آکادمی تهمتن

راههای تقویت عزت نفس چیست؟

(به انگلیسی: Self-esteem) عزت نفس یا خودارجمندی عزت نفس یعنی میزان آگاهی و درکی که فرد از ارزشمندی خود نسبت به تمام جنبه‌های وجودی اش دارد.

مثل فردی که نسبت به هرآنچه که هست احساس رضایت دارد. فردی که عزت نفس داشته باشد بر این باور است که هم خود او ارزشمند است و هم تمامی انسان‌ها قابل ارزش هستند.  افرادی که دارای حرمت نفس پایینی یا عزت نفس بیش از اندازه هستند در زندگی خود با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند. توانایی‌هایی مانند مهارت‌های ارتباطی وابسته به میزان عزت نفس انسان هست. به باورکارل راجرز تمامی انسان‌ها به حرمت نفس و عزت نفس نیازمندند. افرادی که در کودکی خود توسط والدین مادام دچار سرزنش شده‌اند احتمال اینکه عزت نفس پایینی داشته باشند بسیار زیاد است. بنابراین یکی از راههای از دست دادن عزت نفس نحوه‌ی زندگی در کودکی ما میباشد. داشتن اعتمادبنفس کافی، احساس تعلق، احساس امنیت، احساس شایستگی و داشتن هویت از جمله عناصر اصلی عزت نفس میباشند.

آیا عزت نفس پایین یک مشکل سلامت روان است؟

عزت‌نفس پایین می‌تواند یکی از علائم اختلالات سلامت روان همچون افسردگی، اضطراب و وسواس  به‌شمار آید. .

به‌عنوان مثال موارد زیر می‌توانند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهند:

نداشتن خوددوستی

واگویه‌های منفی

احساس بی‌ارزش بودن و ناامیدی

نگرانی و اضطراب مداوم در مورد ناتوان بودن در انجام کارها

روش‌های سریع برای پرورش عزت نفس

خودآکاه شوید..

روبه رو شدن با ترسهای خود.

همیشه آماده یادگیری باشید.

ظاهرآراسته و مناسبی داشته باشید.

افراد منفی را از دایره ارتباطات خود دور کنید..

مطالب و کتابهای مناسب را مطالعه کنید..

نسبت به حرفهای مردم بی تفاوت باشید..

مهارت جدیدی کسب کنید..

کار مورد علاقه و خلاقانه انجام دهید.

تعریف و تمجیدهای اطرافیان خود را بپذیرا باشید.

اگر موارد گفته شده را روزانه در زندگی خود تمرین نمایید، متوجه تغییرات خود خواهید شد. البته این موارد فقط ده مورد از راههای افزایش عزت نفس هست.

در ادامه به این تکنیک‌های عمیق و کاربردی می‌پردازیم/

 

۱. بررسی و تغییر باورهای غلط

باورهای غلط خود را پیدا کنید و آنها را تغییر دهید. هم اکنون خودکار و کاغذ خود را آماده نموده و تمام باورهای خود را نسبت به شخصیت خود را بنویسید. مثلا فردی براین باور است که در هنر بی‌استعداد هست. در صورتی که او از هنر فقط خطاطی را امتحان کرده است. با نوشتن این باور ذهن او روشن میشود و خود را بطور کلی در هنر بی استعداد نمی‌بیند.

۲. یافتن نکات مثبت درونی

در اینجا به باورهای مثبت خود می‌پردازیم. مثلا بنویسید که ورزشکار خوبی هستید یا توانایی حل مسئله در مشکات را دارید. گفتگوی منفی در تخریب عزت نفس بسیار مؤثر است. هرگاه دچار این حالت شدید، در همان لحظه آن جملات را به صورت مثبت بنویسد و با خود تکرار کنید.

۳. ایجاد روابط مثبت

باید روش زندگی خود را به‌گونه‌ای تغییر دهید که اطراف خود را پر از انسان‌های مثبت و خالی از افراد منفی کنید. به ‌طور مثال ممکن است با افراد رو به رو باشید که در هر ملاقات و ارتباط شما را تحقیر و تمسخر کنند. حتی اگر قصد بدی نداشته باشند باز هم ممکن است به عزت نفس شما آسیب بزنند. بنابراین بهتر است در صورت امکان از آن‌ها فاصله بگیرید و با کسانی ارتباط داشته باشیدکه به حریم خصوصی شما احترام می‌گذارند و به شما حس خوبی می‌دهند.

نتیجه‌گیری:

برای داشتن عزت نفس کافی باید ابتدا باورهای خود را تغییر دهید و بپذیرید که شاستگی هیچ کس از دیگری کمتر نیست بنابراین احساس ارزشمندی را درون خود تقویت نمایید. شاید نتوانیم کودکی خود را تغییر دهیم ولی میتوانیم با آگاهی بیشتر و تمرین راههای مناسب آسیب‌های آن را رفع کنیم. دراین مقاله درمورد عزت نفس و راههای پرورش سریع عزت نفس گفته شد. امیدواریم که توانسته باشیم کمکی برای آگاهی شما آگاهی‌جویان عزیز انجام داده باشیم. اگر شما هم مواردی برای راههای افزایش عزت نفس میشناسید برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.