آکادمی تهمتن

شخصیت شناسی 9 گانه انیاگرام چیست؟

شخصیت شناسی 9 گانه انیاگرام چیست و چه کاربردی در زندگی و محیط کار ما دارد؟ شخصیت شناسی اناگرام Enneagram یکی از بهترین روش های شناخت خود و دیگران است که با انجام تست رایگان می توانید خود را در یکی از تیپهای 1 تا 9 پیدا کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنید. همچنین در ازدواج و حتی مصاحبه شغلی و انتخاب شغل هم میتواند به شما کمک کند.

 

چرا شخصیت شناسی انیاگرام به وجود آمد؟ چه اتفاقی افتاد که بشر به دنبال اینیاگرام ( آناگرام) رفت؟ بیشتر انسان‌ها عاشق پیش بینی هستن. پیشبنی در آب و هوا و… و پیش بینی در مورد رفتار آدم‌ها که خیلی جذاب تر هم می باشد. تقسیم بندی‌های پیش بینی مانند طالع بینی سال چینی، طالع بینی ماه چینی، علم اسامی و امضا، خط و امضاء، گروه‌های خونی، قوم شناسی

شخصیت شناسی انیاگرام

بیشتر موارد بالا درصد کمی به شخصیت‌ها نزدیک می باشد. بنابراین انسان به دنبال پیش بینی دقیق تری رفت. گرجیف دانشمندی روسی ـ ارمنی بود که به دنبال نظرسنجی حکمای ایرانی و افغانی در مورد مردم بود؛ که ببیند آیا از تقسیم های شخصیتی در مورد مردم استفاده می شود یا خیر؟

ریشه‌ی علم اینیاگرام یا اناگرام مربوط به ایران باستان می باشد در حالی که هم اکنون در ایران غریب می باشد. مولانا از جمله کسانی بود که از علم ایناگرام استفاده می کرد.

اکثر حکما مردم را به 9 دسته تقسیم میکردن و به هرکدام از دسته ها چیزهایی را آموزش می دادند؛ در اینجا بود که گرجی اف با این 9 دسته آشنا شد. هم اکنون میتوانید متوجه کلمه اینیاگرام شوید. اینیا به معنی 9 و گرام به معنی شخصیت است. ریشه‌ی این کلمه ایرانی است ولی بومی ایران نمی باشد. گرجی اف در این تحقیقات به دایره‌ای میرسد بنام دایره‌ی اینیاگرام. در زیر این دایره را مشاهده نمایید.

تست انیاگرام
تست انیاگرام

در ادامه برای راحتی و درک مطلب شخصیت شناسی انیاگرام به مثال زیر توجه کنید:

9 نفر در یک خط صاف ایستاده اند. بازی از این قرار است که یک ظرفی پر از میوه‌های مختلف موجود است و از این 9 نفر خواسته می شود که هرکدام میوه‌ی مورد علاقه‌اشون رو برداشته و قدمی بردارد. انتخاب این 9 نفر باهم متفاوت خواهد بود. مثلا کسی که سیب انتخاب کرده است یک قدم به عقب بردارد و کسی که موز انتخاب کرده است یک قدم به جلو بایید. و… در نهایت این جامعه‌ی 9 نفره‌ای که روی یک خط صاف بودند، بهم ریخته است.

حالا جامعه‌ی بزرگتر را تصور کنید که اختلاف سلیقه فقط به میوه ختم نخواهد شد و بسیار اصطکاک در جامعه به وجود می آید. گرجیف برای انسان، سه نوع شعور در نظر می گیرد: شعور فکری، شعور احساسی و فیزیکی. بر طبق این نظریه، رفتارهایی که از انسان‌ها سر میزند مربوط به این سه کانال ذهنی، احساسی و فیزیکی می باشد، زیرا این سه شعور در هرکس، متفاوت از دیگری عمل می کند. ادغام این سه مورد در کنار هم به درستی بسیار اهمیت دارد و باعث به وجود آمدن شخصیت سالم می شود.

گرجیف
گرجیف

کاربرد اناگرام

 1. اشراف بسیار عجیب و فوق العاده‌ای به نقاط ضعف و قوت خود پیدا خواهیم کرد. مثلا کسانی که در حال حاضر شغلی را دارا هستن که اصلاً به آن علاقه‌ای ندارند.
 2. مسیر بهتری را می توانیم انتخاب کنیم. به طور خلاصه تلاش بیهوده نکنیم.
 3. رشد روحی، معنوی و مادی برسیم و حتی توسعه ی فردی خود. ( توسعه فردی، یعنی مهارت هایی که بدست آوردنی هستند. تمرین، تکرار و بالابردن مهارت ها قطعاً نتیجه خواهد داشت.)
 4. آگاهی از تیپ شخصیتی اطرافیان خود در نتیجه اشراف بر چگونگی برقراری ارتباط خوب و نیز ارتباط مؤثر بر مبنای تیپ شخصیتی ایشان

پیش نیازها در شخصیت شناسی انیاگرام :

 1. مطالعه‌ی این مطالب ممکن است تا مدتی شما را قضاوتگر کند تا مدتی کوتاه ایرادی نیست ولی سعی شود مدیریت کنید و به اصل مطلب بپردازید.
 2. تیپ شخصیتی دیگران را هرگز نمی توان تغییر داد.
 3. در مورد خودتان و دیگران نتیجه گیری نکنید.
 4. تیپ ها لایه میانی، سالم و ناسالم دارند.
 5. هرکدام از ویژگی های تیپ ها در جایگاه خود میتواند مثبت و منفی باشد.
 6. هیچ تیپی بهتر یا بدتر از دیگری نیست.
 7. تیپ ها در لایه سالم باهم برابر هستند ولی در لایه ناسالم برابر نیستن.
 8. تمامی صفات در همه ی تیپ ها موجود می باشد اما ممکن است در یکی بیشتر و در دیگری کمتر.
 9. خیلی کم پیش می آید که فردی کاملا تیپ مثلا 8 باشد و هیچ بال و کانالی نداشته باشن.
آموزش انیاگرام
آموزش انیاگرام

توضیحاتی در مورد دایره ی شخصیت شناسی انیاگرام :

اعداد دو طرف یک تیپ شخصیتی را بال می نامیم و اعدادی که توسط خطوط نشان داده ایم را کانال می نامند. بنابراین هر تیپ شخصیتی دارای دو کانال و دو بال می باشد که در ادامه به آن می پردازیم. مثلا تیپ شخصیتی یک دارای بال 9 و 2، و کانال 4 و 7 می باشد.

نقش بال: مقدار اندکی از ویژگی های تیپ شخصیتی را در تیپ شخصیتی اصلی وارد می کند. در بال ها ویژگی های برعکس تیپ اصلی موجود است.

نقش کانال: به تعادل رساندن آن تیپ شخصیتی می باشد. بال و کانال باعث می شود که ما به لایه سالم شخصیتی برسیم.

هرچه در لایه سالم شخصیتی خود باشین تشخیص تیپ شخصیتی آسان تر خواهد بود. کسی که در لایه سالم شخصیتی خود قرار داشته باشد به اصطلاح در مرکز دایره است یعنی تمام ویژگی های 9 تیپ شخصیتی را دارا می شود. هرچه سن افراد بیشتر و آگاهی آن افزایش می یابد به لایه ی سالم شخصیتی خود نزدیک می شود. برای رسیدن به لایه ی سالم نیاز به آگاهی و قراردادن آن در روند زندگی نیازمندیم و نباید به سن اکتفا نمود. گویی پله های ساختمان را آسانسوری بالا میرویم.

در ادامه مقاله شخصیت شناسی انیاگرام در اینجا ما به صورت اغراق آمیز در مورد تیپ های شخصیتی مطالب را بیان می کنیم تا شما به راحتی بتوانید تیپ خود را بشناسید. هر تیپ شخصیتی به دلیل موضوع یا طرحواره ی کودکی در ما تثبیت شده است. در نظر داشته باشید که تیپ شخصیتی هر فرد از بدو تولد تا زمان بلوغ حدود 14، 15 سالگی بسته می شود.

اناگرام
اناگرام

عوامل موثر در تشکیل تیپ های شخصیت شناسی انیاگرام :

 1. ژنتیک
 2. فرزند چندم خانواده بودن
 3. عوامل محیطی مثل قحطی، جنگ، دوره های تاریخی مختلف، شیوع بیماری های خاص مثل کرونا
 4. هر جمله، سؤال یا رفتاری با بار هیجانی تأثیرگذار است

حتی تیپ شخصیتی دو قلوها هم میتوانند با هم متفاوت باشند. چگونه متوجه شویم در لایه ی سالم شخصیتی هستیم؟

برای این مسئله کافی است به سه سؤال زیر پاسخ بدهیم. اگر پاسخ هر کدام از سؤالات منفی بود یعنی در لایه سالم شخصیتی نیستیم:

 1. آیا حال من از کارهایی که انجام می دهم خوب هست؟
 2. آیا حال دیگران از کارهایی که انجام می دهم خوب است؟
 3. آیا حال جسمم از کارها و اعمالی که انجام می دهم خوب است؟

هشدار: برای درک و راحتی مطالب از نمادهایی استفاده کرده ام لطفاً برای تحقیر و تمسخر از نمادهای تیپ های شخصیتی استفاده نکنید. به نمادها ارزشی بیشتر از نماد ندهید.

تیپ 1 انیاگرام
تیپ 1 انیاگرام

تیپ یک انیاگرام

اصلاحگر، کمالگرا و مسئولیت پذیر

نماد: سگ، فریاد و صدای بلندی دارند اما معولا توهین نمی کنند.

در ادامه مقاله شخصیت شناسی انیاگرام تیپ 1، بیشتر مواقع در هر شرایطی ناراضی هست و هر لحظه در تلاش برای رسیدن به کمال می باشد. از بعد معنوی اگر فرد در دوران کودکی خود حس کند که وجود کامل و متعالی خود فاصله گرفته، انرژی خشم در او شکل می گیرد. دلخوری زمانی است که او می بیند چقدر بین حقیقت فعلی و آنچه می بایست فاصله افتاده است. این احساسات و نارضایتی های درونی، آرامش درونی فرد را برهم میزند. هدف یک فرد کمالگرا این است که برای خود محیطی بی عیب و نقص و کامل درست کند.

از اینکه کسی او را انتقاد کند، هراس دارد. معمولاً پس از مدتی او به صورت وسواس گونه به این رفتار ادامه می دهد. اما او به اشتباه براین باور است که این همان کمال واقعی انسان است. تیپ شخصیتی یک اینیاگرام معمولاً به زیبایی ظاهری خود اهمیت می دهد. ایشان برای برطرف کردن نواقص ظاهری خود به عمل های زیبایی روی می آورد.

اگر تمایل دارید این تیپ شخصیتی را غافلگیر کنید باید محتاط باشید زیرا این افراد بسیار در برنامه ریزی و هماهنگی از قبل حساس می باشند. بیماری که معمولاً تیپ شخصیتی یک اینیاگرام را درگیر می کند، آرتروز شصت پا به وفور دیده می شود.  وفور این تیپ در اروپا بسیار مشاهده می شود. تیپ شخصیتی یک ذاتاً مدیر است. دلیل انقلاب موفق فرانسه بخاطر وجود این تیپ شخصیتی در لایه سالم است.

نقاط مثبت: وظیفه شناس است و مراقب اعمال خود می باشد. او در لایه سالم شخصیتی صادق است به قول معروف سرش برود قولش نمی رود پس قابل اعتماد نیز می باشد. او بسیار مبادی آداب، منظم و دقیق می باشد. اگر کاری را به او بسپارید به بهترین شکل آن را انجام خواهد داد. متعهد بودن و وقت شناسی از جنبه‌های مثبتی است که این تیپ را برازنده کرده است.

نقاط منفی: مرتب انگشت انتقاد او به سمت اطرافیان خود است و در حال تذکر دادن باید ها و نبایدها می باشد. خشم او در مواقع عصبانیت بسیار زیاد می باشد. دنیا از نظ او سیاه و سفید است. وسواس بسیاری در تصمیم گیری ها دارد. احساسات خود را کنترل می کند و به خود اجازه ی بروز احساسات را نمی دهد. وقتی دقیق و منظم می شود دچار خشم حق به جانب می شود. شخصیت شناسی انیاگرام را باید در مراحل مختلف زندگی و شغل بررسی کنید.

عمل کرد تیپ یک در کار: او همان کارمندی است که مرتب و اتو کشیده در تایم مقرر حاضر است. مرتب بخاطر عملکرد صحیح خود پاداش دریافت می کند. در شغل‌‌های آزاد همان مورد اعتماد کاسبان می باشد. اگر در لایه ناسالم قرار گیرد دچار کمال گرایی منفی می شود. در اصطلاح اهمال کاری می کند.

تیپ 2 انیاگرام
تیپ 2 انیاگرام

تیپ 2 انیاگرام

امدادگر، پشتیبان و خودبزرگ بین، مهرطلب

نماد: اسب، قاطر، خر، بسیار خدمات به اطرافیان خود می دهند.

تیپ 2، فرد مهرطلب، مهر می دهد که دیده شود و معمولاً بیشتر دچار سوء استفاده دیگران می شود. این فرد همیشه بیشتر از توانش می بخشد و وقتی آنقدر بازخورد نمی بیند گله مند می شود. به همه منفعت و خیر می رساند ولی برای خودش خیر ندارد. این افراد چون از سیاست بی بهره هستند به سرعت اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار می دهند. عدم توانایی در « نه گفتن » دارد. معمولاً در ارتباطات دچار سوء تفاهم می شود و هر آنچه در ذهن خود دارد را حقیقی و واقعی می پندارد.

این تیپ شخصیتی ذاتاً پرستار مهربانی است و داشتن شغل های خدماتی برای این تیپ بسیار مناسب است. از احساسات خود می گذرد تا دوست داشتنی شود. اگر با یک تیپ دو در ارتباط هستین بهتر است پس از دریافت محبت از سوی او بلافاصله تشکر و قدردانی کنید. بیماری که تیپ دو شخصیتی اینیاگرام دچار می شود، آرتروز گردن، کم کاری یا پر کاری تیروئید می باشد زیرا ایشان بسیار خشم فرو خورده دارد. وفور شخصیتی هستند به همین دلیل است که در این کشور دادگاه به گونه ای تعطیل می باشد.

نقاط مثبت در شخصیت شناسی انیاگرام : درک توانایی دیگران و تشویق آن ها به کسب بهترین ها. خانم تیپ دو، همسر و مادر خوبی برای خانواده می باشد و در اصلاح خانواده دوست است. پر انرژی، پر عاطفه و مشتاق است.

نقاط منفی:  زود رنج است و بسیار توقع مهربانی دارد. تمرکز اصلی را برای دیگران می گذارند. حباب حفاظتی بسیار کوچکی دارند. از اعتمادبنفس پایینی برخوردار است. در لایه ناسالم عزت نفس پایینی دارد. احساس ارزشمندی ندارد. وابستگی شدید دارد. راز دار نمی باشد. بهتر است اطلاعات سوخته به ایشان بدهید.

تیپ 3 انیاگرام
تیپ 3 انیاگرام

تیپ 3 انیاگرام

توجه طلب، موفقیت طلب

نماد: آفتاب پرست، سریع خود را به رنگ محیطی که در آن قرار گرفته است، تبدیل می کند و در جهت منافع خود عمل می کند.

افراد تیپ سه شخصیتی اهدافی در زندگی دارند که ارزشمند بودن خود  را متناسب با دستیابی به آن ها ارزیابی می کنند. غالباً با صفت اعتماد به نفس بالا و هدف گرایشان شناخته می شوند. به شدت علاقه مند است که مورد توجه و تمجید دیگران باشد. معمولاً زیاد از داشته ها و موفقیت های خود تعریف می کنند. فکر می کنند هرچه بیشتر از خودشان تعریف کنند، در نظر دیگران مهم تر و عزیزتر خواهند شد. آن ها فکر می کنند که دنیا یک مسابقه است و آن ها باید پیوسته در آن نفر اول و پیروز باشند. آن ها حتی با همسر و فرزندان خود احساس رقابت می کنند. توانایی زیادی در پوشاندن عیب های خود دارند.

در واقع سعی می کند خود را در هر زمینه ای به بهترین وضع ممکن نشان دهد. ذاتاً هنر پیشه است. به طور کلی عمده اعمال و رفتارهایشان، معطوف به دستیابی به اهدافشان است. معمولاً برای تحقق اهدافشان از امکانات و کمک دیگران بهره می گیرند. چون به دنبال سریعتر رسیدن به اهدافشان هستند، بعضاً سریع و نسنجیده تصمیم می کنند. تیپ 3، معمولاً به مسائل احساسی خود چندان اهمیت نمی دهند، به خصوص اگر مانع رسیدنشان به اهدافشان باشد. معمولاً افراد این تیپ دچار یک تضاد درونی، بین وجدان و انسانیت خود، در مقابل راه های دستیابی به اهدافشان هستند.

بسیار اهل بحث و گفت و گو هستند. معمولاً تیپ 3 در گروه نقش رئیس یا مدیر را به خوبی ایفا می کند. سرعت پیشرفت کارها در دوران ریاست و مدیریت فرد تیپ 3 به طور چشم گیری افزایش می یابد. یکی از توانایی های مهم ایشان این است که تشخیص می دهند چگونه سوددهی بیشتر در هر کاری امکان پذیر است. ازجمله توانایی ایشان این است که میتوانند به خوبی در هم تیمی های خود انگیزه ایجاد کند. معمولاً نام آن ها در بین موفق ترین افراد و الگوهای فامیل و یا جامعه زیاد دیده می شود.

تیپ شخصیتی سه انیاگرام خودشان را هم رنگ محیط می کنند. ضرب المثل معروف ایشان، خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو، می باشد. او معتقد است که نان را باید به نرخ روز خورد. ایشان مرتب به توجه نیازمند است. رانندگی تیپ شخصیتی سه عموماً با لایه کشی در بین ماشین ها می باشد زیرا تمایل زیادی به دیده شدن دارند.

تیپ سه اولویتش در زندگی، شو و نمایش می باشد. ایشان همانند تیپ شخصیتی یک انیاگرام، به زیبایی خود اهمیت بسیار می دهند و بسیار مراقب زیبایی خود می باشد. به همین دلیل از ورزشی مانند بوکس ممانعت می کند. برای ایشان هدف مسیر را توجیح می کند. به همین دلیل فروشنده ی تیپ سه ممکن است کیفیت محصول را پایین بیاورد یا با دروغ و فریب کاری عمل کند. اگر متوجه شود که شما برایشان منفعتی ندارید دیگر حاضر نیست سلامتان را پاسخ بدهد حتی پیام های شما را هم نگاه نخواهد کرد.

انیاگرام چیست
انیاگرام چیست

به زیر دست هایشان احترام نمی گذارند. قدرت حذف کردن برای ایشان بسیار راحت است. مخارج تیپ شخصیتی سه، بالا می باشد. این افراد بسیار تمایل به کار کردن ارند گویی که با کارشان ازدواج نموده اند. بسیار تمایل دارند که به پول زیاد بدست آورند تا به موقعیت اجتماعی بالایی که می خواهند برسند. اعتیاد به کار ایشان به حدی افزایش می یابد که وارد زندگی نقطه ایی می شوند. به همین رو ارتباط خانوادگی او ضعیف می شود و در بازه ی زمانی از زندگی خود تفریح و ارتباطات صحیح را از دست می دهد.

ایشان به دلیل استرس زیاد معمولاً دچار معده درد می شود. شغل های مورد علاقه ایشان کار کم با درآمد زیاد می باشد مثل ساخت و ساز، فروشنده بودن، ارز دیجیتال. تیپ سه شخصیتی اینیاگرام از کارمند بودن لذت نمی برد. تنها در صورتی رقابت می کند که مطمئن باشد برنده خواهد بود. از شکست دوری می کند. قبل از شکست، صحنه را ترک می کند. در هر جامعه ای که مسائل مالی قابل اهمیت باشد، وفور تیپ شخصیتی سه اینیاگرام زیاد می شود. در ایران و آمریکا این تیپ شخصیتی بسیار دیده می شود.

نقاط مثبت: قوی ترین فن بیان را دارند. در یک زمان به چند کار مختلف فکر می کند و آن ها را انجام می دهد. رهبری تأثیرگذار، مشوق رقابت، فرمانده گروه های برنده، معرف و بازاریابی کارآمد است. به سرعت در انجام کارها مهارت کسب می کند. توانایی های خود را دست بالا می گیرد.

نقاط منفی: منفعت طلب است. عزت نفس پایینی دارند. تنها به وظایفش توجه دارد و از درونیات خود باخبر نیست. حتی احساسات درونی خود را با ظاهر بیرونی اش هماهنگ می کند و از این راه خود را نیز فریب می دهد. باید اول باشد، زیرا از نظر او مردم فقط نفر اول را دوست دارند.

انیاگرام تیپ 4
انیاگرام تیپ 4

تیپ 4 انیاگرام

هنرمند، حساس، خلاق و اندوهگین

نماد: کبوتر، در اینجا کبوتر نماد احساسات می باشد.

انسان های با احساس هستند. اگر مهربان نباشد، فقط احساسات خالی دارد. اهل هنر می باشند. هرکسی که هنر را دوست دارد و کاری هنری انجام می دهد تیپ چهار نمی باشد ولی اکثر تیپ شخصیتی 4 ها هنرمند می باشند. ایشان بسیار خلاق هستند. سبک خاصی ندارند. اگر به ساختمون لور دقت کنید، شکل هرم آن همانند این است که آن را چنگ زده اند. در شخصیت شناسی انیاگرام تیپ شخصیتی چهار اینیاگرام به سرعت عاشق و خیلی زود فارغ می شود.  احساساتشان مرتب تغییر می کند.

با کوچکترین بحث و کدورت ممکن است فرد مقابل را در فضای مجازی مسدود کند و دیگر تمایلی به دیدار آن فرد ندارد. وفور این تیپ در ایران، فرانسه، ایتالیا دیده می شود. هر سه کشور نام برده به هنرهایشان در دنیا معروف هستند. ضرب المثل، هنر نزد ایرانیان است و بس به همین دلیل است. مردم مابسیار احساساتی هستند. بیشتر اوقات در لایه ی ناسالم هستیم و خیلی جوگیرانه عمل می کنیم. به طرز عجیبی غم را دوست داریم. در بیشتر مواقع از داستان ها ارزش های درست را دریافت نمی کنیم و فقط به قسمت غم آن توجه داریم.

معمولاً کشوری که وفور تیپ شخصیتی چهارم اینیاگرام را دارند، در آن کشور انقلاب زیاد اتفاق می افتد. زیرا افراد تیپ چهار هستند که دچار شور و هیجان می شوند. اگر تاریخ را بررسی کنیم می بینیم که این همبستگی ها مربوط به تیپ های چهار می باشند. سؤالی که در این جا پیش می آید این است که چرا انقلاب ها درست پیش نمی روند؟

زیرا افراد به همان  دلیلی که به یکباره شور و هیجان می گیرند و انقلاب می کنند، با همان شدت دچار افت می شوند. ولی اگر تیپ یک ها انقلاب کنند حتماً چارچوب درستی خواهند گرفت. افراد تیپ چهار می توانند از فروش هنر خود زندگی خوبی را دارا شود اما چون ایشان به آثار خود همانند فرزند خود نگاه می کند، از فروش آن امتنا می ورزد.

بنابراین لزماً از کاری که انجام می دهد، درآمدی کسب نمی کند. حتی اگه در شرایط سختی قرار گرفته باشد. متأسفانه در لایه ی ناسالم، خودکشی در بین تیپ شخصیتی چهار اینیاگرام زیاد می باشد و برای آن برنامه ریزی می کنند. اگر خودکشی نکرده باشند به خودکشی بسیار فکر کرده اند. چند مسئله مهم در بین تیپ های چهار زیاد دیده می شود مانند: طلاق، اعتیاد، خودکشی و مصرف بالای سیگار.

تیپ چهار بسیار تمایل دارند که خاص باشند و اثر خاصی داشته باشند حتی برای مرگشان. جمله ی معروف ایشان این است که، «بعد از مرگم خواهی دانست که من که بودم.» این افراد همانند اثر انگشت خاص هستند حتی نوع زندگی آن ها باهم متفاوت است.

اگر وارد کافه ای شدید که عده ای با مدل مو، پوشش و وضعیتی خاص در آن جا حضور دارند که در نظر شما عجیب است، تعجب نکنید؛ شما با گروهی از تیپ چهار رو به رو شده اید. توصیه می کنم کافه ی دیگری را برای خود انتخاب کنید. گاهی افراد تیپ چهار با غیبت خودشان، خاص بودن خود را نشان می دهند. معملاً تیپ چهار ساختار شکن هستن و حرف دیگران برایشان اهمیت ندارد. مثلاً در ایتالیا که آزادی به معنای واقعی هست، کارناوال  برهنگی دارند. یعنی در یک ساختار شکنی عمومی یک ساختارشکنی دیگری هم دارند. بسیار انتظار دارند که دیگران آن ها را درک کنند. در شخصیت شناسی انیاگرام تیپ چهار، انسان ها را به دو دسته تقسیم می کنند:

انسان های معمولی و انسان های خاص. معمولاً انتخاب همسر در تیپ شخصیتی چهار از خود تیپ چهار می باشد چون تمایل همسرشان نیز خاص باشد. در جامعه تجمع تیپ شخصیتی چهار بیشتر دیده می شود. ایشان بسیار خاطره را دوست دارند بنابراین داشتن دفتر خاطرات و جمع کردن یادگاری ها از علاقه های ایشان است. بسیار رویاپرداز  و اهل تخیل هستند. در لایه ی ناسالم به توهم می رسند.

خیلی از مسائل غم انگیز را پر رنگ می کنند. اتفاقات منفی را فراموش نمی کنند. شب بیداری را بسیار دوست دارند. پیوسته به دنبال چیزی هستند که برایشان قابل پیدا کردن نیست. عموماً نمی توانند از احساسات خود صحبت کنند و قهر می کنند.

چون دیگران نمی توانند احساس ایشان را کشف کنند، به این نتیجه می رسند که دنیا جای جالبی نیست. عموماً چون نمی دانند چه می خواهند، ناخودآگاه آدم های اطرافشان آن ها را رها می کنند و می روند. ایشان سانسورهای ذهنی دارند و خودشان را از هر گناهی مبرا می کنند.

نقاط مثبت: خلاق و هنرمند بودن. اوج شور و احساس است. خواهان احساسات شماست و شما را به اعماق احساسات هدایت می کند. شما را به سمت خلاقیت، درد و رنج و چرخه ی عشق و بیزاری خود هدایت می کند. او فردی است کارآمد، که مشغولیت های کاری فراوان، مانع بروز  افسردگی اوست.

نقاط منفی: دلبستگی به چیزی که وجود ندارد، چیزی که دور و غیر قابل دسترس است. عدم تحمل زندگی عادی، عوام پسند و یکنواخت. در حسرت گمشده ای که او را شاد کند. غبطه یعنی باور اینکه دیگران چیزی را دارند که او ندارد. نگرش « مرغ همسایه غاز است». افسردگی اندوه شیرینی است که حسن جدایی و فقدان او نشأت می گیرد.

تیپ 5 انیاگرام
تیپ 5 انیاگرام

تیپ 5 انیاگرام

پژوهشگر، بی احساس، بسیار منطقی، ناظر و تنها

نماد: جغد، چون چشم های آن ها تیزبین و خیره هست.

جغد حیوان بسیار منزوی است یعنی زمانی از خانه ی خود بیرون می آید که شب و ظلمات همه جا را گرفته است. وقتی با جفت خود جفت گیری می کند، بلافاصله از هم جدا می شوند. در تمامی کارتون ها یک جغد دانا وجود دارد.  معمولاً تیپ پنج شخصیتی اینیاگرام یا ازدواج نمی کنند یا در سنین بالا ازدواج می کنند. پس از مدتی بعد از ازدواج و تمام شدن تب و تاب عاشقی، ممکن است اتاق خواب خود را از همسرش جدا کند. بر اساس شخصیت شناسی انیاگرام تمایل او به رابطه ی زناشویی بسیار کم است.

از اینکه کسی به آن ها وابسته شود، فراری می شوند. خودشان هم به کسی وابسته نیستند. ایشان ترجیح می دهد که رشته ی ورزشی تک نفره را انتخاب کند. ورزش هایی که نیاز به تمرکز بالایی دارد. مثل کوه نوردی، اسکواش، صخره نوردی. وفور تیپ شخصیتی در کشورهای چین و ژاپن بسیار زیاد است. این کشورها صنعت بسیار قوی دارند ولی کسی صاحب صنعت را نمی شناسد. ایشان بسیار پشت کار دارند. زندگی در چین و ژاپن، زندگی رباطی می باشد. یک زندگی استدالی و پراز منطق است. تقریباً می توانم به شما اطمینان بدهم که هرگز خشم تیپ پنج را نخواهید دید. در اوج عصبانیت به اتاق خود می رود و درب اتاق را می بندد.

ایشان پر از خشم خود خورده است. تیپ 5 شخصیتی اینیاگرام، تا حد امکان کتابخانه ای بزرگ دارد. معمولاً ناهار خود را جلوی سیستم کامپیوتر خود می خورد. ایشان واقعا احساس گشنگی ندارند. وقتی وارد غار تنهایی خود می شوند، به راحتی بیرون نخواهند آمد. ضرب المثل ایشان: «ز گهواره تا گور دانش بجوی»، می باشد. بسیار زندگی ساده ای دارند. معمولاً خود کفا هستن حتی ماشین خود را به تعمیرگاه نمی برد و خود دست به کار شده و آن را تعمیر می کند. اصلاً تنوع طلب نیست. خسیس نیست ولی اگر شرایط مالی برای تعویض ماشین خود داشته باشد باز هم تعویض نخواهد کرد.

منطق ایشان اجازه نمی دهد که آن را تعویض کند. او خیلی به سلامتی و سلامت جسم خود اهمیت می دهد و از خوردن خیلی از غذاها امتناع می ورزد. بیشترین طول عمر، مربوط به تیپ پنج شخصیتی انیاگرام است. چون اهل سیگار، مشروبات الکلی و… نیستند. نه عصبانی می شوند نه ذوق مرگ. بسیار خونسرد است. کلاً به کارهای منطقی می پردازد. معمولاً به مهمانی علاقه ای ندارند. دور خود را سیم خاردار کشیده است.

ایشان بر این باور است که تمام دورهمی ها بیهوده است. با افرادی در ارتباط است که یا تیپ پنج است یا توانایی علمی خیلی بالایی دارند. اگر در جمعی باشد که سطح علمی آن ها بالا باشد سکوت می کند و اگر خودش داناتر باشد شای کمی صحبت کند. اگر از جمع خوششان نیاید خیلی آرام و بی سر و صدا از جمع خارج می شود. به هر چیز و مسئله ای با دید منطقی نگاه می کند. او با کوچکترین علائمی از بیماری سریع به جستجو در گوگل می پردازد. هدیه های مورد علاقه او لگو، کتاب، مدار بستن یا یک وسیله هوشمند است.

نقاط مثبت: بسیار رازدارهای خوبی هستند. مستقل است. حد و مرزها را رعایت می کند. فرد قانعی است. بسیار با اطلاعات است. فردی عالم، دانا و متفکر است.  از جر و بحث به شدت گریزان است. تلاش می کند با منطق مشکلات را حل و فصل کند.

نقاط منفی: به سختی وارد عمل می شود. او در اطلاعات دادن به دیگران بسیار خسیس است.  میل به ارتباط گرفتن ندارد و منزوی است. به شدت عقلشان بر احساسشان غلبه می کند. محبت کلامی ندارد. او بر این باور است که احساسی شدن به معنای تصاحب شدن توسط فرد دیگر است.

تیپ 6 انیاگرام
تیپ 6 انیاگرام

تیپ 6 انیاگرام

وفادار، شکاک و محتاط

نماد: خرگوش، حیوانی است که همیشه احساس عدم امنیت دارد.

طبق قوانین شخصیت شناسی انیاگرام شک یعنی نبود اعتماد. وقتی کودک، امنیت خود را از دست رفته ببیند، رفتارهایش توأم با ترس خواهد بود وبه تدریج ازهمان ابتدا ذهنش درگیر مقوله ای بنام شجاعت می شود. سخت ترین کار دنیا برای تیپ شش شخصیتی اینیاگرام، اعتماد کردن است. به صورت وسواس گونه ای به حق الناس اعتقاد دارد. مادر تیپ شش همان مادری است که خوراکی ها را برای هر فرزند جدا کرده و عادلانه تقسیم می کند و مراقب سهم هر کدام می باشد. در لایه ناسالم به شدت بر وسایل خود حساسیت دارند.

مچگیری کردن ویژگی اصلی این تیپ می باشد. معمولاً والد تیپ 6، مخفیانه دفتر خاطرات فرزند خود را مطالعه می کند. بخاطر نا امنی شدیدی که دارند، مرتب نگران این هستند که کسی به آن ها خیانت کند. به شدت شکاک، منفی نگر و بدبین می باشند. انقدر شکاک است که مرتب به این فکر می کند مبادا سرطان یا هر بیماری لاعلاجی دارد. ترس از بیماری داشتن بیماری در این تیپ بسیار زیاد است و معمولاً ایشان دچار مشکلات و بیماری می شوند. با اینکه به دنبال امنیت جانی هستند ولی خلاف حرف پزشک خود عمل می کند.

مثلاً تشخیص پزشک برای ایشان عمل جراحی است اما او نمی پذیرد و با دخود می گوید نیت این پزشک مشخص نیست و از جراحی امتناع می ورزد. یا دارو را تهیه کرده ولی مصرف نمی کند. وسایل زیادی دارند ک به ایشان احساس امنیت جانی می دهد. مثل دوربین مدار بسته، کپسول آتشنشانی و عاشق قفل و کلید می باشند. ایشان تمایل دارد در سمینارها و جلسات، ردیف های آخر بنشیند. داشتن شغل کارمندی به تیپ شش احساس امنیت می دهد. عاشق انباری می باشند. ضرب المثل معروف تیپ شش اینیاگرام: « هرچیزی خار آید روزی به کار آید» می باشد. اصلاً توانایی دور انداختن چیزی را ندارند زیرا به شدت احساس ناامنی دارند.

انباری ایشان پر از وسایل دور ریختنی می باشد. لباس های کهنه و پاره ی خود را هم نگه می کند. برای درب انباری پر از وسایل دور ریختنی خود، قفل می زند. گاو صندوق دارند و کلید آن را هرگز به کسی نخواهند داد. مرتب به دنبال فضای امنی برای خود می باشند. بسیار اهل حساب و کتاب است. به شدت خسیس می باشند. در لایه ی ناسالم نه خود خورد نه کس خورد، می باشد. افرادی که پول را در بالشت خود مخفی می کنند، همان تیپ شش هستند. ایشان معمولاً املاک و بیزنس مخفی زیاد دارند. معمولاً همسر و فرزندان شان بخاطر رفتار و کارهایشان آن ها را ترک می کنند. تیپ شش اصلاً تمایلی به شو و نمایش ندارد.

ممکن است رده ی بالایی داشته باش اما آن را مخفی نگه می دارد. شغل هایی مانند کارآگاهی، قاضی، پلیس، حسابرسی و بازرسی برای ایشان مناسب است. توصیه من به شما این است که هرگز  با تیپ شش شخصیتی انیاگرام شریک نشوید. تیپ شش آدم ها را دو دسته می کند: خودی ها، آن هایی که احساس امنیت و آسایش می دهند و غیر خودی ها، هرکسی که به آن ها احساس ناامنی بدهند. این افراد یک لیست سیاه دارند که خدا نکند کسی در این لیست قرار بگیرد، زیرا هرگز از آن لیست بیرون نخواهد آمد. اگر ناخودآگاه به ایشان قسمتی از مسئله ای نگفتید در نظرشان دروغگو هستید.

باید تمام ته برگ های خرید را به او بدهید. تلاش کنید به تیپ شش اصلاً دروغ نگید. وفور این تیپ بیشتر در اروپای شرقی می باشد.  در این کشورها مافیای بیشتری دیده می شود. بیش از حد به پیش بینی منفی  وقایع می پردازد. این ترس درونی، زندگی را برایشان سخت می کند. در اینجا گفتیم که تیپ شش از دروغ شنیدن بیزار است اما خود دروغ می گوید و اسم آن را مصلحت می گذارد.

یا توقع امانت داری از دیگران دارند اما خود امانت دار خوبی نیستند. دچار یک تضاد درونی می باشند. افراد خون گرمی هستند اما زیاد با کسی صمیمی نمی شوند. مادام در حال قضاوت کردن هستند. ایشان تمایلی ندارند که دیگران در موردشان نظر بدهند زیرا دچار احساس ناامنی می شوند. عموماً زندگی مشترک با تیپ شش بسیار سخت می باشد. بسیار بد دل، شکاک هستند و اطلاعات سوخته می دهد.  فوبیا،ترس، دو قطبی بودن از بیماری هایی است که می تواند تیپ شش را درگیر کند.

نقاط مثبت: توانایی ایشان در پیدا کردن و پیش بینی وقایع برای دیگران بسیار خوب می باشد. به وظایف و تعهدات خود عمل می کند. در آرام کردن خشم اطرافیان خود توانمند است. غرور و خود بزرگ بینی ندارد. به رابطه ی زناشویی خود وفادار است. حامی بسیار خوبی می باشد. قدرت تجسم بالا، باریک بین، خلاق و نکته سنج می باشد. عاشق خود واقعی دیگران است.

نقاط منفی: نا امنی مالی و عاطفی دارند. شک و تردید عامل مهمی است که احساس آرامش را از تیپ شش دور نماید. ترس از خشم درونی خود دارد. تأخیر در انجام کارها و فکر کردن زیاد در مورد کار او را از اصل عمل عقب می اندازد. فراموش کردن لذت و موفقیت ها. فرافکنی می کند یعنی نسبت دادن ضعف های خود به اشخاص و عوامل دیگر. شخصیت شناسی انیاگرام

تیپ 7 انیاگرام
تیپ 7 انیاگرام

تیپ 7 انیاگرام

شاد، خوش بین، تنوع طلب و سر به هوا

نماد: میمون، شاد و شوخ طبع است.

لازمه امور معنوی، توانایی فرد در توجه به درونیات خود و تمایز قائل شدن بین واقعیات درونی و بیرونی است. وقتی ذهن، سرگرم خوشی و لذت های زندگی بیرونی باشد، فرد به شکم پرستی روی می آورد و برای خوش گذرانی و لذت های گوناگون، برنامه ریزی می کند. تنوع طلبی تیپ هفت اینیاگرام در همه چیز دیده می شود، مثل لباس، مسائل جنسی، روابط جنسی، اعتیاد و… در لایه ی ناسالم همه چیز را امتحان می کند. بسیار شوخ طبع است. خلاقیت و هوش عجیبی دارد.

انتخاب آلات موسیقی برای عزاداری هایشان برگرفته از شاد بودن ذاتی است. موسیقی های عزاداری هایشان تم شادی دارند برای درک این موضوع به عزاداری های جنوب کشورمان دقت کنید. خیلی به اندازه ی روزشان زندگی میکنند. سعی کنید به شوخی های تیپ هفت بخندید و عبور کنید زیرا هرچه با او کل کل کنید قطعاً بازنده شما هستید. چون به دنبال حال خوش لحظه ای می باشد به سراغ کسی می رود که به دنبال حال خوش دائم است و با او کل کل و شخوی را شروع می کند. معمولاً علاقه ای به درس ندارد.

کمدی های  دنیا در دست تیپ 7 ها می باشد. کاری که تنوع زیاد داشته باشند را بیشتر می پسندند. ایشان اگر نقاش بشود حتماً کاریکاتوریست خواهد بود. اشعار او اشاره به مسائل جنسی خواهد داشت. اگر پادشاه بشود همانی است که حرمسرایش معروف خواهد بود. علاقه ی شدیدی به آزادی و سرخوشی دارند. زن و مرد تیپ هفت تمایلی به ازدواج ندارد. معمولاً عقاید مذهبی ندارند. ترازوی لذت برایشان خیلی اهمیت دارد. بین پیشنهادات، پیشنهادی را انتخاب می کند که در آن لذت زیادتری باشد.

طبق اصول شخصیت شناسی انیاگرام ممکن است برای کار مهمی روزها در انتظار بوده باشد و در روز موعود با پیشنها یک مهمانی شاد کلاً فراموش می کند که به دنبال چه بوده است. برای توجیح اشتباه خود از شوخی استفاده می کند به گونه ای که دیگران می پذیرند. مرتب از این شاخه به آن شاخه می پرد. برای ایشان کیفیت مهمتر از کمیت می باشد. بسیار فعال و شلوغ است. معمولاً خیانت در این تیپ بیشتر دیده می شود. بسیار اهل شیطنت هستند. از پیروی و اصول بیزار است. در لایه ی ناسالم بسیار قمار می کند. اوصولاً افراد ادعاگری هستند.

بسیار رفیق باز است. اهل دروغ هیت و بیشتر جهت خنداندن دروغ می گویند. اصلاح خالی بند است برای این تیپ می باشد. در ارتباطاتشان گاهی شوخی هایی می کنند که دیگران فکر می کنند گویا او غرضی دارد در صورتی که اینگونه نمی باشد. با اتفاقات خیلی ساده برخورد می کند. ضرب المثلی که زیاد از ایشان شنیده می شود « گور بابای دنیا» است. با نقاب شادی، غم های خودش را مخی می کند.  وفور این تیپ در کشور برزیل دیده می شود. برزیل کشوری است که در دنیا به رقص، پایکوبی و کارناوال های رقص معروف است.

نقاط مثبت: دست و دلباز و بخشنده می باشد. آدم های احساساتی هستند ولی عاشق پیشه نیستند. ابداً کینه ای نیستند. توانایی پیدا کردن راه حل برای هر مشکلی را دارند. بانشاط، مثبت و خلاق است. عملکردی عالی در انجام پروژه های آزاد و نامحدود دارد.

نقاط منفی: بی ثباتی و پر تحرکی و عدم تعهد در این تیپ بسیار آزار دهنده است. غلو می کنند. می خواهد نقطه اوج هر چیزی را تجربه کند. از شرط و شروط و محدودیت ها گریزان است. به امور فی البداعه و یهویی بسیار اهمیت می دهد. او مشکلات را نمی بیند.

انیاگرام تیپ 8
انیاگرام تیپ 8

تیپ 8 انیاگرام

قاطع، محکم، قدرتمند، سلطه جو، خودرأی

نماد: کرگدن، هیجان، بی عقلی و خشن عمل می کند.

مشغله ذهنی تیپ 8 در خصوص عدالت است زیرا او می خواهد که همواره حق به حق دار برسد. تیپ هشت، تیپ تعصب هاست. عقل و منطق ندارند. اگر مذهبی باشد یک قدم از خدا هم جلوتر می رود و اطرافیانشان را اذیت می کنند. یهودی ها و اسرائیلی ها آموزش های خاصی دارند که به فرزندان خود منتقل می کنند و اعتقاداتشان این است که اینان برترین انسان های جهان هستند. متأسفانه این تیپ اول درگیر می شوند و بعد در مورد کار خود فکر می کنند. اسیدپاشی ها حتم به یقین عملکرد تیپ هشت نسبت به خشمی که از دیگر دارند، می باشد. ضرب المثل « دیگی که واسه من نجوشه میخوام سر سگ توش بجوشه» مخصوص تیپ هشت اینیاگرام است.

شخصیت شناسی انیاگرام بر این باور است که هرچقدر تیپ هشت جنگجو باشد، حق خود و بقیه را باهم می گیرد. منیت این تیپ بسیار زیاد است. ورزش های کشتی، بوکس، وزنه برداری و ورزش های رزمی مخصوص تیپ هشت اینیاگرام می باشد. ایشان به دنبال ورزش هایی هستند که قدرت را نشان می دهند. تیپ هشت ها در لایه ی سالم، پهلوان های واقعی هستند و انسانی افتاده می باشد. توانایی زیادی در پیدا کردن نقاط ضعف دیگران دارد. اگر در لایه ی ناسالم باشد، با پیدا کردن نقطه ضعف شما، بسیار شما را آزار می دهند. ایت تیپ انسان ها را دو دسته می کنند؛ انسان های خوب، که زیر سلطه ی ما هستند و انسان های بد، که با ما نیستند. سیاست دنیا در دست تیپ هشت ها می باشد.

برای حفظ هویت خود واکنش های تند و پرقدرتی از خود نشان می دهند. به شدت از وابستگی بیزارند و از کسی کمک نمی گیرند. به شدت غرور دارند و در مقابل انسان ها، نگاه از بالا به پایین دارند. درون خیلی ضعیفی دارند. با داد و بیدادهایشان، ضعف هایشان را مخفی می کنند. گاهی وقت ها رعب و وحشت ایجاد می کنند. به شدت کار می کنند تا به مقصد برسند.

نقاط مثبت: مستقل و خود کفا هستند. با اُبهت و قابل احترام هستند. به هنگام سختی و فشارهای زندگی، استقامت زیادی از خود نشان می دهد و به تقویت قوای شما کمک و از شما پشتیبانی می نماید. به رابطه خود و همسرش شدت و هیجان می دهد و به او نیرو می بخشد. فردی شجاع، مصمم، مصر، عادل، قابل اعتماد و رک که اهل ظاهرسازی نیست.

نقاط منفی: سلطه جو هستند. بر روی محیط اطراف خود کنترل دارند. در اکثر اوقات مسائل را با جالش در می آمیزد و لذت می برد. اول کاری را انجام می دهد بعد به آن کار فکر می کند. توان عجیبی در جنگیدن دارند و به راحتی از مسئله ای عبور نمی کنند. ظاهری سخت و محکم دارند.

تیپ 9 انیاگرام
تیپ 9 انیاگرام

تیپ 9 انیاگرام

صلح طلب، خونسرد، راحت طلب و میانجی

نماد: گاو، به دلیل آرامش، صبوردبودن و کُندی است.

ذات و گوهر درونی انسان را به وضوح می توان در کودک مشاهده کرد.آمیخته ای از عشق و میل به آگاهی؛ و یا به تعبیری دیگر، شادی مطلق و بی قید و شرط یک موجود خالص. تیپ 9 به شدت آرامش را دوست دارد. اولویت زندگی ایشان آرامش است. صدای آروم و کشداری دارد. معمولا در این تیپ افراد تپل بیشتر دیده می شود. فعالیت لذت بخش تیپ شخصیتی نه اینیاگرام، خوردن، خوابیدن، بازی های نشسته، قهوه خانه رفتن و قلیان کشیدن است. وابسته هستند و به شدت کُند و آرام عمل می کنند.

بسیار میانجی گر هستند. ایشان همان ریش سفید فامیل است. در کار مشاوره، املاک و قضاوت بسیار موفق هستند. مسئولیت پذیر نمی باشد. به شدت بی برنامه، بی هدف و بی نظم است. روغن ریخته را نذر امام زاده می کند. به دلیل صلح طلب بودن افراطی، از درون حال خوبی ندارد. ضرب المثل « تنبل نرو به سایه، سایه خودش می آیه» برا این تیپ می باشد. بسیار خوش بین است و به همه اعتماد می کند. اهل بگو و بخند هستند اما حرکت و عملکرد ندارند و اهل ورجه ورجه نمی باشند. ایشان تمایل ندارند که آسودگی خود را برهم بزنند. توجه خود را از روی اطراف خود کم می کند. تیپ نه اینیاگرام از غذا خوردن به عنوان مخدر استفاده می کند.

او با خوردن افراطی غذا خود را به حالت تخدیر می برد. اهل مخالفت و اعتراض نمی یاشند. بخاطر جلوگیری از دعوا، کاری را که دوست ندارد را انجام می دهد. ایشان با همس خود هم مخالفت نمی کند ولی مرتب از درون نارضایتی دارد. به دلیل حرف نزدن و سکوت بی اندازه و خوردن خشم خود دچار بیمای می شود. مجلس گردان های خوبی هستند. اهل گفت و گوهای سیاسی نیستند. حتی تمایلی به تماشای اخبار ندارند. بیشتر به صحبت های خنثی می پردازد که باعث دلخوری دیگران نشود. به طب سنتی علاقمند هستند و کلاً کارهایی که نیاز به صبر و حوصله ی بیشتر را دارد. با این حال اهل کارکردن نیستند و بیشتر به تفریح و خوش گذرانی علاقمند هستند.

تحمل تغییرات دمایی زیاد را ندارند مثلاً گرما یا سرمای زیاد. تحمل گشنگی برایشان به شدت سخت می باشد. انتخاب کردن برای تیپ نه اینیاگرام کاری سخت و طاقت فرساست. اعتماد به نفس کافی ندارند. بیشترین آسیبی که تیپ نه به خودش و اطرافیانش می زند همان بی برنامگی هایش می باشد.   وفور این تیپ در کشور هند می باشد و در دو شهر زیبای ایران هم تیپ 9 بسیار زیاد وجود دارد و این به خواننده واگذار می شود. البته شخصیت شناسی انیاگرام با تدریس استاد محبوبه تهمتن بر اساس فرهنگ ایرانی تدوین شده است.

نقاط مثبت: صبور و آرام است. وقتی خود را با شما یکی ببیند، از شما جدا نخواهد شد. رابطه زناشویی با دوام. از زندگی شخصی خود حمایت می کند. فردی مهربان و دلسوز که اغلب از آنچه به صلاح دیگران است اطلاع دارد. بخشنده، صلح طلب، سازگار و پذیرای دیگران. با شادی و بازدهی فراوان به انجام کارها می پردازد و از یک جو ایمن و آسوده استقبال می کند. احترام و توجه به دیگران، بدون اینکه قضاوتی نسبت به آن ها داشته باشد.

نقاط منفی: سکوت و عدم ابراز ناراحتی خود. تنبلی و عدم فعالیت. تمام توان و انرژی خود را برای مسائل کم اهمیت و حاشیه ای به کار می گیرد. به تأخیر انداختن تصمیم گیری های جدید، تکرار مجدد راه حل های قدیمی. عمل کردن بر طبق عادات همیشگی.

نتیجه گیری:

  تمام تیپ های شخصیت شناسی انیاگرام برای رسیدن به حس ارزشمندی به وجود آمده اند پس در این مقاله یاد میگیریم که کدام بخش وجودی ما دچار ضعف شده است و نقاط قوت خود را تقویت کنیم. خب اکنون برای ما بنویسید که کدام تیپ شخصیتی انیاگرام به شما نزدیک تر بود.

محبوبه تهمتن مدرس شخصیت شناسی انیاگرام

اشتراک گذاری

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.