آکادمی تهمتن

تیپ شخصیتی (6 انیاگرام) افراد شکاک و جزئی نگر

در اینجا توسط علم شخصیت شناسی انیاگرام شما با مشخصات افراد تیپ 6 آشنا می شوید. بسیاری علوم مختلف برای شناخت افراد مطالبی را ارائه داده اند. در این مقاله ما سعی کردیم که ب علمی درست تر، مشخصات دقیق تر و نزدیک تری از افراد را به شما ارائه دهیم. برای آشنایی با تیپ های دیگر شخصیتی می توانید به مقاله های دیگر در همین سایت مراجعه کنید.

تیپ شخصیتی 6 انیاگرام

ویژگی‌های اصلی تیپ شش انیاگرام، وفادار، امنیت مدار، مسئولیت پذیر، شکاک، دقیق و جزئی محور، منظم و مورد پسند، مدیریت عالی در امور مالی، محتاط و متعهد است.

اگر به دنبال فرد بسیار قابل اعتمادی هستید می توانید روی تیپ شخصیتی 6 انیاگرام حساب کنید. او بسیار سخت کوش می باشد. به دلیل ریزبینی خاصی که نسبت به همه ی امور دارد به خوبی مشکلات را تشخیص داده و عیب یابی می کند. گاهی وجود مشکلات می تواند در او اضطراب و نگرانی ایجاد کند و بسیار شاکی باشد.

تیپ 6 بسیار محتاط می باشد اما در مواقع تصمیم گیری دچار تردید و دو دلی می شود. در بیشتر مواقع با مشکلاتی مثل شک داشتن به خود و اطرافیان در حال ستیز می باشد.

ترس اساسی تیپ 6 این است که بدون حامی و راهنما باشند.

میل اساسی این افراد این است که از هر نظر امنیت و حمایت شوند.

انگیزه‌های اساسی تیپ شخصیتی 6 انیاگرام، به دنبال امنیت هستند. احساس کنند دیگران از آن ها حمایت می کنند. با اضطراب و نا امنی درونی خود مبارزه کنند. به دنبال اعتماد به نفس و اطمینان درونی هستند.

افراد مشهور تیپ 6 انیاگرام

بازیگر جیسون الکساندر، وودی آلن، آلن آرکین، برت باکاراچ، الن بارکین، کیم بازینجر، کندیس برگن، لوئیس بلک، رابرت بلیک، آلبرت بروکس، جورج دبلیو دبلیو بوش، استوکارد چانینگ، تام کلنسی، جان کوزاک، رادنی خطر، لری دیوید، الن دی جنرس، جولی دلپی، جودی دنچ، فیل دوناهو، سالی فیلد، جین فوندا، تری گار، دیوید گرگن، چارلز گیبسون، مل گیبسون، اندرو گروو، کتی  جون استوارت، بن استیلر، پاتریک سوئیز، شرلی تمپل، اوما تورمن، مگ تیلی، لیندا تریپ، تد ترنر، جان تورتورو، تری تمپست ویلیامز، برایان ویلسون، دبرا وینگر، ولادیمیر ژیرینوفسکی.

تیپ شخصیتی 6 انیاگرام
تیپ شخصیتی 6 انیاگرام

 

مرور کلی بر تیپ 6 انیاگرام

تیپ شش انیاگرام در انجام کارها تأخیر می کند و همچنین سابقه ی زیادی در کارهای ناتمام دارد. ایشان معمولاً نقش یک فرد ضعیف را به خوبی ایفا می کند. به راحتی لذت ها و موفقت ها را فراموش می کند. شکاک بودن او باعث می شود از آرامش فاصله بگیرد.

تیپ 6 انیاگرام ضعف های خود را بر روی دیگران فرافکنی می کند. او فردی مراقب و گوش به زنگ است، با دقت شرایط و اوضاع را زیر نظر دارد و به محض احساس خطر، در محیط اطراف و نه در درون خود، به جستجوی عوامل آن می پردازد تا عدم امنیت درونی خود را توجیه کرده باشد. ناگهان هر چیزی در محیط اطرافش معنادار به نظر می رسد، انگار که او سؤال ناگفته ای دارد. آی مرا دوست دارید؟ آیا من در امان هستم؟

پا پیش گذاشتن دیگران، شک تیپ 6 را کاهش می دهد. او پذیرای کسانی است که شروع کننده رابطه باشند، زیرا برای او در معرض چیزی قرار گرفتن آسان تر است تا اینکه بخواهد خودش کاری را آغاز کند. ثبات و پایداری برای او بسیار اهمیت دارد، خواستار شرایطی است که از روزی به روز دیگر دستخوش تغییر نگردد. دروغ عاملی است که شک و تردید او را بر می انگیزد، او به سختی آن را می بخشد و از ذهن خود کنار می گذارد.

پرسش های مکرر درونی، ناشی از شک تیپ 6 است. او با بررسی چهره دیگران، به آنچه در پس آن مخفی شده است ،علاقه بیشتری نشان می دهد. همچنین به انگیزه هایی که در درون افراد نهفته شده است، بیشتر بها می دهد تا لبخندهای ظاهری. او در دنیای خارج از ذهن خود، به دنبال مفاهیم عمیقی است و به ظاهر امور توجهی ندارد.

شک و تردید تیپ 6 باعث می شود تا به طور فوق العاده ای، قدرت تشخیص او بالا برود. ساختار ذهنی او به گونه ای است که پرسش های متعددی را مطرح کند، ظواهر را کنار بگذارد و به سراغ مفاهیم عمیق تر برود. این گونه توجه به محیط اطراف، به مثابه این است که حتی اگر با او سلام احوالپرسی کنند، در جستجوی آنچه در پس این احوالپرسی پنهان است، بر می آید و با خود می گوید: «چرا حال مرا می پرسد؟ مگر من چطور هستم؟ او به دنبال چه چیزی است؟» میزان اطمینان او دقیقاً با میزان اطلاع او از قصد و نیت دیگران ارتباط دارد.

اعتماد به دیگران باعث رشد شخصیت تیپ 6 می شود. با پی بردن به تفاوت ها بین ترس زاییده افکار خود و شرایط واقعاً مخاطره آمیز خواهد بود که آگاهانه با شرایط کنار بیاید.

افراد شکاک
افراد شکاک

تحلیل رابطه تیپ 6 انیاگرام با تیپ 9

در گرایش شخصیتی به تیپ 9 ممکن است به دلیل کاهش فشار درونی، این طور احساس کند که ابتکار عمل خود را از دست داده است. وقتی از نگرانی خبری نباشد، حس می کند که وقت زیادی در اختیار دارد. دقتش نسبت به محیط اطراف، کم می شود و چندان توجهی به آن نشان نمی دهد. انگار که هیچ مشکلی وجود ندارد. خیالش از محیط اطراف آسوده می گردد. در درونش چیز خاصی در حال رخ دادن نیست. سازگاری با این حالات جدید ممکن است یک نگرانی واقعی، و نه کاذب را در او ایجاد کند، نگرانی از دست دادن انگیزه.

اما جنبه مثبت خوشایند گرایش شخصیتی به تیپ 9 این است که با آغوش باز به سمت دیگران و محیط خود می رود و دیگر نیازی به بررسی موشکافانه، جذابیت جنسی، قدرت نمایی و حمایت از دیگران، در خود نمی بیند. خوبی و بدی را آن طور که واقعاً وجود دارد، از سمت دیگران احساس می کند. برای تیپ 6 که شخصی ذهن گراست، پرداختن به احساسات، بسیار نگران کننده به نظر می رسد. او که از شرایط جدید کمی ترسیده است، حس می کند که باید دوباره به سمت افکارش برگردد تا بفهمد که در اطرافش چه می گذرد. نیاز دارد تا از راهی مطمئن به آسایش و اطمینان برسد. ورزش راه خوبی است که از طریق آن متوجه می شود که به جای توجه به افکار، می تواند به جسم خود توجه نماید.

تحلیل رابطه تیپ 6 انیاگرام با تیپ 3

گرایش شخصیتی به تیپ 3 می تواند محرک و نیرو بخش و از سوی دیگر دلهره آور باشد. مثل شخصی پرانرژی وحشت زده می دود. اگر در این فوران انرژی به انجام فعالیتی بپردازد، نیروی او مفید و سازنده خواهد بود. کار و فعالیت، او را از ذهنش آزاد می کند. در عین احساس خطر، باید دست به کار شود و یک امتحان و یا چالش را پشت سر بگذارد. در حالی که کماکان بدترین پیشامدها را تجسم می کند، در یک وضعیت وحشت آور، با خود در حال جنگیدن است.

گرایش شخصیتی به تیپ 3 از این لحاظ ناخوشایند است که او بارها به طور متناوب با شجاعت پیشروی می کند و دوباره با ترس و وحشت باز می ایستد تا در نهایت با تمام شدن انرژی درونی، شکست را تجربه کند. اما زمانی گرایش شخصیتی به تیپ 3 مفید و مؤثر واقع می شود که با تمرکز تمام بر انجام وظایف، انرژی خود را به جای تجمع در درون خود، در راه انجام کار، آزاد نماید و به کار ببندد.

تیپ شخصیتی افراد شکاک

لایه ناسالم تیپ 6 انیاگرام

تیپ 6 در این لایه از اینکه باعث ازبین رفتن امنیت خود شوند، می ترسند و با حال بی ثبات و وحشت زده ای خودشان را تحقیر می کنند. در این لایه به دنبال ناسازگاری با دیگران هستند و می خواهند اقتدار و اعتقادی قوی تر برای حل همه ی مشکلاتشان پیدا کنند. اگر فکر کنند که دیگران به دنبال آن ها هستند و قصد فریب شان را دارند یا می خواهند آن ها را با چیزی رو به رو کنند، می ترسند و دچار احساساتی مانند آزار و شکنجه می شوند. در بدترین شکل به افراد هیستریکی تبدیل شده و به دنبال فرار از مجازات که می تونن به مرز خود تخریبی و خودکشی برسند. ویژگی های اصلی تیپ 6 انیاگرام در این لایه، بی دفاعی، تفرقه افکنی، تعصبی، خشونت آمیز، خود آزار، رفتارهای پرخاشگرانه، استفاده از مصرف الکل و مواد مخدر و در نهایت درگیر اختلالات شخصیتی و افرادی منفعل با شخصیتی پارانوئیدی هستند.

تیپ شخصیتی افراد جزئی نگر
تیپ شخصیتی افراد جزئی نگر

لایه میانه تیپ 6 انیاگرام

تیپ 6 در این لایه فردی است که وقت و انرژی خود را صرف چیزی یا جایی می کنند که به نظرشان ایمن و پایدار است. برای مقاومت در برابر درخواست های بیشتر از سمت دیگران، رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه بروز می دهند. تیپ 6 در این لایه برای جبران نا امنی ها با دیگران طعنه آمیز و خصمانه رفتار می کنند و دیگران را بخاطر مشکلاتشان سرزنش می کنند و در مقابل بیگانگان رفتار خیلی خشنی از خودشان بروز می دهند. بسیار واکنش پذیر و تدافعی هستند و در کل مردم را به دو دسته دوست و دشمن تقسیم می کنند. به دنبال چیزهایی هستند که امنیتشان را تهدید می کند. اقتدارگر هستند و در حالی که از اقتدار می ترسند بسیار مشکوک و در عین حال توطئه گر هستند. ویژگی های اصلی تیپ 6 انیاگرام در این لایه شخصیتی، به دنبال اقتدار و امنیت مادام ، همیشه هوشیار و پیش بینی کننده مشکلات، بی قید و شرط، محتاط، مبهم، بسیار واکنش پذیر، مضطرب و منفی، دارای رفتارهای متناقض و بسیار غیرقابل پیش بینی با سردرگمی های بیرونی هستند.

لایه سالم تیپ 6 انیاگرام

در این لایه تیپ 6 فردی است که اعتماد به نفس کافی دارد. با این وجود با دیگران همبستگی و وابستگی دارند و تمایل دارند که مانند یک گروه کار کنند. افرادی بسیار مستقل هستند. آن ها می توانند پاسخ های عاطفی شدید که از سمت دیگران دریافت می کنند را درک کنند و همچنین می توانند با دیگران پیوندهای قوی و طولانی مدت برقرار کنند. تیپ 6 در این لایه، فردی سازگار با جامعه است ئ دارای اعتقادات شدیدی می باشد که به آن ها وفادار هستند. خودشان را قربانی دیگران می کنند و می خواهند در جهان ثبات و امنیت را برقرار کنند. ویژگی های اصلی تیپ 6 انیاگرام در این لایه شخصیتی عبارتند از: اعتقاد به خود، شجاعت، رهبری، ابراز وجود زیاد، بسیار جذاب، دوست داشتنی، محبت آمیز و بسیار سخت کوش و قابل اعتماد هستند.

افراد شکاک تیپ 6 انیاگرام
افراد شکاک تیپ 6 انیاگرام

راهکارها

تیپ 6 هرگاه دچار احساس ناراحتی می شود بهتر است بتوانند خود را کنترل کنند.

برای آن ها اهمیت دارد که بتوانند کارها را به درستی و روشن انجام دهند اما تمایل دارند که از دیگران هم کمک بگیرند. آن ها برای بدست آوردن آرامش، باید به دیگران اعتماد کنند.

در عین داشتن استقلال کافی باید روحیه تعاملی را هم یاد بگیرند.

تیپ شخصیتی شش انیاگرام لازم است زندگی کردن در لحظه را یاد بگیرد و همیشه برای خود زمانی را به استراحت و تعطیلات اختصاص بدهد.

برای تیپ 6 انجام مراقبه یا صحبت کردن با افرادی که به آن ها احساس آرامش دهد، توصیه می شود.

 

پیشنهاد برای رشد شخصیت تیپ شش انیاگرام

  • به خاطر داشته باشید که داشتن اضطراب امری غیرعادی نیست. همه ی انسان ها دچار اضظراب می شوند برخی کمتر و برخی بیشتر، مسئله مهم این است که شما یاد بگیرید با اضطراب خودتان کنار بیایید و دلایل آن را کشف کنید. در مقابل تنش ها سعی داشته باشید که خلاقانه عمل کنید و برای رفع مشکلات خودتان به الکل یا مواد مخدر رجوع نکنید. در نظر داشته باشید که اضطراب همیشه چیز بدی نیست و خیلی مواقع می تواند به عنوان محرک برای شروع کاری و یا آگاهی بیشتر به شما کمک کند.

 

  • شما می توانید خیلی راحت عصبی شوید و دیگران را به خاطر کارهایی که انجام دادن، سرزنش کنید. مهمترین نکته این است که شما باید مراقب بدبینی تان باشید. این کار باعث می شود از نیمه تاریک و الگوهای تفکر منفی خودتان مطلع شوید و آن ها را پیش بینی و کنترل کنید. هرگاه در برابر شک و تردید تان تسلیم می شوید، می توانید بدترین دشمن خود باشید و ممکن است بیشتر از هرکس دیگری به خودتان آسیب بزنید.

 

  • یکی از راه های ارتباط مؤثر صحیح و کاریزماتیک بودن این است که در مواقع حساس و اضطراب، افراد بیش از حد واکنش نشان ندهند. بنابراین لازم است شما در این مقوله تمرین بسیار داشته باشید. هرگاه تحت فشارهای عصبی قرار گرفتین و احساس اضطراب کردین خودتان را کنترل کنید و بیش از حد واکنش نشان ندهید. سعی کنید آؤام و منطقی با قضایا برخورد کنید. به خاطر داشته باشید که افکار خیلی ترسناک و مضطرب می توانند توانایی های شما را تضعیف کند و اگر همین افکار در حد نرمال و طبیعی وجود داشته باشند محرک خیلی خوبی برای رشد شخصیتی شما خواهند بود.

 

  • سعی کنید به دیگران اعتماد داشته باشید و راه های اعتماد کردن درست را بیاموزید. بی شک چندین نفر در زندگی شما هستند که می توانید به آن ها توجه کنید و توجه متقابلی پس بگیرید. اگر این گونه نیست، به خودتان اجازه دهید تا برای پیدا کردن شخصی که می شود به آن اعتماد کرد، کمی از مسیر خارج شوید و با افراد جدیدی ارتباط برقرار کنید. شما باید یاد بگیرید که بتوانید احساس تان را به مردم ابراز کنید. به یاد داشته باشید که مردم شما را دوست دارند و این خود شما هستین که نسبت به وجود و شخصیت خودتان بی توجهی می کنید.

نتیجه گیری

تیپ شخصیتی 6 انیاگرام باید به یاد داشته باشد که ترس آن ها بیشتر از این که نشان دهنده ی نگرش دیگران به آن ها باشد، نشان دهنده نگرش خودشان به خودشان است. در این مقاله توضیحاتی از بخش هایی تیپ شش انیاگرام را در اختیارتان قرار دادیم.

علوم مختلفی برای راحتی و پیشرفت شما وجود دارند که باید آگاهانه آن ها را انتخاب کنید. بنظر شناخت خود و اطرافیان یکی از مهمترین بخش های زندگی است تا در مسیر بهتری قرار بگیرید.

برای شناخت دیگر تیپ های شخصیتی انیاگرم می توانید به دیگر مقالات در این سایت مراجعه کنید. موفق شاد باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.