آکادمی تهمتن

ضمیرناخودآگاه چیست؟ 10 نکته عجیب در مورد ضمیر ناخوداگاه

ضمیر ناخودآگاه چیست و چه قدرتی دارد؟ درخواست از ضمیر ناخودآگاه چگونه است؟ آیا می توان به ضمیر ناآگاه دیگران مسلط شد و آنها را کنترل کرد؟ چگونه روی ذهن دیگران تاصیر بگذاریم؟ آیا در قران و احادیث اشاره ای به این ضمیر شده؟ آیا ضمیر ناخودآگاه همان روح است؟ دسترسی به ضمیر ناخودآگاه در خواب چگونه است؟ با توجه به نظریه شخصیت روانکاوانه ی زیگموند فروید (Sigmund Freud)، ضمیر ناخودآگاه یا ذهن ناهشیار(Unconscious)،معدن آرزوها، خاطرات، احساسات و افکاری است که خارج از  ضمیر هشیار فرد قرار دارند.

قدرت ضمیر ناخوداگاه(subconscious mind)، را نمی توان دست کم گرفت. هم اکنون شما این فرصت را به دست آوردید که بتوانید دست هایتان را درون لایه های عمیق ضمیر ناخودآکاه هاتان فرو ببرید و هرآنچه که از بد یا خوب در آن انبار شده را بیرون بکشید و به درستی به آن ها نگاه کنید. در این مقاله شما را با ابعاد مختلف ضمیرناخودآگاه یا ذهن ناهشیار آشنا می کنیم. پیشنهاد می کنم برای این مطلب جذاب تا آخر مطالب را به خوبی مطالعه کنید.

ذهن ناهشیار
ذهن ناهشیار

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

برای اینکه راحت تر بتوانیم در مورد ضمیر ناخودآگاه صحبت کنیم، ماجرای کوه یخ یکی از راحت ترین و رایج ترین تعریف برای ضمیر ناخوداگاه می باشد. تصویری از یک کوه یخ که در یک دریاچه می باشد به گونه ای که بخش کوچکی از یخ‌ های کوه یخی بر روی آب دیده می‌شود، اما زیر آب، یک کوه بزرگی از یخ، قرار دارد که کمتر کسی به آن توجه می‌ کند. این موضوع تشابه زیادی با ضمیرناهشیار دارد. مکانی در درون ذهن که نادانسته بسیاری از رویا ها، عقده ها، خواسته های سرکوب شده، خاطرات و ترس ها در آن ذخیره شده و خود را در واکنش ها و عملکرد رفتار ما نشان می دهد. ذهن نیمه هشیار قسمتی از همان کوه یخ است که حاوی اطلاعات و خاطراتی است که در دسترس هستند و می توانند به سرعت به ذهن خودآگاه منتقل شوند.

ضمیرناخودآگاه
ضمیرناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه به زبان ساده

در این جا با نمایش چند موضوع می خواهیم با ناخودآگاه بیشتر آشنا شویم:

موضوع اول:

در این جا کودکی که مورد تجاوز قرار گرفته است را مشاهده می کنید که فرد متجاوزگر آشنا بوده است. در این اتفاق کودک وحشت زده و نمی داند که چه اقدامی باید انجام دهد. آیا کسی را در جریان قرار بدهد؟ آیا خودش مقصر است؟ و سؤالات دیگری در ذهنش ایجاد می شود که از پاسخ آن ناتوان است. کودک ناتوان نمی داند چگونه ذهنش را مرتب کند. همین ماجرا در ذهن ناخودآگاهش باقی می ماند و در بزرگسالی به صورت تله های رفتاری مختلف خود را بروز می دهند.

موضوع دوم:

فردی را تصور کنید که برای چندمین بار تصمیم به ترک اعتیاد دارد. او در نهایت به سختی موفق به ترک اعتیاد خود می شود اما در نهایت پس از گذشت مدتی دوباره به اعتیاد خود باز می گردد.

موضوع سوم:

این بار کسی را در نظر بگیرید که تصمیم به لاغری دارد و می خواهد رژیم بگیرد که البته این داستان آشنای خیلی از ما آدم هاست. در هفته های اول او بسیار تلاش می کند و بر رژیم خود بسیار متعهد است. در نهایت بعد از مدتی مشاهده می کنید که با وجود بدست آوردن نتایج خوبی از کاهش وزن مجدد به صورت افراطی شروع به خوردن افراطی شیرینی و مواد غذایی ناسالم می کند.

موضوع چهارم:

نمایش سخت بعدی، کودکی که شاهد مشاجره ی شدید پدر و مادرش می باشد. کاری از دست کودک بر نمی آید . او دچار ترس، وحشت و استرس زیادی می شود. این اتفاق در ضمیر ناهشیارش ثبت می شود و در بزرگسالی خودش را بروز می دهد. متأسفانه این اتفاق برای بسیاری از ما آشنا می باشد.

شاید خاطرات مختلفی از کودکی خود را به یاد بیاورید که با مرور آن ها احساسات و عواطف خاصی در شما شکل می گیرد. این احساسات بسته به شرایط روحی شما کتفاوت خواهد بود. ضمیر ناخوداگاه خشک و بدون انعطاف می باشد و احساسات شما را تغییر نمی دهد بلکه به گونه های مختلف در زمان های متفاوت خود را بروز می دهد.

این اتفاقات همان تجربه هایی مکرر و تکراری در دوران بزرگسالی می باشد که تله ها یا طرحواره های روانی در کودکی هستند. همان زمان هایی که ذهن دچار نا امنی روانی می شود و تصمیم می گیرد برای حفظ شرایط ایمن خود عمل کند. دقیقاً مانند زمان هایی که فیلم ترسناک نگاه می کنید با اینکه آگاه هستید که واقعیت ندارد اما ذهن تان دچار ترس و وحشت می شود و واکنش نشان می دهد.
ذهن ناخودآگاه
ذهن ناخودآگاه

روانشناسی ضمیر ناخودآگاه

فریود بر این باور بو که بیشتر مسائل شخصی حول مسائل جنسی می باشد اما یونگ خلاف فریود بر این عقیده بود که مسائلی بیشتر از این در انسان باعث بروز اتفاقات درونی هستند که خود را در بیرون بروز خواهند داد. به عقیده یونگ، ریشه ی بسیاری از مشکلات بحرانی در ضمیر ناخودآگاه یا ناهشیار افراد است. او ذهن و روان را به سه منبع تقسیم کرد که شامل خود، ناخودآگاه شخصی و ناخودآگاه جمعی می باشد. منظور از خود، نمادی از ذهن هشیار است که به احساسات و افکار افراد آگاه است. ناخودآگاه شخصی همان اطلاعاتی است که شاید فراموش کرده باشید و یا آن ها را سرکوب کرده باشید. این همان واژه ای می باشد که یونگ آن را به عنوان عقده ی روانی بیان کرده است.

یونگ بر این باور بود که افراد بسیاری تمایل دارند تصویری را که دوست دارند از خود به نمایش بگذارند را نشان دهند بنابراین از ضمیر ناخودآگاه به عنوان پرسنا عنوان کرده است. زیرا پرسونا معمولاً از واقعیت هر فرد فاصله بسیاری دارد. روانشناسی ذهن ناهوشیار بخشی بسیار قابل اهمیتی است که می تواند در تمام ابعاد زندگی هر فرد تأثیری فراوانی داشته باشد. از این رو بی آنکه مطلع باشید در ضمیرناخودآگاه تان چه چیزهایی ذخیره شده است، با روانشناسی می توانید متوجه شوید که چه اتفاقی در ضمیر ناهشیارتان رخ داده است. با بررسی ضمیرناخودآگاه تان با استفاده از روانشناسی، می توانید اثرات آن را در زندگی خود مشاهده کنید. حتماً تا کنون شنیده اید که مراقب واگویه هایی که با خود دارید، باشید زیرا جملات و صحبت های شما بر ذهن ناخودآگاه تان تأثیر مستقیم دارند.

ضمیر ناخودآگاه انسان
ضمیر ناخودآگاه انسان

قدرت ضمیر ناخودآگاه

تصور اینکه قدرت ضمیرناخودآگاه چه میزان است قابل توصیف نیست. اغراقی در کار نیست. ذهن بسیار پیچیده و مبهم است. قدرت ذهن آن چنان زیاد است که همانند یک بانک اطلاعاتی هرآن چه که تصورش را بکنید در خود ذخیره می کند. حتی ممکن است شما فکر کنید که برخی از اطلاعات را فراموش کرده اید اما در حالی که این گونه نیست و تمامی این اطلاعات در ذهن ناهشیارتان دست نخورده باقی مانده است.

ذهن ناهشیار وظیفه بازیابی و ذخیره اطلاعات را بر عهده دارد. همان گونه که ذهن در شما برنامه ریزی شده است، شما به همان شکل به اتفاقات پاسخ می دهید. هر چیزی که می گویید یاانجام می دهید، همان الگویی است که از خود واقعی تان در ضمیر ناخودآگاهتان قرار گرفته است. به همین دلیل است که می گویند از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید.

اینکه شما تصمیم دارید در زندگی تان چه اتفاقاتی رخ دهد بستگی دارد چگونه ذهن ناهشیارتان را آماده کرده باشید. لوییز هی در کتاب شفای زندگی می‌گوید: «زندگی، انعکاس افکار شماست. دنیا همان طور که شما به آن واکنش نشان می‌دهید و در مورد چیستی و چرایی آن فکر می‌کنید، شکل می‌گیرد و در نهایت تبدیل به آینه‌ای می‌شود که انعکاس‌ دهنده دیدگاه‌ ها و باور های شماست». نگرش و ذهنیت شما در مورد دنیا و اتفاقاتش بسیار اهمیت زیادی دارد و این در مسیر زندگی شما تأثیرات خود را برجای خواهد گذاشت. در کتاب شفای زندگی نوشته لوییز هی دستورالعمل هایی برای تخلیه ذهن تان از افکارهای منفی ارائه شده است و عمل به آن بسیار نتیجه مطلوبی دارد.

آیا ضمیر ناخودآگاه همان روح است

هر آن چه که فکرش را هم نمی کنید در ضمیر ناخودآگاه شما ذخیره می شود. مانند تفکرات، عمل و عادت های تان در ذهن ناهشیارتان قرار می گیرد. این ضمیر تمام لحظات راحتی و خوشی شما را به خاطر می سپارد و برای حفظ شما در آن حالت تلاش می کند. به همین سبب که وقتی فردی اقدام برای ترک اعتیاد می کند ذهن او به دنبال راحتی یا لذتی می گردد که در عدم انجام آن وجود دارد. بنابراین شما برای رسیدن به آن تجربه راحتی و لذت، از انجام آن کار منصرف می شوید. به همین سبب است که برای نوشتن اهداف و عادات روزانه مؤثر تأکید بسیاری می شود. زیرا بدین صورت می توانید ذهن تان را با عادات درست تطبیق دهید. هرگاه قصد دارید که عملی جدید را انجام دهید، احتمالاً دچار احساساتی چون تتش یا ناراحتی خواهید شد و این یکی از عواملی می باشد که در دسته موانع مهم مدیریت زمان اهمیت بالایی را به خود اختصاص می دهد. کافی است که آن عمل متفاوت و سودمند تبدیل به عادت شود آن گاه ضمیر ناخودآگاه شما می تواند خود را با آن تطبیق دهد. در این حالت شما از منطقه امن خود خارج شده اید. به زندگی بسیاری از افراد  موفق اگر نگاه کنید متوجه می شوید که آن ها هم روزی از منطقه امن خود خارج شده اند و بر قدرت ضمیر ناخودآگاه خود مسلط هستند. آن ها به ذهن خود اجازه نمی دهند بخاطر لذت های آنی و حتی رضایت از خودف خلاقیت ها یا فعالیت هایشان را تحت تأثیر خود قرار دهند.

ذهن انسان
ذهن انسان

حکومت بر ضمیر ناخودآگاه

مروری بر قوانین ضمیر ناخودآگاه

در این جا ممکن است با مطالعه ی این قوانین دچار ترس و وحشت شوید اما نگران نباشید با کمی تمرین و کنترل لازم می توانید بر قدرت ضمیرناخوداگاه خود مسلط شوید.

  • ذهن ناهشیار در تلاش است که هرآن چه در او می گذرد را به واقعیت تبدیل کند.
  • در ضمیر ناخودآگاه برای هر کلمه مهنا و محدوده ی منحصر به خود تعریف شده است. ( واژه باران شما را به یاد چه چیزی می‌اندازد؟)
  • هر کلمه تصویری خاص خود را دارد.
  • در ذهن ناهشیار، مسیر منطقی برای رسیدن به احساسات و عواطف وجود ندارد. دقیقاً همان مثالی که قبل تر درباره ی فیلم ترسناک بیان کردیم.
  • ضمیر ناخودآگاه متوجه بخش منفی جملات نیست بنابراین اگر می خواهید کاری را ترک کنید از جملات مثبت استفاده کنید. مثلاً جمله من دیگر سیگار نمی کشم، ذهن متوجه نمی کشم نیست بلکه او تصویر سیگار کشیدن را ه خاطر می سپارد.
  • هر چیزی که برای شما پیش آمده ناخودآگاه بدون اینکه تفکیکی انجام دهد همان طور که هست ثبت می کند.
  • ناخودآگاه متوجه تفاوت بین واقعیت و تخیل نمی شود.
  • ذهن ناهشیار تا زمانی که باور جدید مناسبی جایگزین نشود، باور قبلی را حفظ می کند. در صورت رد باور قبلی به راحتی می توانید آن را کنار بگذارید.
  •  ضمیر آگاه می‌ تواند عملکرد ذهن ناخودآگاه شما را مختل کند. این را می‌ توانید هنگامی که قصد دارید آگاهانه به خواب بروید، تجربه کنید. هر کاری کنید، خواب‌تان نمی‌ برد.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم به معرفی ضمیر ناخودآگاه و قدرت تأثیر آن بر زندگی بپردازیم. بهتر است ذهن تان را دست کم نگیرید. بسیاری از عملکردهای روزانه ی ما تحت تأثیر ذهن ناخودآگاه ما می باشد. برای موفقیت بیشتر بهتر است از راه هایی که می توانید برای کنترل بر قدرت ذهن ناهشیارتان استفاده کنید و در مسیر درست خود بهتر از قبل پیش بروید. برا این عمل می توانید به مقالات دیگر در این سایت مراجعه کنید. لینک زیر برای رشد باورهای شما بسیار کمک کننده می باشد.

باور چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ

مقالات پیشنهادی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.