصی دیرینه ای مثل موسیقی، دویدن، بولینگ، شطرنج و… دارد. این فعالیت ها یا از قبل برنامه ریزی شده و یا بدون نقشه قبلی، در طول روز پراکنده شده اند. هدف تیپ 7 از تنظیم برنامه ها و لیست های مختلف، انجام پیگیری کارها نیست، بلکه فقط می خواهد گزینه های فراوانی در اختیار داشته باشد.

تنوع گزینه ها او را در برابر احساس درماندگی، بیمه می کند. هرچه بخواهد انجام می دهد تا از آزادی فکر و عمل خود مطمئن باشد. در صورت انجام یک کار ناخوشایند اجباری باید مطمئن باشد که در مقابل، چیزهای لذت بخشی به دست خواهد آورد. بدین ترتیب نگاه خوش بینانه اش پایدار می ماند.

تخیلات خوش بینانه

تخیل، ابراز قدرتمندی است که می تواند به یأس و ناامیدی تیپ 7 منجر شود. همه چیز در ذهن، محتمل و شدنی است، بهترین و زیباترین همسر، یک خانه دلنشین، یک فرزند دوست داشتنی و موسیقی ملایم، دقیقاً مثل صحنه های فیلم، همگی در رویاهای او وجود دارند. اما با مقایسه واقعیات زندگی با این تصورات، واقعیت چیزی ناامید کننده به نظر می رسد زیرا با حالات مطلوب ذهنی سازگاری ندارد. تفاوت بین ایده آل و واقعیت، زنگ خطر را به صدا در می آورد. آنچه در پایان کار عایدش می شود، به زیبایی تصوراتش نیست، بنابراین ترجیح می دهد که به سراغ موضوع جدید دیگری برود.

خودبینی

تیپ شخصیتی 7 انیاگرام گرایش های خودپسندانه ای دارد. البته خودپسندی، در تیپ 8 شدید است : ( یا راه من یا هیچ راهی)، اما خودپسندی تیپ 7 فرم ملایمی دارد، او تنها به راهی می رود که خود می خواهد و دیگران را زور نمی کند. افراد هر دو تیپ، فقط به نیازهای خود و کمتر به نیازهای دیگران توجه دارند. تیپ 7 بر این باور است که هر چیزی که او را شاد می کند، برای دیگران هم لذت بخش است. او با زیر سؤال رفتن اعمال و رفتارهایش شوکه می شود.

تصور تیپ 7 از خود، فردی است که به احساسات دیگران اهمیت می دهد. اما در واقع، افراد مخالف با طرز فکر خود را محدود و دست و پا بسته می داند. او مجذوب هرچیزی می شود که توجهش را جلب کند. او بر این باور است که اطرافیانش در رویاهای او سهیم هستند. رو به رو شدن با این واقعیت که لذت و شادی می تواند تأثیر مخربی هم داشته باشد، برای تیپ 7 دشوار است. او لذت و شادی را بی غل و غش، آکنده از محبت، پرفایده و نیرو بخش می داند  معمولاً احساس گناه نمی کند. در نظرش هر نیت مثبتی ارزشمند است و هر آنچه از روی احساس قلبی انجام شود هیچ ایرادی نخواهد داشت.

حس استحقاق

تیپ 7 علائق خود را دنبال می کند و از نظر او زندگی باید پر از ماجرا باشد. او فقط به جنبه لذت بخش تجربیات جدید تمرکز می کند، حتی حاضر است به چالش نیفتد به شرط آنکه از این موضوع جدید، فایده اش عایدش شود. خالصانه، علاقه مند به کسانی است که چیزی برای ارائه داشته باشند. او سعی می کند که در حین ارتباط با افراد صاحب منصب، موضوع مورد علاقه مشترکی پیدا کند و از این راه اختلاف بین سلسله مراتب کاری خود با آن ها را خنثی کند و با آن ها صمیمی شود. از نظر تیپ 7 با حضور در یک جو دوستانه و صمیمی، دنیا پذیرای او می شود. وقتی با آغوش باز به سمت دنیا می رود، چیزهای فراوانی می آموزد. اما اشتباه او در اینجاست که انتظار دارد دنیا با سخاوت و گشاده دستی از او استقبال کند. از نظر تیپ 7، دنیا جایی برای یادگیری و ماجراجویی است و مفاهیمی همچون فداکاری و تحمل درد و رنج در علائق او جایگاهی ندارند.

کادر جدید

کادر جدید به معنای نگاه تازه به یک مسأله، از بعدی دیگر است، روشی برای آشکار ساختن ابعاد پنهان یک مسأله و طرح راهکارهای جدید برای پرداختن به آن. این یک شیوه سنتی در روانشناسی است تا نگاه افراد را نسبت به مسائل تغییر دهد و مثبت کند. اما تیپ 7 که خود به خود استاد این فن است، از این روش برای فرار از مسئولیت بهره می برد. کادر جدید، هسته مرکزی نگاه مثبت 7 به زندگی است و ذهنیت مثبت این تیپ شخصیتی، مرهون نگاه خوش بینانه او به مسائل مختلف می باشد. که در هر موضوعی ب دنبال جنبه خوشی و سرگرمی آن می گردد.

افراد ماجراجو
افراد ماجراجو

پیشنهاد برای رشد شخصیت تیپ هفت انیاگرام

  • اگر شما تیپ شخصیتی 7 انیاگرام هستید بهتر است گوش دادن فعال را بیاموزید و تمرین کنید که حرف های دیگران را به خوبی گوش دهید. ممکن است صحبت های اطرافیانتان، برای شما مفید باشد. همچنین بهتر است بیاموزید که از سکوت و تنهایی خود لذت ببرید. اگر دچار اضطراب شدید با بلند کردن صدای تلویزیون و استریو خودتان را فریب دهید. با کمی آموزش و خودآگاهی خواهید آموخت که چطور به خودتان اعتماد کنید. در این صورت شادی شما رنگ واقعی تری به خود خواهد گرفت و شادی تان افزایش می یابد. زیرا در این حالت میزان رضایت از زندگی در شما افزایش می یابد.
  • بجای تسلیم شدن در برابر محرک های خود سعی کنید آن ها را بشناسید و آن ها را مشاهده کنید. این بدان معناست که اجازه دهید اندکی زمان کافی از ایده ها و انگیزه هایتان بگذرد تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید و به تشخیص درست تری نسبت به ایده هایتان برسید که آیا ارزش اجرا کردن را دارند یا خیر. هرچقدر بتوانید در مقابل محرک هایتان مقاومت کنید بیشتر می توانید بر مسائلی که برای شما می بتشد متمرکز شوید.
  • درست است که در لحظه زندگی کردن جذاب و زیباست اما در لحظه درست زندگی کردن اهمیت بیشتری دارد. اطمینان داشته باشید آنچه که می خواهید در طولانی مدت حال شما را خوب کرده و برایتان مناسب است. سعی نکنید انتخاب هایی داشته باشید که شما را به دردسر بیندازد و همواره از خودتان بپرسید آیا این تصمیم به جسمم آسیب می زند؟ آیا برای روح من آسیبی ندارد؟ آیا برای دیگران آسیبی ندارد؟ و اگر پاسخ هر سه سؤال تان خیر بود، در مورد تصمیم تان اطمینان پیدا کنید.

برقرای ارتباط با تیپ 7 انیاگرام

  • برای رابطه ی بهتر و موفق تر بهتر است که بابت ایده های مثبت تیپ شخصیتی 7 انیاگرام قدردانی کنید.
  • سعی کنید یک تیپ 7 را در محدودیت قرار ندهید و برای ارائه پیشنهادی به آن ها چند گزینه مناسب پیش رویشان قرار دهید زیرا تیپ 7 از محدودیت بیزار است و تمایل به آزادی بیشتر دارد.
  • در ارتباط با آن ها کمک گکنید که شنونده های خوبی باشند و پرگویی هایشان را کاهش دهند. این کار ار خیلی با احتیاط و برنامه ریزی شده انجام دهید.
  • سعی کنید در برابر شوخی های آن ها گارد نگیرید زیرا آن ها هیچ قصد و منظوری ندارند و فقط جهت شاد کردن جمع شوخی می کنند.
نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی تیپ شخصیتی 7 انیاگرام پرداختیم. اگر خودتان تیپ 7 هستید در تلاش باشید که بر ابعادهای مختلف خود برای پیشرفت بیشتر اقدام کنید و اگر اطرافیانتان تیپ 7 هستند بهتر می توانید آن ها را درک کنید. برای آگاهی نسبت به تیپ های شخصیتی دیگر می توانید به مقالات دیگر در همین سایت مراجعه فرمایید. امیدواریم موفق شاد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.